سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انجام تفاهمات اولیه با عربستان برای ازسرگیری "حج عمره"

تسنیم | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 11:31
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: مذاکرات با وزارت حج و عمره عربستان درباره عمره مفرده انجاشدهو تفاهمات اولیه حاصل شده است.
حج،منا،عمره،اعزام،سازمان،وزيارت،حسيني،موجود،رئيس،كشور،تمتع،ز ...

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید عباس حسینی؛ رئیس سازمان حج وزیارت پس از حضور در موسم حج تمتع 1403 و نظارت بر روند اجرایی حج تمتع امسال در بدو ورود به کشورمان از عربستان اظهار کرد: با عنایت الهی و با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و تمهیدات اندیشیده شده، حجی روان را در ابعاد مختلف شاهد بودیم.
وی افزود: خدمات اجرایی در عرفات و مشعر الحرام در ایام تشریق در بهترین و کیفی ترین سطح قرار داشت و تنها موضوعی که در این ایام مسائلی را ایجاد کرد, شرایط محدودیت فضای موجود در سرزمین منا بود و به هر زائر حدود 80 سانتی متر مربع تخصیص یافته بود که وضعیت اسکان را سخت می کرد؛ البته درخواست کردیم تا تدابیری اندیشیده شود که چادرها طبقاتی گردد یا فضای بیشتری به زایران اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه برخی کشورها حتی توقفی در منا ندارند و اسکان نمی یابند گفت: ما تمامی ایرادات را احصا کرده و راهکارهایی را پیشنهاد داده ایم حتی نسبت به شرایط سرویس های بهداشتی در منا نیز اشکالات را مطرح نموده ایم زیرا سرویس های بهداشتی موجود با سرانه جمعیتی کشور ما سنخیتی ندارد و کمتر است.
رئیس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: از دست اندرکاران کشور میزبان درخواست کرده ایم تا مسیر رمی جمره (از منا به جمرات و بازگشت به منا) نیز بهبود یابد و با مسقف شدن آن شرایط بهتری برای تردد زائران ایجاد شود.
حسینی با اشاره به گرمای شدید هوا در ایام تشریق حج تمتع امسال گفت: دمای هوا درمشاعر به 51 درجه رسید که با تمهیدات اندیشیده شده همانند همراه بردن مایعات و استفاده از چتر، آسیب های کمتری به زایران ایرانی ایجاد شد اما متاسفانه زائران برخی کشورها فوت کردند که دست اندرکاران کشور میزبان باید تمهیدات لازم را برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی بیاندیشند.
رئیس سازمان حج وزیارت درباره موضوع اعزام های عمره مفرده نیز گفت : مذاکرات با وزارت حج و عمره عربستان و همچنین شرکتهای طرف قرار داد را انجام داده ایم و تفاهمات اولیه حاصل شده است ؛ از دست اندرکاران شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی هم درخواست کرده ایم تا هماهنگی های لازم را به جهت جداول پروازی با مسئولان کشور میزبان انجام دهد .
در خصوص موضوع اسکان نیز برنامه ریزی های لازم انجام شده است و امیدواریم هر ‌چه زودتر عملیات عمره آغاز شود‌.
وی افزود : اعزام های عمره مفرده مشروط به تسهیل در جداول پروازی و رفع مشکل آنها و همچنین تامین ارز مورد نیاز است ؛ سازمان اما کی و ظرفیت لازم برای اعزام ها را دارد و حتی در صورت هماهنگی و همکاری دستگاههای همکار ، توانایی اعزام تا حدود یک میلیون نفر را طی سال داریم.
وی در خصوص هزینه های عمره نیز گفت: هزینه ها منوط به نرخ ارز، هزینه های مربوط به هواپیمایی و سایر خدمات استخراج شده است.
رئیس سازمان حج وزیارت همچنین از خدمات هواپیمایی کشورمان که با ناوگان محدود و ظرفیت موجود، خدمات لازم را به جهت اعزام و بازگشت زایران ارایه کرد تشکر و قدردانی کرد.
حسینی همچنین درباره موضوع ثبت نام اربعین حسینی گفت : با توجه به نقاط ضعفی که در سالهای گذشته در سامانه سماح وجود داشت و رفع آن توسط همکاران واحد انفورماتیک ، در حال حاضر نرم افزار موجود برای نام نویسی متقاضیان به نحو مطلوبی فعالیت می کند و تعداد 70 هزار نفر طی روزهای اخیر نام‌نویسی کرده اند.
انتهای پیام/