خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تفسیر "آیه نور" ملاصدرا به چاپ ششم رسید

تسنیم | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 21:31
کتاب ترجمه و متن تفسیر «آیه نور یا بیان مراتب آفرینش» نوشته ملاصدرا و با ترجمه و تصحیح محمد خواجوی به چاپ ششم رسید.
اسم،كتاب،الهي،غيب،صفات،آفرينش،مراتب،عالم،مقوله،اصول،ترجمه،اعراض

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کتاب ترجمه و متن تفسیر «آیه نور یا بیان مراتب آفرینش» نوشته ملاصدرا و با ترجمه و تصحیح محمد خواجوی به چاپ ششم رسید.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
در بیان مراتب آفرینش منطبق با اسمای الهی
...
و چون تجلیات الهی که نمایان‌کننده صفات بی‌شمار اوست، به حکم «کل یوم هو فی شأن؛ هر آنی او در احداث امری، و در ساختن کاری است -29/ رحمن» با مرز محدود، و ضابطه و قواعد مشخص آن، بی‌نهایت و بی‌پایان است، (به همین جهت) اعراض بی‌حد و شمار می‌گردد، اگرچه اصول و امهات آن دارای حد نهایی و متناهی است.
همچنان که اصول اعراض محدود در نه مقوله‌اند، در اصول صفات و کلیات صفات الهی نیز معانی مناسب و در خور آن مقولات یافت می‌شود.
پس آنچه در وجود است، دلیل و نشانه‌ای است بر آنچه که در غیب و پنهان است؛ لذا اسم «قیوم» مناسبت برای جوهر داشته، و اسم «قدوس» برای انواع مجرد آن جوهر، و اسم «مصوّر» برای صورت جوهری دادن، و اسم «اول» و «آخر» مناسب مقوله متی، و اسم «رافع» و «خافض» مناسب مقوله «این»، و اسم «متقدم» و «متاخر» برای مقوله وضع، و اسم «محصی» برای کم منفصل، و اسم «کبیر» و «عظیم» و «باسط» برای کم متصل، و اسم «سمیع» و «بصیر» برای کیف نفسانی، و اسم «علّی اعلی» برای اضافه، و اسم «مالک الملک» برای جَده، و اسم «مبدع» برای فعل، و اسم «قابل التوب» برای انفعال است.
در نهایت بررسی و تحقیق مشاهده می‌شود که هر معنی از معانی موجود در جهان شهادت، سایه‌ای است که دلالت می‌نماید بر آنچه که در غیب جهان اسماً است، و بعد از آن در غیب عالم قضای الهی، یعنی قلم عقلی، و بعد از آن در عالم قدر نفسانی، یعنی لوح علوم قضایی، که به نام ام الکتاب نامیده می‌شود، و بعد از آن در عالم الواح آسمانی، و نفوس نقش‌پذیر خیالی آن، که به نام کتاب محو و اثبات، و دو صفحه زمردین نامیده می‌شود دلالت دارد.
خداوند می‌فرماید: «یمحو الله ما یشا و یثبت و عنده ام الکتاب=خدا هر چه را خواهد ثبت می‌کند، و اصل کتاب مشیت نزد اوست -39/ رعد».
کتاب ترجمه و متن تفسیر «آیه نور یا بیان مراتب آفرینش» در 198 صفحه و با قیمت 400 هزارتومان توسط نشر مولی وارد بازار نشر شده است.
انتهای پیام/