خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 26 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پیروزی روسیه در اوکراین بزرگترین خطر برای ناتو است

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 12:41
دبیرکل ناتو در نشست سران واشنگتن تاکید کرد که این ائتلاف نمی تواند اجازه دهد روسیه در درگیری نظامی در اوکراین پیروز شود و مشاور رئیس جمهور آمریکا نیز یادآور شد که کشورهای عضو ناتو باید توان دفاعی و صنایع نظامی خود را تقویت کنند.
روسيه،اوكراين،ائتلاف،تسليحات،ناتو،تقويت،دفاعي،كنترل،امنيت،ار ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، شب گذشته، سه‌شنبه، در مراسم رسمی افتتاحیه نشست سران این ائتلاف در واشنگتن تاکید کرد که ناتو بزرگترین خطر برای خود را «پیروزی روسیه در اوکراین» می‌داند، زیرا چنین نتیجه‌ای به شدت به اهداف ائتلاف آسیب می‌رساند.
استولتنبرگ گفت: «بزرگترین بها و بزرگترین خطر، پیروزی روسیه در اوکراین خواهد بود.
ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد.»
به عقیده وی، پیروزی روسیه باعث تقویت و امیدواری ایران، کره شمالی و چین، که از اصلی‌ترین مخالفان ائتلاف آتلانتیک شمالی هستند، خواهد شد.
بدین ترتیب نتیجه درگیری روسیه و اوکراین سرنوشت ائتلاف را برای چند دهه آینده تعیین خواهد کرد.
سالیوان: اعضای ناتو در نشست وعده تقویت توان دفاعی را می‌دهند
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز در این مراسم یادآور شد که طی نشست ناتو در واشنگتن، اعضای ائتلاف وعده تقویت توان دفاعی ملی خود را خواهند داد.
سالیوان گفت: «در روزهای آینده ما گامهای مشخصی در این زمینه برخواهیم داشت: برای اولین بار در تاریخ، هر عضو متعهد می‌شود برنامه‌هایی برای تقویت توان دفاعی و صنعتی کشور خود و در مجموع کل ائتلاف تدوین کند.»
مشاور بایدن افزود که برای سیستم امنیت جمعی ائتلاف، تعهدات فردی هر عضو جامعه همچنان بسیار مهم است.
به گفته وی، تقویت توان دفاعی کشورهای عضو کمک می‌کند تا اولویت‌های تولید تجهیزاتی که در صورت بروز درگیری مسلحانه مورد نیاز است، تعیین شود.
تمایل غرب به شکست روسیه تهدیدی برای برخورد میان قدرت‌های هسته‌ای است
در عین حال، کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین درباره امنیت نظامی و کنترل تسلیحات معتقد است که اصرار کشورهای غربی برای "تحمیل شکست استراتژیک بر روسیه" و نادیده گرفتن توافقات مربوط به کنترل تسلیحات می‌تواند منجر به برخورد میان قدرت‌های هسته‌ای جهان شود.
وی در مقاله‌ای برای ریانووستی نوشت: «با کنار گذاشتن تمام اسناد امضا شده در حوزه کنترل تسلیحات و تقویت اعتماد، آن‌ها تصمیم گرفته‌اند به کشور ما "شکست استراتژیک" وارد کنند.
این کار بسیار خطرناک است و می‌تواند به برخورد مستقیم قدرت‌های هسته‌ای با پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی منجر شود.»
این دیپلمات روس افزود که تمایل "متحدان فراآتلانتیکی" به غوطه‌ور شدن بیشتر در درگیری نظامی با روسیه در اوکراین در کنار مقامات کی‌یف امروز دیگر به وضوح دیده می‌شود.
تشویق ناتو به نظامی‌سازی و نازی‌گرایی اوکراین از قبل منجر به بحران امنیتی در اتحادیه اروپا شده و اکنون با تجهیز اوکراین به سلاح، کشورهای غربی در واقع اصول سازمان امنیت و همکاری اروپا در استقرار تسلیحات متعارف و کنترل سامانه‌های دفاعی متحرک را نقض می‌کنند.
گاوریلوف معتقد است: «اتحادیه اروپا و ناتو بدون توجه به اینکه تسلیحات به کار گرفته شده توسط نیروهای مسلح اوکراین علیه زیرساخت‌های غیرنظامی و مردم بی‌گناه، از جمله زنان و کودکان در روسیه، استفاده می‌شود، اوکراین را با سلاح پر می‌کنند.
علاوه بر این، اغلب متخصصان غربی به هدف‌گیری برای انجام حملات کمک می‌کنند که هدف آنها کشتن شهروندان ماست.
در این شرایط، نمی‌توان در مورد دستیابی به توافق در خصوص یک رژیم جدید کنترل تسلیحات در اروپا صحبت کرد.»
انتهای پیام/