سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وزیر علوم از جناح‌بندی‌های سیاسی دوری کند

مهر | دین و اندیشه | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 16:06
استاد ممتاز دانشگاه تهران گفت: وزیر علوم نباید سیاست‌باز باشد و باید از جناح‌بندی‌های سیاسی دوری کند و دلسوز نظام و کشور باشد. فکر محدود و بسته، نمی‌تواند در اداره دانشگاه کاری از پیش ببرد.
دانشگاه،استاد،علمي،تهران،اساتيد،علوم،وزير،صبوري،تشويقي

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه دانشگاه تهران، دکتر علی اکبر صبوری استاد ممتاز گروه بیوفیزیک دانشگاه تهران گفت: پرداخت نشدن حق اشتراک به فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی باعث شده تا از مزایای بسیار زیاد آن بی‌بهره مانده‌ایم.
وی در مورد یکی از مهم‌ترین مطالبات آموزش عالی گفت: اتصال مجدد پایگاه‌های اطلاعات علمی و ناشران بنام جهان به کتابخانه‌های دانشگاهی یکی از مهم‌ترین مطالبات آموزش عالی از رئیس جمهور منتخب است.
استاد دانشگاه تهران با بیان این‌که استفاده از آیین‌نامه‌های تشویقی برای دانشمندان جوان بسیار زمان‌بر است، خاطر نشان کرد: به همین دلیل تصویب آیین‌نامه‌های بسیار خوب برای پایه‌های تشویقی، انگیزه و فعالیت اساتید را بیشتر نمی‌کند.
وی با انتقاد از حقوق دریافتی اساتید دانشگاه اظهار کرد: دریافتی یک پیشکسوت عضو هیئت علمی با بیش از چهل سال سابقه کاری و کسب استاد ممتازی دانشگاه با بالاترین پایه ترفیع کمتر از هزار و پانصد دلار است که نسبت به کشورهای همسایه مانند هند و پاکستان بسیار پایین است.
صبوری تاکید کرد: فضای حاکم بر هیئت امنای دانشگاه‌ها باید کاملا علمی و به دور از حاشیه‌های سیاسی و جناحی باشد.
وی با اشاره به مشکل ارتباطات بین‌المللی اساتید دانشگاه گفت: نه تنها استادان نمی‌توانند به سفرهای علمی بروند، بلکه امکان دعوت از استادان برجسته جهان به داخل کشور هم وجود ندارد.
استاد ممتاز دانشگاه تهران در مورد انتخاب وزیر علوم جدید گفت: جامعه دانشگاهی باید وزیر علوم را به عنوان یک دانشمند برجسته و اثرگذار اجتماعی بشناسد.
وی تاکید کرد: وزیر علوم نباید سیاست‌باز باشد و باید از جناح‌بندی‌های سیاسی دوری کند و دلسوز نظام و کشور باشد.
فکر محدود و بسته، نمی‌تواند در دانشگاه و اداره آن کاری از پیش ببرد.