سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پایان ارزیابی سازمان جهانی هواشناسی از وضعیت سامانه هشدار سیل ایران

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 22:01
ارزیابی اولیه سازمان جهانی هواشناسی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود سامانه هشدار سیل ایران پس از برگزاری چهار جلسه تخصصی پایان یافت.
سازمان،هواشناسي،كشور،سيل،جهاني،هشدار،سامانه،بيني،ايران،مخاطرات

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: ارزیابی اولیه مدیران کمیته خدمات آبشناسی سازمان جهانی هواشناسی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود سامانه هشدار سیل ایران پس از برگزاری چهار جلسه تخصصی و بازدید میدانی پایان یافت.
صادق ضیائیان در حاشیه نشست اعضای کمیته خدمات آبشناسی سازمان جهانی هواشناسی در تهران اظهار داشت: این ارزیابی در راستای اجرای برنامه مشترک سازمان هواشناسی کشور و سازمان جهانی هواشناسی برای به روزرسانی و ارتقاء سامانه هشدار سیل ایران انجام شده است.
وی افزود: مدیران و کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی در این بررسی، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های سامانه هشدار سیل در سازمان هواشناسی کشور را بررسی کردند.
رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بر اساس برنامه مشترک دو سازمان، قرار است سازمان جهانی هواشناسی دانش فنی و رهنمود‌های لازم برای رفع خلاء‌های سامانه هشدار سیل کشور و به روزرسانی آن را به ایران ارائه کند.
ضیائیان تصریح کرد: انتقال تجربه جهانی توسط خبره‌ترین تیم هیدرولوژی سازمان جهانی هواشناسی و ارائه پیشنهادات کاربردی برای بهبود سامانه هشدار سیل در کشور از مهمترین دستاورد‌های این برنامه بود.
وی گفت: همواره بخش قابل توجهی از مساحت کشور تحت تاثیر بارش‌های رگباری و شدید است که منجر به بروز مخاطره سیلاب و پیامد‌های ناشی از آن می‌شود.
رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: این شرایط با مسأله تغییر اقلیم تشدید شده است به نحوی که فراوانی وقوع رویداد‌های سیل در کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
ضیائیان افزود: سازمان هواشناسی بر اساس وظایف ذاتی خود از سال‌ها قبل برنامه‌های توسعه‌ای برای تقویت خدمات پیش بینی سیل را در دستور کار قرار داده و به رغم تحریم ها، سه سامانه بومی هشدار سیل را وارد فاز عملیاتی کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به تجارب مفید سازمان جهانی هواشناسی و اهمیت به روزرسانی سامانه‌های داخلی، یک برنامه مشترک همکاری بین سازمان جهانی هواشناسی و سازمان هواشناسی کشور شکل گرفت که به ارتقاء کیفیت خدمات پیش بینی هشدار سیل ایران کمک می‌کند.
رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور افزود: در این راستا یک هیئت مدیریتی و کارشناسی از سازمان جهانی هواشناسی برای ارزیابی وضعیت موجود سامانه‌های هشدار سیل با هدف ارزیابی نقاط ضعف و قوت به ایران سفر کرد.
منبع: ایسنا