سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

علت کمبود انسولین قلمی خارجی/ تولید مشابه در داخل کشور

تسنیم | اجتماعی و حوادث | شنبه، 02 تیر 1403 - 18:12
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که مشابه تمامی انسولین های قلمی وارداتی در داخل تولید می شود، علت کمبود برخی انواع انسولین های قلمی را توضیح داد.
توليد،بيماران،قلمي،دارو،خارجي،وارداتي

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید حیدر محمدی با اشاره به اینکه کمبود برخی از انواع انسولین‌های قلمی به دلیل کاهش تولید شرکت خارجی است، اظهار کرد: نیمی از انسولین قلمی مورد نیاز بیماران دیابتی از محل تولید داخل و نیمی دیگر از طریق واردات تأمین می‌شود.
شرکت "نوومیکس" تولید خود را کاهش داده است و به تبع آن تنها یک‌چهارم سهمیه درخواستی ایران را تحویل داده است اما با کمک تولیدکننده داخلی که این دارو را تحت لیسانس تولید می‌کند بخشی از کمبود را جبران کردیم.
وی افزود: با توجه به محدودیت منابع مالی امکان اینکه تمام بازار را بتوانیم از منابع خارجی تامین کنیم میسر نیست، اما نظر به اینکه برخی از بیماران برای مصرف نمونه خارجی پافشاری دارند، باید از قبل سهمیه آن‌ها مشخص شود.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: مشابه تمامی انسولین‌های قلمی وارداتی در داخل تولید می‌شود وجود دارد و مشکلی برای تأمین داروی بیماران وجود ندارد اما برخی بیماران برایشان سخت است که به سمت تغییر دارو بروند و در این زمینه مقاومت وجود دارد.
محمدی تصریح کرد: طبق آمارها سال 1402 بیش از 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور تولید داخلی و فقط یک درصد وارداتی بود.
انتهای پیام/