سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قانون تنها ملاک عمل در انتخابات است

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 02 تیر 1403 - 17:13
دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی گفت: قانون تنها ملاک عمل در انتخابات است.
انتخابات،خراسان،جنوبي،رياست،قانون،جمهوري،سليمي،رأي،انتخاباتي ...

به گزارش خبرنگار تسنیم از بیرجند، ظهر امروز موسی سلیمی در جلسه تبیین مباحث انتخاباتی در جمع فعالان رسانه خراسان جنوبی اظهار داشت: بر اساس اصل 131 قانون اساسی اساسی در شرایطی که رئیس جمهور به دلایلی قادر به انجام وظایف خود نباشد، معاون اول رئیس‌جمهور اختیارات او را برعهده می‌گیرد و شورای شامل روسای قوای مقننه، قضائیه و سرپرست قوه مجریه ظرف 50 روز باید شرایط را برای برگزاری انتخابات فراهم کنند.
به گفته وی فرایند اجرای برنامه‌های مورد نظر از 6 خرداد با تشکیل 29 هیئت اجرایی در استان همزمان با سراسر کشور شروع شده که 772 شعبه أخذ رأی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خراسان جنوبی داریم و نسبت به انتخابات مجلس، شش شعبه أخذ رأی اضافه شده است.
دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: تمام تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات فراهم شده و تعامل خوبی نیز بین هیئت‌های اجرایی و نظارت وجود دارد.
روز جمعه 8 تیرماه مردم خراسان جنوبی با حضور حداکثری در شعب أخذ رأی حماسه دیگری را خلق خواهند کرد.
سلیمی با تشریح مواد مورد نظر از قانون انتخابات در زمینه فعالیت رسانه‌ها گفت: فرد منتخب در انتخابات ریاست جمهور باید حداکثر مطلق آرا را کسب کند، در غیر این صورت انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد و در مرحله دوم کسی که بیشترین میزان آرا را کسب کند، منتخب مردم به عنوان رئیس جمهور خواهد بود.
به گفته وی، أخذ رأی در انتخابات ریاست جمهوری با شناسنامه دارای کد ملی یا کارت ملی انجام خواهد شد و کسانی که شناسنامه جلد قرمز دارند، برای تعویض آن یا گرفتن کد ملی، می‌توانند به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند.
دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شعبه ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی تشکیل شده است، افزود: استفاده از هر نوع پلاکارد جز در جلوی ستادهای انتخاباتی ممنوع است.
سلیمی گفت: تمام رسانه‌های دیداری و شنیداری و فضای مجازی حق انتشار مطلبی بر علیه کاندیداهای مورد نظر ندارند و در صورت انجام این کار تا قبل از ممنوعیت تبلیغات باید پاسخ کاندیدای مورد نظر منتشر شود و در این زمینه مجازات‌هایی از جمله شلاق و..
مشخص شده است.
ستادهای انتخابات هر کاندید ریاست جمهوری تا فردا برای معرفی نمایندگان خود برای حضور در شعب اخد رای فرصت دارند.
دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی با بیان مواردی از جرایم انتخاباتی متذکر شد: تاکنون چهار اطلاعیه ستاد انتخابات کشور منتشر شده است.
براساس اصلاحیه انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات هفتمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا سال آینده برگزار خواهد شد و مدت دوره آن سه سال خواهد بود تا انتخابات بعدی شوراها و ریاست جمهوری با هم برگزار شوند و انتخابات مجلس خبرگان هم به شکل میان دوره‌ای برگزار خواهد شد.
سلیمی افزود: در زمینه برگزاری نظرسنجی در قانون انتخابات پیش بینی نشده است و قانون در این مورد مسکوت است، اما باید در انتخابات تنها قانون ملاک عمل قرار گیرد.
انتهای پیام/ 251