خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 26 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فوران آتش در خائیز/نبرد نابرابر با آتش + فیلم و عکس

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 11:18
آتش از شب گذشته به جان مراتع و جنگل های منطقه حفاظت شده خائیز افتاده و هر لحظه شعله های آتش فوران تر شده و ریه های زاگرس در آتش بی تدبیری خاکستر می شود.
آتش،مهار،ساعت،منطقه،بالگردي،سينايي،بالگرد،لحظات،حفاظت،دليل،خائيز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، آتش از شب گذشته به جان مراتع و جنگل‌های منطقه حفاظت شده خائیز افتاده و هر لحظه به دلیل نبود بالگرد، وزش باد، سخت گذر بودن منطقه و کمبود تجهیزات شعله‌های آتش فوران‌تر شده و ریه‌های زاگرس در آتش بی تدبیری خاکستر می‌شود.
سخنگوی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با تایید این خبر به تسنیم گفت: کمبود تجهیزات در خائیز مشهود بوده و اگر بالگرد نباشد باید منتظر چالش در این منطقه باشیم زیرا هر لحظه بر شدت و سرعت آتش افزوده می‌شود.
هادی سینایی اظهار داشت: مانده‌ام استانی که 25 درصد نفت کشور و 10 درصد روان آب‌های کشور را تامین می‌کند و به قلب و ریه های زاگرس معروف است چگونه نمی تواند بالگردی داشته باشد تا در هنگام حوادث از جمله آتش سوزی‌ها به کمک بیاید.
وی با اشاره به اینکه وقتی آتش روشن می‌شود ، لحظات اولیه به لحظات طلایی مهار شهرت دارد، افزود: بدین شرح که اگر ما در لحظات اولیه در میدان باشیم به راحتی میتوانیم قبل از گشترش، جلوی آتش را بگیریم و مهار کنیم.
.
.
.
سینایی ابراز کرد: متاسفانه به دلیل نبود بالگرد تیم‌های اطفاء حریق از ساعت 12 شب تا 7 صبح در مسیر عمدتا شیب و صعب العبور با وزن زیادی از آب و خوراک راه رفتیم تا بعد از 7 ساعت تازه به محل آتش رسیدیم و واقعا از لحاظ قدرت بدنی تحلیل رفتیم.
وی یادآور شد: اگر بالگردی بود، هلی برن صورت می‌گرفت و انرژی که صرف راه رفتن می شد و تحلیل میرفت صرف مهار آتش می‌شد و مطمئن هستم خیلی از نیروهای مردمی تمایل دارند که بیایند اما به دلیل گرمی هوا و مسافت زیاد نمی‌توانند، بیایند و اما اگر بالگردی بود حتما می‌آمدند.
سینایی بیان کرد: ما یک گروه6 نفره هر نفر 7 ساعت در مسیر بودیم که سر جمع می‌شود 42 ساعت، اگر این 42 ساعت صرف مهار آتش می‌شد قطعا آتش که کانون شروع آن از بهبهان استان خوزستان بود قبل از ورود به منطقه حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد، مهار می‌شد.
انتهای پیام/