خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری با موضوع فرهنگی

تسنیم | سیاسی | جمعه، 01 تیر 1403 - 22:12
سومین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع فرهنگی برگزار شد.
زنان،زن،خانواده،انتخابات،جامعه،نامزد،زندگي،جمهوري،ايران،سبك، ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سومین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، با حضور آقایان مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده و محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات و با موضوع فرهنگی برگزار شد.
پیش از شروع مناظره، قرعه کشی برای محل نشستن هر کاندیدا انجام شده و به این ترتیب چینش نشستن هر 6 نفر عبارت بود از:
صندلی شماره 1:‌ مصطفی پورمحمدی
صندلی شماره 2: محمدباقر قالیباف
صندلی شماره 3: مسعود پزشکیان
صندلی شماره 4: سعید جلیلی
صندلی شماره 5: امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
صندلی شماره 6: علیرضا زاکانی
** شیوه برگزاری مناظره
مناظره در 3 مرحله اصلی برگزار می‌شود که طی آن، در هر مرحله، هر نامزد در 4 دقیقه اول به سوالات کارشناسان و مردم پاسخ داد و در 4 دقیقه دوم، به نقد اظهارات دیگر نامزدها خواهند پرداخت.
در مرحله نهایی مناظره نیز هر نامزد می‌تواند طی 6 دقیقه صحبت های خود را جمع‌بندی کند.
** سوالات مرحله اول (با موضوع سبک زندگی) که توسط کارشناسان و مردم طرح شده، به شرح زیر بود:
.
پرسش مردمی: برای مهدهای کودک ارزان قیمت چه برنامه‌ای دارید؟
پرسش مردمی: برای آینده جوانان و ازدواجشان چه برنامه‌ای دارید؟
پرسش مردمی: چگونه باید اعتراضمان به وضعیت را نشان دهیم که جزو اغتشاشات نشویم و حقمان را هم بگیریم؟
لیلا مجدانی (کارآفرین و جامعه شناس زنان): راهکارتان برای آسیبهای سبک زندگی اسلامی چیست؟
سمیرا فتح اللهی (مدیر کانون جوانی جمعیت): حل مساله آمار بالای سقط جنین در کشور را جزو راه حلهای حل مشکل جمعیت می‌دانید؟
فاطمه (رحمانی فعال حوزه زنان): در برابر پدیده بی حجابی غیر از رویکرد فرهنگی چه راهکاری مدنظرتان است؟
* پورمحمدی: هنوز به زنان باور نداریم
.
مصطفی پورمحمدی در ابتدای این برنامه گفت: امام خمینی (ره )صفحه جدیدی در تاریخ ایران با حضور زنان رقم زدند.
امام خمینی انقلاب را با زنان پیروز کرد و انقلاب و جنگ را با حضور زنان سامان داد.
وی تصریح کرد: سه نگاه برای حضور زنان در اجتماع وجود دارد که نخست حضور ابزاری و نمایشی برای جذابیت، لجام گسیخته و بی بند باری است که زنان ایرانی همیشه آن را ترد کردند.
دومی حضور حداقلی و به اضطرار است.
سومی نگاه امام خمینی است که حضور واقعی و جدی و تاثیرگذار و با وقار و سبک زندگی تراز اسلام و نظام اسلامی است.
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اظهار کرد: در جمهوری اسلامی زنان ایرانی پیشرفت زیادی داشتند اما آیا به جایگاه واقعی خود رسیدند؟
من یک مثال زنده بزنم: مجلس شورای اسلامی برای همه جامعه و همه اقشار تصمیم می‌گیرد از طرفی نصف اقشار جامعه زنان ایرانی هستند.
پورمحمدی ادامه داد:‌ آیا سهم زنان در مجلس خوب است؟
نزدیک به 14 یا 15 نفر در مجلس هستند!
وی گفت: امروز هنوز زنان را باور نکردیم!
متاسفانه الان دیگران کعبه آمال جوانان و زنان ما را در هالیوود، بالیوود، نت فلیکس و BTS و ...
تعیین می‌کنند.
آیا سبک زندگی ما را خارجی‌ها باید تعیین کنند؟!
فرهنگ زبان عقلانیت، عاطفه و رضایت و انتخاب است اما عده‌ای جای زبان اعتماد و رضایت را با زبان تهدید و زبان باتوم اشتباه گرفته‌اند!
