خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 26 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نتایج اولیه نوبت دوم کنکور نیمه اول شهریور اعلام می‌شود

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 22:41
پورعباس با بیان اینکه نوبت دوم آزمون سراسری فردا برگزار خواهد شد، گفت: نتایج کارنامه اولیه نوبت دوم نیمه اول شهریورماه اعلام می‌شود.
نوبت،سازمان،سنجش،ملي،آزمون،برگزار،درصد،اعلام

عبدالرسول پورعباس، سرپرست سازمان ملی سنجش در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: امسال نوبت اول آزمون سراسری اردیبهشت‌ماه برگزار شد و نوبت دوم آن فردا برگزار می‌شود.
او ادامه داد: در نوبت اول حدود یک میلیون و ۱۱۵ هزار نفر شرکت کردند و در نوبت دوم حدود ۹۸۴ هزار نفر شرکت خواهند کرد.
دلیل این اختلاف برگزاری همزمان آزمون سراسری با کنکور دانشگاه فرهنگیان بوده است.
وی افزود: سازمان ملی سنجش بیش از ۱۰۰ آزمون را در سراسر کشور برگزار می‌کند که کمترین متقاضی برای یک آزمون ۱۰۰ هزار نفر و بیشترین متقاضی ۶۰۰ هزار نفر بوده است.
او با بیان اینکه سازمان ملی سنجش در سال حدود ۴۵ هفته درگیر آزمون‌ها است؛ ادامه داد: برخی از آزمون‌ها همچون کنکور در چند نوبت و آزمون سراسری نیز در ۵ نوبت مستقل برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی به نوعی باعث حذف کنکور می‌شود؛ افزود: امسال تاثیر سابقه تحصیلی برای پذیرش متقاضیان دانشگاه‌ها ۵۰ درصد است و سال آینده ۶۰ درصد خواهد بود.
او ادامه داد: ۱۵ درصد ظرفیت متقاضیان در رشته‌های مطلوب جامعه شرکت می‌کنند.
پورعباس با بیان اینکه سازمان ملی سنجش با وزارت آموزش و پرورش مذاکراتی را داشته افزود: هفته آینده نتایج اولیه امتحانات نهایی اعلام و پس از بازنگری امتحانات در نیمه مردادماه، نتایج سوابق تحصیلی به این سازمان اعلام می‌شود.
او با بیان اینکه امسال هر متقاضی ۴ نمره معتبر از سازمان ملی سنجش دریافت می‌کند؛ تصریح کرد: امسال ۴ نوبت آزمون سراسری برگزار شد به طوری که ۲ نوبت در سال جاری و ۲ نوبت در سال گذشته برگزار شد.
وی افزود: کارنامه اولیه اردیبهشت‌ماه به داوطلبان ارائه شده و نتایج کارنامه اولیه نوبت دوم کنکور نیمه اول شهریورماه اعلام ‌می‌شود.
سرپرست سازمان ملی سنجش تصریح کرد: تاکنون هیچ مصوبه‌‌ای مبنی بر تغییر سهمیه‌ها اعلام نشده و سهمیه امسال نیز همچون سهمیه سال‌های گذشته است.
وی با بیان اینکه شورای انقلاب فرهنگی موظف است بر سهمیه‌ها نظارت داشته و آن‌ها را بازنگری کند؛ تصریح کرد: سهمیه‌ها براساس منطقه ۱،۲،۳ و ایثارگران ۵ درصد و ۲۵ درصد است.
پورعباس با اشاره به اینکه سازمان ملی سنجش دو ماموریت اصلی زیر نظر رئیس‌جمهور دارد؛ اظهار کرد: ماموریت اول این سازمان پایش داوطلبان دانشگاه‌ها و ماموریت دوم آن سنجش و پایش موسسه‌ها و مراکزی است که می‌خواهند به متقاضیان سرویس دهند.
او ادامه داد: سال به سال ظرفیت بورسیه براساس اعلام سازمان‌ها و مراکز افزایش می‌یابد.