خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دیدار مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ با مقامات اروپایی

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 20:13
برخی مقامات عالی رتبه اروپایی در جریان نشست ناتو در واشنگتن با مشاور ارشد سیاست خارجی دونالد ترامپ دیدار و گفتگو کردند.
آمريكا،بايدن،اوكراين،ناتو،اروپايي،كلاگ،مقامات،گفتگو،رياست،ان ...

گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برخی مقامات عالی رتبه اروپایی که برای شرکت در نشست ناتو در واشنگتن به سر می برند، با «کیت کلاگ» مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ دیدار و گفتگو کردند.
ژنرال کلاگ که به عنوان رئیس کارکنان شورای امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری ترامپ کار می کرد، در گفتگو با رویترز اظهار کرد در چند روز اخیر با برخی از مقامات اروپایی از جمله وزاری امور خارجه کشورهای شرکت کننده دیدار کرده است.
وی هویت این مقامات و جزئیات گفتگوها با آنان را فاش نکرد.
در حالی که کلاگ هویت این افراد را فاش نکرده، وی در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، خبر برگزاری گفتگوهای غیررسمی با سخنگوی پارلمان اوکراین را اعلام کرد.
کلاگ که در تعامل منظم با ترامپ است، تاکید کرد او با رئیس جمهور سابق و کمپین او در این باره صحبت نکرده است.
این در حالی است که مقامات اروپایی مشتاق هر گونه اطلاعاتی درباره سیاست خارجی ترامپ در صورت پیروزی بر جو بایدن در انتخابات 5 نوامبر هستند.
در ماه های اخیر، دیپلمات های خارجی، دیدارهای منظمی را با مقامات دولت ترامپ در سال های 2017 تا 2021 داشته اند.
براساس این گزارش، در حال حاضر یکی از اصلی ترین نگرانی های کشورهای اروپایی، نحوه مدیریت جنگ اوکراین و رابطه آمریکا با ناتو در صورت به قدرت رسیدن ترامپ هستند.
ترامپ و دوستانش بارها نسبت به اعزام نیروی بیشتر به اوکراین ابراز تردید کرده و کشورهای عضو ناتو را برای پرداخت سهم بسیار کمتری نسبت به آمریکا مورد انتقاد قرار داده است.
رویترز در ماه ژوئن گزارش داد کلاگ و دیگر مشاور ترامپ طرحی را برای پایان جنگ اوکراین ارائه کردند که در آن هر گونه کمک به اوکراین مستلزم برگزاری مذاکرات صلح با مسکوست.
در همین حال، سه مقام سابق دیگر سیاست خارجی ترامپ در گفتگو با رویترز اظهار کردند هیئت های اروپایی پیشتر درباره این دیدارها در جریان نشست ناتو، با آنها گفتگو کرده بودند.
این در حالی است که نخستین مناظره انتخاباتی بین نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا، در تاریخ 27 ژوئن به میزبانی شبکه سی‌ان‌ان برگزار شد و جو بایدن عملکرد ضعیفی در این مناظره داشت.
این امر موجب شد بسیاری از دموکرات ها خواستار کناره گیری بایدن از ادامه رقابت ها باشند.
منتقدان بایدن 81ساله را برای ریاست‌جمهوری در صورت پیروزی بر ترامپ در انتخابات 5 نوامبر بسیار پیر می‌دانند.
در همین حال چند روز پیش روزنامه "فرانکفورتر روند شای" در مطلبی نوشت: شکست تحقیر آمیز بایدن در دوئل تلویزیونی اخیر با "دونالد ترامپ"، نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا نگرانی‌های زیادی را در مورد آینده این ائتلاف در صورت پیروزی ترامپ در آستانه برگزاری نشست سران این ائتلاف نظامی در واشنگن ایجاد کرده است.
آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز از احتمال ریاست جمهوری ترامپ ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده است که آلمان باید از ایالات متحده آمریکا از نظر نظامی مستقل بماند.
وی در سخنرانی خود به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس ناتو در بوندستاگ گفت: هیچ کس نمی داند چند هفته و ماه آینده چگونه خواهد بود.
اما آنچه که ما می دانیم، صرف نظر از نتیجه انتخابات در ایالات متحده آمریکا این است که ناتو باید اروپایی تر شود تا فراآتلانتیک باقی بماند.
نویسنده در بخش پایانی این مطلب نوشت: جهان احتمالا هرگز نخواهد فهمید که اگر "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا شود واکنش به جنگ اوکراین چه خواهد بود.
انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، 5 نوامبر سال جاری (15 آبان) برگزار می‌شود در حالی که نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دونالد ترامپ اکنون از جو بایدن جلوتر است و با محبوبیت 48درصدی مقابل مقبولیت 42 تا 43 درصدی رقیب دموکرات خود قرار دارد.
انتهای پیام/