خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پشتیبانی نمایندگان مجلس از عملکرد قوه قضائیه

تسنیم | سیاسی | شنبه، 02 تیر 1403 - 16:12
180 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای فرا رسیدن هفته قوه قضاییه را گرامی داشتند.
قوه،قضاييه،اسلامي،مجلس،قضايي،نمايندگان،ايران،تحقق،جهت،كشور،ا ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مجتبی بخشی پور عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (شنبه 2 تیر ماه) قوه مقننه ، بیانیه 180 نماینده در راستای گرامیداشت هفته قوه قضاییه را قرائت کرد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
«مقام معظم رهبری می فرمایند قوای سه گانه باید همدلی، همکاری و هم افزایی کنند.
با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و سالگرد شهادت مظلومانه شهید آیت الله دکتر بهشتی معمار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و یارانش و شهدای عدل و قسط که جان عزیز خود را در این راه نثار کردند تا آرامش و امنیت را برای مردم ایران اسلامی به ارمغان بیاورند.
قوه قضاییه از منظر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی، عهده‌دار حقوق عامه و گسترش عدل و عدالت، تضمین کننده آزادی‌های مشروع شهروندان و نظارت بر اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم، کشف، تعقیب و مجازات مجرمان، اجرای حدود و موازین اسلامی و همچنین اصلاح مجرمان است.
بحمدالله با انتساب حکیمانه و انتخاب هوشمندانه حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محسنی اژه ای ریاست قوه قضاییه از سوی مقام معظم رهبری امید تغییر، تحول و تعالی در گام دوم انقلاب اسلامی را برای جامعه به ارمغان آورده است و در دوره مدیریت ایشان با اقدامات فراگیر و مدبرانه و با استفاده بهینه از ظرفیت نهیروی انسانی پرورش یافته مجرب، انقلابی و جهادی درون دستگاه در پی تغییر و تحول در قوه قضاییه برآمده است و عملکرد نوینی در قانون گرایی و اخلاق مداری و مردمی کردن سازمان‌ها، چابک‌سازی نهادهای وابسته به دستگاه قضایی و سالم سازی و مبارزه با فساد از درون قوه قضاییه بدون در نظر گرفتن جایگاه افراد، اهتمام به کاهش اطاله دادرسی پرونده‌های قضایی، امور زندانیان و افزایش سرمایه اجتماعی، ارتقای کارآمدی و تحقق حکمرانی مطلوب در تراز انقلاب اسلامی و خدمات رسانی بی منت داشته است.
تجربه تعامل قوه قضاییه با مجلس یازدهم برای اولین بار در تاریخ مدیریت دستگاه قضایی و برگزاری نشست های مشترک هم اندیشی با کمیسیون‌ها تخصصی و نمایندگان مجلس و امضای تفاهم نامه همکاری دو جانبه بین قوه قضاییه و مجلس تشکیل کارگروه‌های مشترک استانی و توجه به دغدغه‌های نمایندگان، امکان بازدید نمایندگان از زندان‌ها و مراجع قضایی در تحقق ادراک مشترک در امور کشور نقش بی بدیل داشته است.
این رویکرد و دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه تصویب قوانین، اصلاح قوانین موجود و تصویب احکام مورد نیاز در برنامه هفتم توسعه کشور و ارتقای پایه های بودجه قوه قضاییه را به ارمغان آورده است.
ما نمایندگان مجلس دوازدهم نیز آمادگی خود را جهت استمرار رویکرد تعاملی قوه قضاییه با مجلس شورای اسلامی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت تعامل سازنده قوا در جهت رفع دغدغه ها و مشکلات ایران اسلامی در پرتو امکان سازی زمینه گفتمان دو قوه و بررسی راهکارهای عملی برای اداره کشور و جهت ارتقای سطح رضایتمندی مردم و افزایش سرمایه اجتماعی نظام اسلامی را اعلام نموده و از رئیس قوه قضاییه انتظار داریم همچنان قاطعانه در این سیر اصلاحی و مبارزه با فساد و احیای حقوق عامه گام برداشته و ما نمایندگان مردم ایران اسلامی در مجلس دوازدهم برخود لازم می دانیم ضمن پشتیبانی در حوزه نیازهای تقنینی و بودجه ای و تصویب احکام مورد نیاز در استمرار برنامه های تعاملی از خدمات ارزشمند رئیس و مسئولان عالی قوه قضاییه و مجموعه همکاران اداری و قضایی در سراسر کشور تقدیر و تشکر می نماییم.»
انتهای‌پیام/