سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

طرح سپرده‌گذاری خرد و کلان اتباع خارجی اقامت فروشی نیست

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 10:19
سازمان ملی مهاجرت در واکنش به برخی ادعا‌ها در خصوص طرح سرمایه‌گذاری اتباع خارجی در ایران، اعلام کرد که طرح سپرده‌گذاری خرد و کلان اتباع خارجی اقامت فروشی نیست.
طرح،اتباع،كشور،مهاجرين،خارجي،سرمايه،ايران،قانوني

با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می‌توان دریافت که بیش از یکسال از اجرای طرح جذب سپرده‌های خرد اتباع خارجی می‌گذرد؛ طرحی که در جهت جلوگیری از پولشویی، انتقال سرمایه به خارج از کشور و ایجاد شفافیت مالی فعالیت‌های اقتصادی اتباع و مهاجرین خارجی مجاز در کشور در حال اجرا است و در این طرح ضمن اینکه اتباع قانونی اجازه داشتن حساب بانکی و بیمه دارند به جای اینکه باری بر اقتصاد کشور باشند، باری از دوش اقتصاد کشور برمی‌دارند.
سوال اینجاست با اجرای اینگونه طرح ها، منافع چه کسانی به خطر می‌افتد که با دروغ‌سازی و روایت‌های ساختگی حقیقت را جعل می‌کنند؟
دولت در سال‌های اخیر، به منظور ساماندهی و نیز تکریم مهاجرین قانونی در ایران، طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را اجرا کرده است که از جمله آن می‌توان به کارت هوشمند اتباع، طرح سرمایه گذاری اتباع و مهاجرین خارجی در زنجیره تولید اشاره کرد.
در خصوص این که چه افرادی می‌توانند در این طرح مشارکت کنند، باید گفت که تمام اتباع خارجی که دارای مدارک شناسایی معتبر هستند و مقیم استان محل سکونت خود بوده؛ می‌توانند در طرح جذب مدیریت منابع مالی و سپرده گذاری ویژه شرکت کرده و در زنجیره تولید کشور سهیم شوند.
این طرح در راستای مقابله با پولشویی تهیه و تدوین شده و مبالغ سرمایه گذاری شده در هر استان با توجه به اصول و قوانین و مقررات بانکی و سرمایه گذاری، به سیستم تولید همان استان وارد می‌شود، در آخر مجدد تاکید می‌شود این طرح برای مهاجرین مجاز مقیم ساکن ایران بوده و کسانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند و یا در آینده به صورت قانونی (ویزای گردشگری، زیارتی و درمانی) و غیرقانونی وارد ایران می‌شوند مشمول این طرح نیستند.