خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 26 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کیفیت آب شرب بجنورد به‌زودی بهبود می‌یابد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 13:13
معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی، گفت: با تدبری دولت سیزدهم و حفر 7 حلقه چاه به زودی کیفیت آب شرب بجنورد تا حد زیادی بهبود می یابد.
آب،بجنورد،مكعب،خراسان،شمالي،كيفيت،پروژه،حوزه،آبرساني،اعتبار، ...

مهدی رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد، با اشاره به اجرای طرح آبرسانی پلنگ‌دره به بجنورد برای تامین آب پایدار این شهرستان،اظهار داشت: در دولت سیزدهم 7 حلقه چاه با کیفیت بالای آب، حفر شده است و این درحالی است که آب شهر بجنورد سال‌ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبود که با اتمام این پروژه مردم به آب با کیفیت دسترسی پیدا می‌کنند.
وی اقدام بعدی در حوزه رفع تنش آبی را صرفه جوئی و جلوگیری از هدررفت آب عنوان کرد و گفت: 260 کیلومتر شبکه موجود در خراسان شمالی اصلاح شد و این درحالی بود که وجود همین شبکه‌های فرسوده منجر به هدررفت آب شده بود.
900 میلیون متر مکعب آب مصرفی خراسان شمالی مربوط به حوزه کشاورزی است که 5.7 میلیون متر مکعب آب از طریق آبیاری نوین صرفه جویی شده است‌.
معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه 20 میلیون متر مکعب آب مصرفی استان مربوط به حوزه صنایع است، تصریح کرد: در سفر رئیس جمهور شهید پروژه انتقال پساب بجنورد به پتروشیمی کلید خورد.
پتروشیمی سالیانه 5 میلیون متر مکعب آب شرب با کیفیت بجنورد را مصرف می‌کرد که برای جایگزین کردن این آب اعتبار 1300 میلیارد تومانی هزینه شد.
در کمتر از 8 ماه 80 درصد خط انتقال این پروژه عظیم به طول 11 کیلومتر انجام شد که البته استفاده صنایع دیگر همچون نیروگاه شیروان، آلومینای جاجرم و فولاد اسفراین از پساب نیز در دستور کار قرار دارد.
رشیدی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات مورد توجه در حوزه تامین آب، آب های مرزی بود که پس از پیگیری های متعدد ماده 23 انتقال آب مرزی به 4 شهر استان مصوب شد.
معاون استاندار با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقدامات مهم ،جهاد آبرسانی است، افزود: قرارگاه امام حسن (ع) به عنوان مجری جهاد آبرسانی در خراسان شمالی تعیین شد که قرارداد اولیه آن با اعتبار 550 میلیارد تومان در قالب 167 روستا منعقد شد.
در ادامه 200 روستای دیگر در قرارداد جدید با قرارگاه منعقد شد که با تامین 2 هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر، مردم خراسان شمالی از این پروژه منتفع می‌شوند.
انتهای پیام/311/