سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

لزوم اهتمام مردم به صرفه جویی در مصرف برق برای گذر از تابستان

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 13:42
بندرعباس- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان گفت: مشترکان برق هرمزگانی می‌توانند با ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف، برق یک شهرستان را تامین کنند.
مصرف،برق،رمز،مديريت،هرمزگان،ارز،مگاوات،گازي،كريمي،صنايع،درصد ...

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد کریمی در نشست ویدئوکنفرانسی با حضور وزیر نیرو با اشاره به تداوم گرما در روزهای آینده و پیش بینی‌های هواشناسی، اظهار کرد: اگر از مجموع یکهزار و ۸۰۰ مگاوات مصرف برق خانگی در هرمزگان، حدود ۱۵ درصد صرفه‌جویی شود؛ در واقع ۲۸۰ مگاوات مدیریت شده که می‌توان برق یک شهرستان همچون قشم را تأمین کرد.
وی بیان کرد: در خرداد ماه امسال ۲۵ درصد از قبوض صادر شده در هرمزگان مشمول پاداش شدند، اگر این صرفه‌جویی تداوم پیدا کند قبض برق مشترکان خوش مصرف رایگان شده و استفاده از جوایز ارزشمند پویش با انرژی هم به این مشترکان تعلق می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان، در مورد صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق در صنایع نیز گفت: صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی استان به صورت هفتگی و به مدت ۲۴ ساعت مدیریت مصرف و کاهش مصرف دارند، صنایع بالای ۲ مگاوات خارج از شهرک‌ها هم موظف‌اند از ساعت هشت صبح تا ۲۴ شب، حدود ۵۵ درصد از مصرف خود را کاهش دهند و مدیریت مصرف داشته باشند.
کریمی مجتمع‌های تجاری را به استفاده از مولدهای برق تشویق کرد و گفت: این مجتمع‌ها موظف شده‌اند و در این زمینه تفاهم نامه به امضا رسیده است، اگر ما به شرایطی برخورد کنیم که نیاز به مدیریت مصرف بیشتر باشد از مجتمع‌های تجاری هم انتظار همکاری داریم.
وی با اظهار تأسف از اینکه در بخش‌هایی از بازار و پاساژهای هرمزگان روشنایی غیرضروری زیادی وجود دارد، گفت: در مراکزی از بازار حتی برخی مواقع از لامپ‌های گازی پرمصرف نیز استفاده می‌شود، لامپ‌های گازی گرمازا هستند و فشار بیشتر به کولرها می‌آورند، این لامپ‌ها مصرف بی‌رویه دارند و استفاده از آن ممنوع است.
کریمی درباره استفاده از رمز ارزها نیز گفت: دستگاه‌های ماینر و استخراج رمز ارز از چالش‌های موجود است، دستگاه‌های استخراج رمز ارز مصرف خیلی بالایی دارند، استفاده یکجا از ۱۰ دستگاه ماینر به منزله روشن شدن همزمان ۱۰ کولر گازی است، کسانی‌که می‌خواهند رمز ارز داشته باشند باید نام نویسی کنند و طبق قانون از تعرفه برق در این زمینه استفاده کنند.
وی یادآور شد: در برخی از مناطق استان و در اراضی کشاورزی متأسفانه دستگاه‌های رمز ارز غیر قانونی فعال است، توصیه ما با توجه به شرایط سخت کنونی و مشکلاتی که ایجاد شده، از مدار خارج کردن این دستگاه‌ها است، قطعاً اگر کشفیاتی صورت گیرد جرم انگاری می‌شود و جرایم سنگین اعمال خواهد شد.