خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پیام های متعددی که از طریق در حد فاصل “هدهد 1” و “هدهد 2” ارسال شد

اعتماد | همه | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 12:34
حزب الله لبنان در چارچوب عملیات‌های شناسایی، لبنان پهپادهایی با نام “هدهد” را به‌ منظور انجام پروازهای شناسایی بر فراز اراضی اشغالی به ‌کار گرفته است. در اولین اپیزود ماجرای این پهپادها، “هدهد 1”، مناطقی در شمال اسرائیل و بندر حیفا توسط آن تصویر برداری شد که حزب الله آن را به نمایش گذاشت
اسرائيل،بازدارندگي،مقاومت،امنيتي،حساس،اشغالي،شناسايي،نظامي،ا ...

کد خبر: 666732 | ۱۴۰۳/۰۴/۲۰ ۱۱:۳۱:۰۹
حزب الله لبنان در چارچوب عملیات‌های شناسایی، لبنان پهپادهایی با نام “هدهد” را به‌ منظور انجام پروازهای شناسایی بر فراز اراضی اشغالی به ‌کار گرفته است.
در اولین اپیزود ماجرای این پهپادها، “هدهد 1”، مناطقی در شمال اسرائیل و بندر حیفا توسط آن تصویر برداری شد که حزب الله آن را به نمایش گذاشت و باعث بحث و جدل‌های گسترده‌ای در مورد مفهوم بازدارندگی در دکترین امنیتی اسرائیل شد.
اما در اپیزود دوم این بار “هدهد 2”، بر فراز بلندی‌های جولان سوری اشغالی پرواز کرده و اطلاعات با حساس و ارزشی از پایگاه‌های نظامی و مقرهای ارتش اسرائیل به دست آورد.
حزب الله چه چیزی را فاش کرد هدهد 1: تمرکز تصاویر بر مناطق شمالی (فلسطین اشغالی) و بندر حیفا بود، که توانایی حزب‌الله برای دسترسی به مناطق حساس داخل اسرائیل را به رخ اسرائیلی‌ها کشید.
هدهد 2: پهپادها فعالیت خود را بر بلندی‌های جولان سوری اشغالی متمرکز کرده و مقرهای فرماندهی و اردوگاه‌های ارتش اسرائیل، از جمله پادگان‌های حبوشیت و معالیه غولانی و پایگاه غملا را رسانه‌ای کرد.
همچنین، پهپادها سایت‌های استراتژیک جاسوسی و شنود الکترونیکی و جانمایی گنبد آهنین را نیز شناسایی کردند.
دکترین امنیتی اسرائیل نظریه امنیت اسرائیل بر تفوق کیفی برای ایجاد بازدارندگی تکیه دارد که شامل: تجهیزات و تسلیحات: استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و تسلیحات مدرن.
سازماندهی و آموزش: تشکیل ارتشی سازماندهی شده و به خوبی آموزش دیده.
رهبری و روحیه: تشکیل رهبری قوی و ارتقاء روحیه سربازان.
هدف اصلی ایجاد ارتشی بازدارنده با توانایی قاطع در حل و فصل درگیری‌ها است.
پیام‌های که حزب‌الله به دنبال ارسال آن از طریق این ویدئوها است!
طبق اظهارات بسیاری از تحلیل‌گران، آنچه حزب‌الله منتشر کرده حاوی پیام‌های چند بعدی شامل امنیتی، سیاسی و نظامی است: امنیتی: فاش کردن توانایی‌های اطلاعاتی و شناسایی مناطق حساس در اسرائیل.
سیاسی: تأکید بر حضور و تأثیرگذاری خود در صحنه درگیری و نیز ارسال پیام‌هایی سیاسی که مخاطب آن ساختار داخلی لبنان است.
نظامی: نمایش آمادگی برای هر نوع افزایش تنش و تأکید بر ظرفیت بازدارندگی حزب.
پیام روحی و روانی به جبهه مقاومت عملیات‌های “هدهد” پیامی قدرتمندانه برای جبهه مقاومت در بر دارد که برتری تکنولوژیکی تنها مختص به یک طرف نیست.
این عملیات‌ اعتماد به توانایی‌های مقاومت را تقویت کرده و تأکید می‌کنند که مقاومت قادر به همطرازی با تحولات تکنولوژیکی و بکارگیری مؤثر از آن‌ها در مواجهه با چالش‌های امنیتی است.
