خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کوبا طرح انتقال سلاح از خاک آمریکا را خنثی کرد

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 19 تیر 1403 - 18:31
یک مقام کوبایی اعلام کرد: هاوانا طرح انتقال پنهانی تسلیحات و مهمات از خاک آمریکا به داخل کشور را خنثی کرد.
كوبا،آمريكا،دولت،اقدامات،هاوانا،كوبايي،خاك،كشور،ليست،مقامات، ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام کوبایی اعلام کرد: هاوانا طرح انتقال پنهانی تسلیحات و مهمات از خاک آمریکا به داخل کشور را خنثی و حدود 36 نفر را در این رابطه دستگیر کرده است.
یک مقام وزارت کشور کوبا اظهار کرد: این افراد در جریان عملیاتی گسترده دستگیر شدند که به‌دنبال بی‌ثبات کردن دولت بودند.
بر این اساس، دولت هاوانا برای نخستین بار در دسامبر سال گذشته از جزئیات این طرح پرده‌برداری کرد، در آن زمان مقامات خبر دادند یک مرد کوبایی به‌نام آردنیز گارسیا که در آمریکا اقامت دارد، از طریق جت‌اسکی مسلح به سلاح، مهمات و لباس‌ها و تجهیزات حفاظتی، وارد خاک کوبا شده است تا افراد دیگری را نیز استخدام کند و اقدامات خشونت‌آمیز انجام دهند.
ویکتور آلوارز سرتیم تحقیقات جنایی وزارت کشور کوبا دراین‌باره گفت: در نتیجه تحقیقات 7ماهه مداوم توانستیم از طرحی گسترده‌تر پرده‌برداری کنیم که در آن 32 شهروند کوبایی و گروهی مخالف دولت کوبا که در آمریکا مستقر هستند، حضور داشتند.
به‌گفته مقامات کوبایی این گروه به طراحی حملات به کوبا از داخل خاک آمریکا ادامه می‌دهند.
هاوانا تصریح کرد: نهادهای مختلف دولت آمریکا را از نتایج این تحقیقات مطلع کرده است اما افرادی همچنان بدون مجازات به اقدامات خود ادامه می‌دهند.
آلوارز خاطرنشان کرد: افرادی در حوزه آمریکای شمالی بدون مجازات به اقدامات خود از قبیل سازماندهی، تأمین مالی و حمایت از اقدامات خشن برای به‌هم‌زدن امنیت داخلی کشور ما ادامه می‌دهند.
وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که از اغلب این اتهامات آگاه است.
این وزارت‌خانه روز گذشته در گفتگو با رویترز از طریق یک ای‌میل اذعان کرد: مأموران اجرای قانون، افراد را براساس قوانین آمریکا مورد تحقیق و بازجویی قرار می‌دهند و مسیر دولت‌های خارجی را دنبال نمی‌کنند.
مقامات کوبا افزودند: گارسیا در زمان حاضر در کوبا نگه‌داری می‌شود و با اتهاماتی همچون قاچاق انسان به خاک آمریکا مواجه است.
کوبا دهه‌هاست که ایالات متحده را به چشم‌بستن به‌روی توطئه‌های طراحی‌شده از سوی شهروندان کوبایی ساکن در آمریکا برای ایجاد آشوب و هرج‌ومرج در هاوانا و سرنگونی دولت، متهم می‌کند.
دولت کوبا در ماه دسامبر، لیستی از افراد و نهادهای خارجی منتشر و آنها را به دست داشتن در اقدامات تروریستی متهم کرد.
در این لیست نام بسیاری از مخالفان دولت کوبا که مدت‌های زیادی است که در خاک آمریکا اقامت دارند، دیده می‌شود.
این لیست شامل نام افرادی است که در بمب‌گذاری‌ها در هتل‌ها، ایجاد آشوب و ناآرامی و توطئه‌های ترور فیدل کاسترو رئیس جمهور اسبق این کشور دست داشتند و تاریخ بسیاری از اقدامات آنها به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد.
به‌نظر می‌رسد اقدام کوبا در تهیه این لیست، پاسخی به اقدام دولت آمریکا در قرار دادن نام کوبا در لیست کشورهای حامی تروریسم باشد، طرحی که باعث شده است هاوانا تحت شدیدترین تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی قابل‌توجه، قرار گیرد.
انتهای پیام/+