خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۵۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی استان بوشهر زیر کشت کنجد خواهد رفت

مهر | استان‌ها | سه شنبه، 19 تیر 1403 - 23:37
بوشهر معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در سال جاری پیش بینی می‌شود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار در استان بوشهر با متوسط عملکرد ۱٫۱ تن در هکتار به زیر کشت کنجد برود.
استان،كنجد،بوشهر،آب،توليد،گياهي،توليدات

به گزارش خبرنگار مهر، کبری توکلی عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به کاشت پنج هزار و ۵۰۰ هکتار کنجد در استان بوشهر اظهار کرد: مناسب‌ترین زمان کاشت کنجد از اواخر خرداد تا دهه سوم تیر است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: شهرستان‌های دشتستان، دشتی، تنگستان مهمترین کانون‌های تولید کنجد در استان به شمار می‌رود.
وی گفت: در سال جاری پیش بینی می‌شود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار با متوسط عملکرد ۱٫۱ تن در هکتار کشت شود که اغلب رقم دشتستان ۲بوده که مقاوم به ریزش بوده و به دور کمتری آب نیاز دارد.
وی اضافه کرد: البته در ۲ سال گذشته پایلوت رقم‌های جدید(PVS) نیز انجام شده که از سال آینده در چرخه تولید استان قرار می‌گیرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: از خصوصیات ارقام مناسب استان می‌توان به نیاز آبی کمتر به طوری که پس از نخستین آبیاری مناسب بیش از ۲۰ روز به آب نیاز ندارند و مقاومت در برابر خشکی و گرما و عملکرد مناسب اشاره کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: کوتاه بودن دوره تولید، کم آب بر بودن، وجود کارگاه‌های روغن گیری و فرآورده‌های جانبی در استان، وجود بذرهای مناسب اقلیم استان، وجود دانش تولید در بین کشاورزان و درآمد اقتصادی مطلوب باعث شده است تا کشاورزان بوشهری کنجد را به عنوان یک محصول تابستانه و کم آب بر بعد از برداشت غلات به عنوان محصول دوم کشت کنند.