این موضوع روحیه‌ی محور مقاومت را بالا برده و ایمان آنها به توانایی‌شان در مقابله با دشمن با ابزارهای پیشرفته و مؤثر تقویت می‌کند.
تضعیف روحیه‌ی طرف مقابل در مقابل، این عملیات‌ها ضربة شدیدی به روحیه‌ی جانب اسرائیلی وارد می‌کند.
این عملیات‌ها نقاط ضعف سیستم امنیتی اسرائیل را که همواره به تفوق تکنولوژیک و اطلاعاتی‌اش افتخار می‌کرده، برملا کرده و شک و تردیدهایی در مورد تأثیرگذاری سیستم‌های دفاع هوایی اسرائیل به وجود می‌آورد.
این موضوع حالت عدم اطمینان و نگرانی را در جامعه اسرائیلی ایجاد کرده و فشار بیشتری بر تصمیم‌گیران در تل‌آویو وارد می‌کند.
تصور اسرائیلی از بازدارندگی اسرائیلی‌ها معتقدند که انتشار این تصاویر با هدف ارسال پیام‌های بازدارندگی انجام شده است، که اسرائیل را از ورود به هر نوع درگیری با حزب‌الله مصون کند.
لیئور بن آری در روزنامه یدیعوت احرونوت معتقد است که هدف این کار القای این پیام است که حزب‌الله قادر است در صورت حمله‌ی اسرائیل به لبنان، تلفات نظامی و اقتصادی سنگینی به اسرائیل وارد کند.
حزب‌الله جنگ فراگیر خود علیه اسرائیل را آغاز می‌کند با افزایش تنش‌ها، به‌نظر می‌رسد که حزب‌الله جنگ فراگیر خود علیه اسرائیل را آغاز کرده است و روز به روز ابعاد جدیدی هم به خود می‌گیرد.
از طریق عملیات‌ “هدهد”، حزب‌الله پیام بازدارندگی قوی‌یی به اسرائیل ارسال می‌کند که نشان می‌دهد مقاومت قادر به وارد کردن ضربات دقیق و مؤثر به اهداف حساس داخل اسرائیل است.
این پیام بر این امر هم تاکید دارد که اسرائیل جرات ورود به جنگی فراگیر و همه جانبه با مقاومت را ندارد، زیرا در این صورت هزینه‌ی سنگینی برای این حماقت متحمل خواهد شد.
شکست ارزیابی رئیس ستاد ارتش اسرائیل طبق نظر منابع نزدیک به حزب‌الله، آنچه حزب‌الله نشان داده، تنها بخشی کوچک از داده‌هایی است که از اهداف حساس اسرائیل در اختیار دارد.
این یک چالش برای هرتسی هالیوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل است زیرا او مدعی بود حزب‌الله نسبت به یک جنگ همه جانبه دچار بازدارندگی شده است.
حال در برابر این تصاویر، به‌نظر می‌رسد که حزب‌الله از مفهوم “بازدارندگی نسبی” فراتر رفته است .
دلالت‌ها و پیش‌بینی‌ها انتشار این تصاویر توسط حزب‌الله موجب افزایش تنش در منطقه شده و نشان‌دهنده‌ی آمادگی آن برای هرگونه احتمال افزایش تنش است.
این به آن معناست که حزب‌الله دارای توانایی‌های شناسایی پیشرفته‌ای است که به آن امکان دسترسی به مناطق حساس داخل (فلسطین اشغالی) را می‌دهد و بنابراین، نقشی اساسی در تعیین شکل جنگ آینده را در صورت وقوع آن دارد.
نتیجه‌گیری می‌توان گفت که انتشار این ویدئوها توسط حزب‌الله یک هشدار شفاف به اسرائیل است که منعکس‌ کننده‌ی افزایش تنش فزاینده بین طرفین می‌باشد.
دکترین امنیتی اسرائیل که به بازدارندگی متکی است، ممکن است خود را در معرض چالش‌های جدیدی ببیند.
در عین حال، این عملیات‌ها روحیه‌ی جبهه‌ی مقاومت را تقویت کرده و تأکید می‌کنند که این جبهه قادر به مواجهه با چالش‌های تکنولوژیکی و نظامی به‌صورت مؤثر خواهد بود.
نوشته: عبدالناصر سعید ـ تحلیل‌گر فلسطینی ترجمه: سید عماد حسینی