خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آمریکا برای استفاده اوکراین از تسلیحات، بُرد مجاز تعیین کرده است

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 02 تیر 1403 - 10:55
واشنگتن‌پست مدعی شد که آمریکا برای استفاده اوکراین از تسلیحاتی اعطایی واشنگتن محدودیت تعیین کرده و این مساله به ناکامی کی‌یف در هدف قرار دادن فرودگاه‌های مهم روسیه منجر شده است.
اوكراين،روسيه،تسليحات،محدوديت،آمريكا،مدعي،خاك،حمله،نظامي،آمر ...

به گزارش مشرق، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی مدعی شد که آمریکا برای استفاده اوکراین از تسلیحاتی که به این کشور اعطا کرده، محدودیت تعیین کرده و در نتیجه این محدودیت، کی‌یف قادر به هدف قرار دادن فرودگاه‌های نظامی مهم روسیه نیست.
واشنگتن‌پست به نقل از مقامات اوکراینی مدعی شد که آمریکا بُرد تسلیحات اعطایی به اوکراین را به کمتر از ۱۰۰ کیلومتر از مرز مشترک با روسیه، محدود کرده است.
هرچند مقامات آمریکایی از مشخص کردن محدودیت اعمالی خودداری کرده اما مدعی هستند که ادعای اوکراین درباره محدودیت کمتر از ۱۰۰ کیلومتر درست نیست.
این روزنامه در ادامه نوشت: در این بین، فرودگاه‌های نظامی مهمی که به واسطه این محدودیت، در تیررس تسلیحات ارتش کی‌یف نیستند، برای روسیه مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.
چارلی دایِتس، سخنگوی پنتاگون مدعی شد: آمریکا به اوکراین اجازه داده تا از تسلیحاتی که واشنگتن در اختیارشان قرار داده است، برای شلیک به سمت خاک روسیه و در مواضعی که نیروهای روس در تلاش برای پیشروی و تسلط بر قلمروی اوکراین هستند، استفاده کند.
وی افزود: مساله موقعیت جغرافیایی یا یک شعاع مشخص نیست بلکه اگر روسیه از خاک خود در حال حمله یا در آستانه حمله به اوکراین باشد، کی‌یف قادر به واکنش علیه نیروهایی است که از مرز در حال هجوم هستند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ۳۱ مه تایید کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مجوز استفاده از تسلیحات آمریکایی برای حمله اوکراین به خاک روسیه را صادر کرده است.
به گفته وی، آنها می‌توانند برای حمله به مناطقی از خاک روسیه در نزدیکی خارکف از تسلیحات آمریکایی استفاده کنند.
بلینکن همچنین احتمال افزایش بُرد و دامنه مجاز را برای اوکراین رد نکرد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۸ مه گفت که انتخاب هدف و ماموریت‌های پروازی برای سامانه‌های تهاجمی مدرن، از راه دور یا به طور خودکار تعیین و انجام می‌شود و نیاز به حضور پرسنل اوکراینی نیست و این کار را تامین‌کنندگان این سامانه‌ها انجام می‌دهند.
او در ادامه هشدار داد که کشورهای غربی باید بدانند که با این کار با آتش بازی می‌کنند.
دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه نیز اندکی بعد تاکید کرد که تمام تسلیحات دوربردی که غربی‌ها به اوکراین داده‌اند، مستقیماً توسط پرسنل نظامی ناتو کنترل می‌شوند و چنین اقداماتی قطعاً توجیهی برای حملات تلافی‌جویانه خواهد بود.