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری افزود: اگر زبان فرهنگ جای خود را با زبان باتوم عوض کند جوابش فحش و ناسزا است.
پیامبر اکرم فرمودند که زن جنس لطیف است و نمی‌شود با خشونت با آن رفتار کرد.
وی تصریح کرد: برادر شهیدمان قاسم سلیمانی فرمودند که اینها دختران و پسران و فرزندان ما هستند.
منِ پورمحمدی که در شرایطی ناچار بودم در سخت‌ترین مسئولیت‌های خشن و تلخ اشدا علی الکفار باشم امروز می‌گویم که بر جوانان و زنان و دختران رحما باشیم.
پورمحمدی گفت: شهید رییسی نیز اینچنین با مردم رفتار کرد و پاسخ شایسته ای نیز از مردم دریافت کرد.
* قالیباف: متاسفانه مردان برای زنان تصمیم می‌گیرند
.
محمدباقر قالیباف اظهار داشت: بدون شک امروز خانواده مهمترین جایی است که باید مورد حمایت دولتها قرار بگیرد که در دولت چهاردهم به آن توجه ویژه‌ای خواهیم داشت؛ بر این باوریم که جایی که باید مورد توجه باشد، خانواده است که می‌تواند بر مشکلات فائق شود.
وی با بیان اینکه اگر ایران قوی می‌خواهیم باید خانواده قوی داشته باشیم، افزود: زن محور حرکت در خانواده است.حتما نگاه برابر جنسیتی را قبول نداریم ولی حتماً عدالت جنسیتی در اولویت کار ماست.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: زن به عنوان مادر و همسر و تربیت کننده فرزندان و مادرخرج در خانه است؛ هر بی‌تدبیری و اشکال و مشکل اقتصادی که می‌بینیم، زن هست که در خانواده جبران همه کاستی‌ها را از سطح ملی تا خانواده را انجام می‌دهد.
تنها کسی که غمخوار و غمگسار خانواده است مادر است.
قالیباف با بیان اینکه کاستی بی‌تدبیری و مشکلات اقتصادی را زن در خانواده جبران می‌کند، تاکید کرد: در آنجایی که می تواند بر مشکلات فائق بیاد خانواده است زیرا خانواده عنصر و سلول جامعه است زن محور آن است نگاه برابر جنسیتی را قبول نداریم، اما عدالت جنسیتی را قبول داریم.
وی ادامه داد: فرهنگ زنانه‌ترین عنصر جامعه است؛ لذا بنده بر این اعتقاد دارم که زنان پیشران پیشرفت ایران هستند؛ از این رو انقلاب این فرصت را داد و امام و شهدا این فرصت را فراهم کردند که زنان به اجتماع بیایند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این قول را می‌دهم که در دولت بعد به گونه‌ای عمل کنیم که زن را در دوراهی قرار ندهیم که یا زن خانه دار باشد یا موثر در جامعه، باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که یا هر دو را انتخاب کنند یا یک از این دو را.
وی ادامه داد: متاسفانه هر نشستی درباره زنان داریم، مردان می‌نشینند و راجع به زنان تصمیم می‌گیرند.
* پزشکیان: برخورد ما با زنان و دختران اخلاقی نیست
.
مسعود پزشکیان طی سخنانی اظهار داشت: در حوزه سبک زندگی ما باید آموزش را از مدرسه و مهدکودک آغاز کنیم.
تمام این سوالاتی که مطرح شده ریشه‌اش در مدارس است.
وی افزود: من در زندگی شخصی‌ام چهار بچه داشتم و یک روز من کشیک می‌دادم و همسرم بچه‌ها را نگه می‌داشت و روز بعد او کشیک می‌داد و من بچه‌ها را نگه می‌داشتم و با هم می‌توانستیم کارها را پیش ببریم.
پزشکیان خاطرنشان کرد: من وقتی برخوردهایی که در خیابان‌ها با دختران و زنان می‌شود را می‌بینم که گاهی اوقات اگر اعتراض هم بکنی برایت پرونده درست می‌کنند، به این سوال می‌رسم که مگر ما این بچه‌ها و دختران را تربیت نکردیم، مگر بیگانگان بودند که آنها را تربیت کردند.
