سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

برکت نوکری حسین(ع) را در زندگی دیده ایم/درمحافل عاشقی چه خبر است؟

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 10:13
تهران- یکی از صف نوکری جوانان می گوید و دیگری از مشاهده برکت خدمت در هیات ها در زندگی خادمان برایمان تعریف می کند، آری اینجا مرکز دنیای عاشقان است.
سيدالشهدا،خدمت،هيأت،عزاداري،محرم،عاشورا،حسيني،حضور،موكب،حسين ...

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: در حالی وارد ماه محرم شده ایم، که شاهد شور و شعور حسینی در سراسر کشور و استان تهران هستیم، ایران اسلامی عزادار خون پسر امیرالمومنین (ع) است و بر در و دیوار این کشور نشانه‌هایی از عزای حسین (ع) دیده می‌شود.
چند روز به عاشورای حسینی و عزای بزرگ شیعیان باقی مانده و خیابان‌ها سیاه پوش شده است.
اما این سیاهپوشی به خیابان‌ها محدود نمی‌شود، فضای مجازی هم پر از عکس‌های منازل و هیأت‌های خانگی دوستداران سیدالشهدا (ع) شده، پرچم و کتیبه‌های مناسبتی ماه محرم، و تاسوعا و عاشورا منتشر شده، نشان‌دهنده عشق و شور آنها، برای فرا رسیدن عزای بزرگ شیعه یعنی روز عاشورا است.
عاشورای حسینی امسال در حسینیه بزرگ ایران و تمام جهان تشیع و قلوب شیعیان برگزار می‌شود.
این روزها که بسیاری همچنان در حال و هوای انتخاباتی هستند و کشور روزهای تغییر و تحول را دنبال می‌کند، موکب‌داران در حال خدمت رسانی به عزاداران حسینی هستند.
به بهانه زحمات و خدمات عاشقانه آنها، این بار پای حرف‌های چند موکب‌دار نشسته‌ایم، که چندین سال است، تجربه خدمت به عاشقان امام حسین (ع) را تجربه کردند، کسانی که افتخارشان این است، که در جمع خادمان دستگاه سیدالشهدا (ع) هستند.
سعی کردیم زمینه حضور و نوکری اهل بیت را برای جوانان و نوجوانان ایجاد کنیم
بچه‌های موکب دلدادگان حسینی چندسالی است توفیق حضور و خدمت به عزاداران در ایام محرم را دارند.
آنها هدفشان خدمت به مردم و عاشقان حسین (ع) است.
تعدادشان حدود ۲۰ نفر است که هر کدام یک جای کار را دست گرفته‌اند.
«علی کمیزی» یکی از خادمان این موکب و بزرگ‌تر و مدیر آن می‌گوید: «ما سال گذشته سعی کردیم شرایطی برای حضور جوانان و نوجوانان و نوکری اهل بیت علیهم السلام ایجاد کنیم و در سال جاری کلاً موکب و پذیرایی از عزاداران را به جوانان و نوجوانان واگذار کرده‌ایم.»
این پیرغلام اهل بیت که در مقابل میدان الغدیر ورامین مستقر است، از فعالیت‌های دیگر موکب‌شان که سال گذشته برپا شده یاد می‌کند؛ از پذیرایی و پخش شربت‌های خنک در گرمای هوا گرفته تا چای دان به هیئت‌های عزاداری در شب‌های محرم.
او یک نکته را در خدمت ایام محرم سیدالشهدا (ع) مهم می‌داند: «ما فقط به فکر کار موکب خود نبودیم و به موکب‌های دیگر هم خدمات می‌رساندیم؛ مثل یخ، آب، شیر و حتی سیم برق برای روشنایی.
هر خدماتی که از دست‌مان برمی‌آمد؛ هر خدمتی برای دل امام حسین (ع).»
اعضا هیئت برکت خدمت به سیدالشهدا را در زندگی‌هایشان دیده‌اند
موسی احمدزاده، یکی از اعضای هیأت امنای هیأت حضرت فاطمه زهرا (س) شهر گلستان به خبرنگار مهر می‌گوید، که سال‌های متمادی است، در این هیأت حضور داشته است.
«یک کار جالبی که سال گذشته انجام داده‌ایم فراهم کردن امکان عکاسی مردم با حال و هوای هیئت سیدالشهدا (ع) و چاپ آن به صورت رایگان بود.
این اتفاق میان مردمی که دلتنگ حسین (ع) بودند بسیار محبوب واقع شد.»
او ادامه می‌دهد: «زائران اربعینی که راهی حرم سیدالشهدا (ع) می‌شوند، در آن ازدحام و شلوغی شاید کمتر عکسی خانوادگی با حرم سیدالشهدا (ع) داشته باشند و اما در هیئات حضرت فاطمه زهرا (س) شهر گلستان یک عکس یادگاری خانوادگی با هیئت نوکری آقا گرفتند و این برایشان یک خاطره و یک یادگاری متبرک بود.»
این خادم فاطمه زهرا (س) مرور می‌کند: «سال قبل در هیأت بحث دسته روی را به صورت جدی داشتیم و معتقدیم باید در و دیوار این شهر محزون شهادت پسر فاطمه زهرا (س) باشد.».
او یادآوری کرد که فقط کار فرهنگی انجام نمی‌دادند.
«اطعام هم بود و پذیرایی با شربت، آب معدنی، هندوانه و این نوع نوشیدنی‌ها و خوراکی ها».
خادمان این موکب با تمام توانشان برای زنده نگه داشتن و پررنگ کردن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان می‌کوشند، تا در سوگ فرزند امیرالمؤمنین شریک باشند، خودشان عمیقاً معتقدند که برکت این خدمت را در زندگی‌هایشان دیده‌اند.
آنقدر عاشورا را فریاد می زنیم، تا همه عالم بشنوند
هیأت روضه العباس از دیگر هیات‌هایی است که سال‌ها است، تجربه عزاداری در ایام محرم و صفر را داشته است، این هیأت با حضور پرشور عاشقان حسینی اداره شده و از هیئت‌های تماماً مردمی عزاداری‌ها است.
رضا سرخیل یکی از اعضای این هیئت به خبرنگار مهر می‌گوید: امسال مشکلات فراوانی در تهیه شکر داشتیم، اما هرطور بود، توانستیم، پرچم عزاداری و پذیرایی از مردم را بالا نگه داریم.
او عاشورا را زیباترین جلوه گاه عاشقی و دلدادگی به سرور آزادگان جهان می‌داند و می‌گوید: ما حس خاصی نسبت به عاشورا داریم، هنگامی که سپاهیان ظلم و جور، به خاطر کسب قدرت فرزند پیامبر خدا (ص) را به شهادت رساندند و خونش را بر زمین ریختند، جریانی ظلم ستیز و حق خواه در جهان شکل گرفت، که هیچ گاه سر سازش با ظالمان را نداشته و ندارد.
این خادم هیأت عزاداری سیدالشهدا (ع) در بیان احساسش می‌گوید: خیلی خوشحال هستم که فرصت حضور در مجالس عزاداری سیدالشهدا (ع) را دارم، ما وظیفه داریم آن قدر عاشورا را بلند فریاد بزنیم تا همه عالم بشنود و بداند که در این روز چه اتفاق مهمی افتاده است، این شروعی برای آن است که جنبش عدالت خواهی در تمام جهان شکل بگیرد و در این مسیر پیرو خط امام خمینی و رهبر فرزانه انقلاب هستیم.