خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۳ هزار میلیارد ریال عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده در لرستان وصول شد

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 12:29
خرم‌آباد - مدیرکل امور مالیاتی لرستان از وصول سه هزار و ۵۰ میلیارد ریال عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده در این استان خبر داد.
مالياتي،ريال،ماليات،پرونده،بخشودگي،امور،درصد،صالحي

‌به گزارش خبرگزاری مهر، حجت اله صالحی در نشست با شهردار و مجموعه مدیریت شهری خرم‌آباد، اظهار داشت: پارسال سه هزار و ۵۰ میلیارد ریال عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده در لرستان وصول شد درحالی‌که سال ماقبل مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال وصول شده بود.
وی گفت: شناسایی منابع مالیاتی جدید، مبارزه با فرار مالیاتی و خوداظهاری مردم از دلایل افزایش درآمدهای مالیاتی بوده است.
مدیرکل امور مالیاتی لرستان، اظهار کرد: مالیات‌های بر ارزش‌افزوده به‌صورت استانی وصول و به نسبت جمعیت بین شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و مناطق عشایری تقسیم می‌شود.
صالحی، افزود: پارسال حدود ۸۸۰ میلیارد ریال از مالیات‌های بر ارزش‌افزوده به خرم‌آباد، ۵۶۰ میلیارد ریال بروجرد، ۳۰۰ میلیارد ریال به دورود و سایر شهرها نیز به نسبت جمعیت سهم بردند.
وی همچنین با اشاره به تشکیل ۱۱۰ هزار پرونده مشاغل در سطح استان، عنوان کرد: ۸۱ هزار پرونده از این مجموع مشمول مالیات ماده ۱۰۰ بودند که ۵۰ هزار پرونده از آنها مالیات صفر و ۱۹ هزار پرونده نیز زیر ۵۰ میلیون ریال تشخیص داده شد که به بیان دیگر ۸۵ درصد پرونده‌های اشخاص حقیقی مشمول ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم یا صفر یا کمتر از ۵۰ میلیون ریال بود.
مدیرکل امور مالیاتی لرستان، گفت: نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده تا پایان سال قبل ۹ درصد بود که امسال به ۱۰ درصد رسیده است.
صالحی همچنین در خصوص بخشودگی جرایم، تصریح کرد: پارسال ۱۲ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال درخواست بخشودگی جرایم داشتیم که ۱۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال معادل ۹۹ درصد مورد بخشودگی قرار گرفت که باتوجه‌به بخشنامه سازمان در بهمن‌ماه سال گذشته مبنی بر بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم که مورد استقبال قرار گرفت مودیان مالیاتی استان مالیات و عوارض خود را پرداخت کردند.
وی همچنین با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی کشور به ۶۵ بانک اطلاعاتی دسترسی دارد، یادآور شد: با بانک‌های اطلاعاتی که شهرداری در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارداد، دو هزار پرونده مستغلات جدید شناسایی شد که به دلیل نداشتن سابقه مالیاتی درآمدهای جدیدی برای استان محقق خواهد شد.