خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 26 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خیز چپ گرایان فرانسه برای تصاحب کرسی نخست وزیری

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 16:13
ائتلاف چپ فرانسه که در دور دوم انتخابات پارلمانی پیروزی چشمگیری به دست آورد تمایل خود برای تصدی کرسی نخست وزیری را اعلام کرده و اولین نامزد سوسیالیست خود برای این منظور را اعلام کرده است.
فرانسه،ائتلاف،چپ،دولت،حزب،اتحاد،جناح،انتخابات،تشكيل،وزيري،پا ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "دی سایت"، پس از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه "اولیویه فور" سوسیالیست از ائتلاف چپ تمایل خود را برای تصدی کرسی نخست وزیری اعلام کرد.
ائتلاف جناح چپ می خواهد از امروز به دولت برود.
به این ترتیب اولیویه فور سوسیالیست اولین کسی است که آشکارا اعلام کرده که می خواهد نخست وزیر اتحاد چپ میانه در فرانسه شود.
رسانه‌های فرانسوی به اتفاق آرا گزارش دادند که دبیر کل حزب سوسیالیست پیش از ورود به ساختمان پارلمان گفت که "آماده پذیرش این سمت است.
دو روز پس از دور دوم انتخابات اعضای مجلس ملی، سیاستمداران فرانسوی در حال بحث درباره تشکیل دولت هستند.
برای اولین بار روز گذشته نمایندگان جدید یا منتخب مجدد در مجلس گرد هم آمدند.
از آنجایی که نه ائتلاف حزبی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و نه هیچ جناح دیگری اکثریت پارلمان فرانسه را ندارند، تشکیل دولت به احتمال زیاد دشوار است.
ائتلاف چپ‌گرای جبهه مردمی نووو (NFP) با اختلاف اندکی در انتخابات پارلمانی فرانسه پیروز شد.
ائتلاف حزب لیبرال امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در رتبه دوم قرار گرفت و پس از آن حزب راست افراطی اجتماعی ملی فرانسه مارین لوپن و متحدانش قرار گرفتند.
برای تشکیل دولت، احتمالاً چندین حزب باید برای اولین بار دور هم جمع شوند تا ائتلافی تشکیل دهند - که این شرایط در فرانسه بسیار غیرعادی است.
ماکرون در این وضعیت همچنین احتمالاً باید با نخست وزیری کار کند که در همان حزب نباشد.
بر اساس گزارش های منتشر شده اولیویه فور اطمینان داد که در مورد پست نخست وزیری تنها با شرکای خود در ائتلاف جناح چپ صحبت خواهد کرد.
به زعم وی در این باره نیاز به گفتگو در داخل اتحاد وجود دارد.
ائتلاف چپ در چند روز آینده موضوع نخست وزیری را بررسی خواهد کرد.
سیاستمداران دیگری از ائتلاف چپ در حال حاضر برای مناظره برای این سمت مطرح هستند.
همزمان، ائتلاف جناح چپ از ماکرون خواست تا با با این ائتلاف پیروز درانتخابات پارلمانی برای گفتگو در مورد دولت آینده در سریع ترین زمان ممکن دیدار کند.
نمایندگان احزاب در این ائتلاف - مانند مارین توندلیه از سبزها - بیانیه ای منتشر کردند که در آن از مکرون خواستند تا آنها را موظف به تشکیل دولت در سریع ترین زمان ممکن کند.
جبهه مردمی جدید (NFP) با 190 کرسی، با اکثریت مطلق نمایندگان فاصله زیادی دارد، اما قوی ترین نیرو است.
در ادامه بیانیه آمده است، طبق عرف جمهوری‌خواهان، ماکرون اکنون می‌تواند برای سازماندهی یک زندگی مشترک به اتحاد چپ مراجعه کند.
در فرانسه، زندگی مشترک زمانی است که رئیس جمهور و نخست وزیر به احزاب مختلف تعلق دارند.
نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه که بر خلاف انتظار به پیروزی چشمگیر ائتلاف چپ و زلزله‌‌ای سیاسی منجر شد، فرانسه را در مسیر دشوار سیاسی قرار داده که خروج از آن به زمان طولانی نیاز دارد.
"گابریل آتال"، نخست وزیر فرانسه بعد از اعلام نتایج انتخابات استعفای خود را اعلام کرد اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور از وی خواست برای پایداری کشور همچنان در مسئولیت خود بماند.
اتحاد چپ ها متشکل از کمونیست ها، سوسیالیست ها و سبزها رهبری مشخصی ندارد.
همچنین برنامه مشترکی وجود ندارد.
"مارین توندلیر"، دبیر کل حزب سبز هم پس از پیروزی در این انتخابت گفته است: ما پیروز شدیم و اکنون حکومت خواهیم کرد.
"ملانشون"، موسس حزب چپ‌گرای فرانسه نیز از ماکرون خواست تا از اتحاد چپ‌ها برای حکومت درخواست کند.
انتظار می رفت که حزب راستگرای اجتماع ملی مارین لوپن (RN) به پیروزی چشمگیری در این انتخابات دست یابد.
به نظر می‌رسد در حال حاضر از تشکیل دولت ناسیونالیست‌های دست راستی - احتمالاً سناریوی وحشتناک آلمان و اتحادیه اروپا - جلوگیری شده است.
با این وجود RN دستاوردهای قابل توجهی داشته است.
بهر حال پارلمان فرانسه اکنون به محل بحث و تصویب قوانین تبدیل خواهد شد.
این کار آسانی نخواهد بود.
مجلس ملی جدید به شدت دو قطبی است و توانایی احزاب برای دستیابی به مصالحه در پارلمان اساسا ضعیف است.
در هر صورت، حکومت در فرانسه در آینده بسیار پیچیده‌تر خواهد شد، زیرا در آینده سه بلوک سیاسی در مجمع ملی وجود خواهد داشت: افراط‌گرایان راست‌گرا و محافظه‌کار، اردوگاه مرکزی دولت و اتحاد جناح چپ.
اگر "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه به زودی مجبور به منصوب کردن نخست وزیری از جناح چپ جبهه مردمی شود، شرایط دشوار می شود.
حتی اگر "ماکرون بخواهد به همکاری با دولت قبلی ادامه دهد، ائتلاف حزبی او فاقد اکثریت در پارلمان برای اجرای تصمیمات اتحادیه اروپا یا راه اندازی و اجرای ابتکارات خود است.
انتهای پیام/