سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سیاست دو پهلوی تل‌آویو در مورد توافق ادامه دارد - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 20 تیر 1403 - 00:31
رسانه های عبری زبان رژیم صهیونیستی به نقل از رهبران این رژیم سیاست دو پهلویی را در قبال پیشبرد توافق مبادله اسرا در پیش گرفته اند.
اسرائيل،مذاكرات،اعلام،رئيس،اسرا،مبادله،رسانه،جنگ،توافق،تاكيد ...

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، روزنامه یدیعوت آحارانوت در شماره امروز سه شنبه خود اعلام کرد، با وجود آنکه این توافق برای اسرائیل بد است اما گزینه جایگزین آن بدتر خواهد بود.
بن درور یمینی در مقاله‌ای که در این رسانه عبری زبان منتشر شد بر اهمیت پذیرش توافق مبادله اسرا که آتش بس در نوار غزه را هم در بر خواهد گرفت، تاکید کرده و افزود: به رغم آن که این توافق برای اسرائیل بد است اما ادامه جنگی که ما تا به حال 9 ماه آن را پشت سر گذاشته اما به هیچ یک از اهداف اعلام شده آن هم نرسیده ایم، برای اسرائیل بدتر خواهد بود.
بن یمینی در مقاله خود اعتراف کرد حملات نظامی که در حال حاضر اسرائیل انجام می‌دهد، نتوانسته‌اند پیروزی قاطع را در غزه برای تل‌آویو به همراه آورند و تنها دست آورد ما از این جنگ صرفا متراکم تر شدن شکست‌ها است.
او در بخش دیگری از مقاله خود خاطر نشان کرد، نکات پنج گانه‌ای که نتانیاهو بر آنها به عنوان اهداف جنگ تاکید می‌کند، بیشتر بیانیه‌ای برای اعلام شکست هستند، زیرا ظاهرا نتانیاهو نمی‌خواهد تا به توافق دست پیدا کند، توافقی که می‌تواند دست اسرائیل را در از سرگیری مجدد جنگ برای تحقق تمام اهدافش باز نگه دارد.
یمینی در عین حال خاطر نشان کرد، به طور حتم توافقی که اکنون در حال پیشبرد آن هستیم برای اسرائیل بسیار بد است و بعد از اجرایی شدنش، حماس اعلام پیروزی خواهد کرد، در حالی که هزاران اسیر فلسطینی هم از زندان‌ها آزاد شده و به خودی خود یک چالش امنیتی جدیدی برای اسرائیل در آینده به وجود خواهند آورد اما در مقابل مشخص است که اسرائیل هم قادر به تحقق پیروزی قاطع در جنگ فعلی نخواهد بود، پس وقت آن فرا رسیده است تا این جنگ را متوقف کرده و شکست اسرائیل را بیش از این تعمیق نبخشیم.
وای نت پایگاه اطلاع رسانی این یدیعوت آحارانوت هم در خبری اعلام کرد، رونین بار رئیس شاباک و سرتیپ نیستان آلون فرمانده اداره مفقودین واسرای اسرائیلی فردا چهارشنبه عازم قطر خواهند شد تا در راستای پیگیری مذاکرات پیشبرد توافقنامه مبادله اسرا با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا هم دیدار و گفتگو کنند.
از سوی دیگر پایگاه خبری عبری زبان کیپا در گزارشی در این رابطه اعلام کرد، دیدی برنیاع رئیس موساد هم در دوحه به رئیس شاباک خواهد پیوست تا هر دوی آنها کار پیشبرد مذاکرات توافقنامه مبادله اسرا را ادامه دهند.
به نوشته این رسانه، مصری‌ها به شدت نسبت به موفقیت این دور از مذاکرات ابراز امیدواری می‌کنند و تاکید دارند که دیگر تقریبا اختلافی بین دو طرف وجود ندارد.
اما با این وجود این رسانه به نقل از منابع آگاه اسرائیلی خاطر نشان کرد، انتظارات در اسرائیل و کاخ سفید برای موفقیت این دور از مذاکرات پایین است.
در ادامه این گزارش آمده است، علاوه بر رؤسای موساد و شاباک، پیش بینی می‌شود که عباس کامل رئیس سرویس اطلاعات مصر، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و نخست وزیر قطر هم در جلسه فردا حضور داشته باشند.
این خوشبینی در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیروز اعلام کرده بود، برای اسرائیل بنودی وجود دارند که هرگز نسبت به آنها عقب نشینی در کار نخواهد بود.
در همین راستا منابع آگاه اسرائیلی که از جزئیات مذاکرات انجام گرفته دیروز در قاهره مطلع هستند به خبرنگار پایگاه خبری واللا نیوز خبر دادند، از روند مذاکرات رضایت داریم اما نباید چندان خوشبین بود.
باراک راپید در گزارش خود که در این رسانه منتشر شد به نقل از یک منبع آگاه از روند مذاکرات گفت: مذاکرات در قاهره منجر به پیشرفت‌‌هایی در مسایل مربوط به مبادله اسرا شد، اما آن را نهایی نکرد.
یک منبع دیگر مطلع هم تاکید کرد، پیام‌های امیدوار کننده‌ای که مصری‌ها در ساعت‌های اخیر منتشر می‌کنند، مبالغه آمیز است، ما با مذاکرات سخت و پیچیدهای مواجه هستیم که می‌تواند چندین هفته به طور بیانجامد.
یک مسئول عالی رتبه آمریکایی هم در این رابطه به این رسانه خبر داد، در مذاکرات قاهره در رابطه با مبادله اسرا شاهد پیشرفت ملموسی بودیم.
انتهای پیام/