سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برقرار است

مشرق | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 10:13
سرپرست سازمان ملی سنجش گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی را تایید کرده است و نظر مجلس شورای اسلامی در این باره رد شد.
مصوبه،مجلس،شوراي،كنكور،نفر،گذشته،گروه،پورعباس،داوطلب

به گزارش مشرق، عبدالرسول پورعباس امروز در حاشیه بازدید از حوزه دانشگاه علم و صنعت ایران در نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۳ در جمع خبرنگاران گفت: مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی دو سال است که در حال اجرا است و مجلس سال گذشته مصوب کرد که تا سال ۱۴۰۶ به روال گذشته برگردیم، این موضوع به شورای نگهبان ارجاع داده شد.
وی افزود: شورای نگهبان مصوبه مجلس را رد کرد، معمولا مصوباتی که در شورای نگهبان رد می شود یا باید مجلس آن را تصحیح کند و یا از آن عبور کند.
در صورت اصرار مجلس باید موضوع به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شود.
پورعباس اظهار داشت: در این مورد این مصوبه هم مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه مجلس را به مصلحت ندانست.
بنابراین مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برقرار است و کار با آن ادامه می یابد.
وی درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از کنکور ۱۴۰۳ گفت: در گروه علوم ریاضی و فنی حدود ۱۲۵ هزار داوطلب داریم و ظرفیت سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار نفر بوده است.
برای این گروه اگر همه داوطلبان انتخاب رشته کنند صندلی وجود دارد و رقابت بر سر صندلی بهتر است.
سرپرست سازمان ملی سنجش گفت: درباره گروه علوم انسانی نیز حدود ۲۷۰ هزار نفر داوطلب وجود دارد که همین حدود ظرفیت وجود دارد.
البته در این گروه رشته هایی مانند حقوق و روانشناسی دارای بیشترین رقابت هستند.
وی درباره شرایط امنیت آزمون سراسری خاطرنشان کرد: شب گذشته پلیس فتا اعلام کرده است که ۱۱۴ نفر را در زمینه تقلب و فروش تجهیزات تقلب دستگیر کرده است.
شب آرامی گذراندیم و مشکل خاصی گزارش نشده است.
پورعباس درباره شرایط گرمای هوا و احتمال قطعی برق گفت: طبق روال هر ساله با وزارت نیرو همکاری شده است که قطعی برق در حوزه های کنکور نداشته باشیم.
وی درباره میزان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۳ گفت: تاکنون از ۹۸۴ هزار داوطلب تعداد ۹۲۰ هزار نفر کارت گرفته اند.