متاسفانه ما به جای اینکه خودمان را نقد کنیم که چرا این اتفاق افتاده، در بیرون برخوردهایی را با دختران مردم می‌کنیم که آدم نمی‌تواند بپذیرد که این برخوردها می‌تواند مشکلی را حل کند.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: الان مثلا لایحه تامین امنیت زنان و جلوگیری از خشونت علیه زنان هنوز در مجلس باقی مانده و ما خشونت را نتوانستیم حل کنیم ولی اینجا می‌گوییم باید به زنان احترام گذاشته شود.خدا در قرآن به رسول اکرم می‌گوید که به خاطر رحمت خدا بود که تو با این مردم ملایم بودی و اگر برخورد خشن با مردم می‌کردی کسی دور تو جمع نمی‌شد.
برخورد ما در جامعه با این قشر اخلاقی نیست.
وی افزود: ما باید برگردیم ببینیم که در مدرسه، مسجد و محله چگونه اینها را آموزش دادیم که به اینجا رسیده‌اند.
ما از مدرسه می‌توانیم سبک زندگی بچه‌ها را تغییر دهیم.
در مدرسه نیز تا زمانی که معلمان بازآموزی ندارند و حقوقی که به آنها می‌دهیم کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و تبعیضاتی که در نوع آموزش در مقاطع مختلف هست، برطرف نشود، نه تنها مشکل حل خواهد شد بلکه تداوم این وضعیت موجب می‌شود که آدم‌هایی تربیت شوند که عقده‌ای هستند.
پزشکیان گفت: اگر بخواهیم اینها درست شود باید به ریشه‌ها بپردازیم و رفتار و عمل خود را عوض کنیم و در عمل و واقعیت با اینها عمل کنیم چرا که تئوری گفتن کار راحتی است.
* جلیلی: زنان نگران سانسور شدن نقششان هستند
.
سعید جلیلی بیان کرد: اگر کشور ما در طول تاریخ و بعد از انقلاب اسلامی داشته، مرهون نقش‌آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف است.
مورگان شوستر 11 ماه در ایران بوده و از عزم زنان مسلمان ایرانی می‌گوید و به عزت زنان مسلمان ایرانی درود می‌فرستد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در چند سال اخیر دیدیم که دشمنان بر موضوع زن در ایران متمرکز شده‌اند؛ آیا این نقطه ضعف ما بوده و یا نقطه قوت؟
من عمیقا معتقدم دلیل اینکه امروز بر این مساله متمرکز شده‌اند چون می‌دانند این یک نقطه قوت انقلاب اسلامی است که ایران می‌تواند با آن موفقیت‌های خود را به رخ بکشد و تمدن غرب که در این موضوع به بن‌بست و چالش‌های جدی رسیده که خودشان به آن اعتراف دارند را به چالش بکشاند.
جلیلی گفت: کسانی که برابر کشتار ده‌ها هزار زن در فلسطین سکوت می‌کنند و بلکه با قاتلان آنها عکس یادگاری می‌گیرد و امثال مکرون و بایدن درباره موضوع زن در ایران فعال می‌شوند.
آن‌ها می‌بینند اگر کشور در عرصه مقاومت و پیشرفت داشته چون نیمی از جمعیت یعنی زنان را کنار نگذاشته و بلکه وارد صحنه کرده و مدلی را به جهان نشان می‌دهد که آنان متحیّر مانده‌اند.
زن مسلمان می‌تواند دانشمند و مادر نمونه بوده و در عرصه‌های مختلف فعال باشد.
وی عنوان کرد: چیزی که زنان ما از آن نگران هستند این است که چرا نقش، جایگاه و نقش‌آفرینی زن سانسور می‌شود.
ما امروزه موفقیت‌های بزرگی در کشور داریم و مادران شهدا و همسران شهدا موفقیت‌های بزگ را رقم زدند و در کشور زنان داشمندی و ارزشمندی داریم که در عرصه‌های علمی کار می‌کنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به بازدید اخیر خود از شرکت مپنا خاطرنشان کرد: آن‌جا 250 کارشاس‌ ارشد بود که کارهای بزرگی را انجام دادند و نیمی از آنان زنان بودند.
زن در ایران با حجاب و حیا، یک نمونه دقیق را به جهان نشان می‌دهد.
جلیلی اظهار داشت: زمانی که معاون اروپای وزارت خارجه بودم، به نروژ رفته بودم و یک زن نروژی که مدتی را در ایران سپری کرده بود می‌گفت چرا شما از این نطقه قوت‌ها دفاع نمی‌کنید؟
وی اضافه کرد: شهید قاسم سلیمانی گفته بیان کرده بود که من می‌خواهم که مانند پدران جامعه به مسئولیت حراست جامعه توجه داشته باشند و به‌خاطر احساسات و جلب آرای احساسی زودگذر از اخلاقیاتی حمایت نشود که طلاق را در جامعه توسعه دهد و خانواده را از هم بپاشاند.
این وصیت‌نامه شهید قاسم سلیمانی است که جان خود را در دفاع از زنان سرزمین‌مان در مقابله با داعش و تحجّر فدا کرد اما می‌توان فهمید که نقطه‌ی قوت ما چیست.
* قاضی‌زاده: دغدغه اصلی زنان ما حجاب نیست
.
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: امروز روز تولد دختر کاپشن صورتی با گوشواره قلبی که در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان به شهادت رسید، است که نماد خشونت غرب انسان خوار است.
وی افزود: خانواده بنیاد جامعه ما و کانون تعالی انسان است و ایران هم جامعه خانواده محوری است و زن هم ستون خانواده است.
من به برخی برخوردهای شعاری با موضع زن که در موقع انتخابات صورت می‌گیرد کاری ندارم؛ این سوء استفاده انتخاباتی است.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: زن بزرگترین سرمایه اجتماعی ما است و ما هیچوقت در تاریخ نگاه ابزاری به زن نداشته‌ایم.
حاصل نگاه ابزاری به زن عاقبتش در فرهنگ غرب دیده می‌شود و موج شده الان آنها مجبور به بازگشت به فرهنگ‌های خانواده محور شده‌اند.
قاضی‌زاده عنوان کرد: شهید رئیسی در سازمان ملل همه دنیا را به بازگشت به ارزش خانواده دعوت کرد لذا ما هم باید با جنبش‌های هم ارزش با خودمان ائتلاف کنیم.
دلیل ندارد در هر ائتلافی تمام ارزش‌های جنبش‌های کشورها را قبول داشته باشیم.
مثلا در حوزه عدالت با کشورهای چپ هم ارزش هستیم برخی از کشورها مذهبی‌تر هستند در حوزه خانواده بر همان مبنا ائتلافاتی انجام دهیم.
وی افزود: باید مراقب باشیم ادبیات غلط ما را اسیر نکند زیرا زن پیشران و روش حل مسائل است.
دغدغه بانوان ما هم حجاب نیست و این یک ظلم تاریخی به زن است در حالیکه دغدغه اصلی با نوان تبغیض در فرصت‌ها است که باید آن را از بین ببریم.
* زاکانی:در موضوع حجاب همه باید صریح صحبت کنند
.
علیرضا زاکانی گفت: دولت خدمت با پیگیری تحقق عدالت و پیشرفت،‌ اساسش را اجرای قانون اساسی گذاشته است.
اسلام جایگاه رفیع زن ودختر را آنگونه قرار داده است که زن و دختر یک فرصت هستند و مسئله نیستند!
و نیاز به دستگیری ندارند.
وی تصریح کرد: دو بسته خاص ناظر به سبک زندگی و پاسخ معتبر به نیاز مردم و دیگری ناظر به پیشرفت و آبادانی کشور در دستور کار داریم.
در بخش اول که سبک زندگی و پاسخ معتبر به نیاز مردم است 3 بخش دارد که شامل رفاه است که یارانه‌ها، معیشت، مسکن اشتغال و سلامت و سایر امور است.
بخش دوم سرفصل تعلیم و تربیت است و ناظر به ازدیاد جمعیت با محوریت خانواده است که در این نقطه تکلیف ما مشخص است.
زاکانی گفت: این دغدغه‌ای است که رهبری از دولت خواستند و دولت مکلف به اجرای آن نیست.
خانواده درنظام اسلامی یک خانواده منفعل نیست و کنشگر است و دیگران را نیز به کنشگری وا می‌دارد.
قسمت سوم ناظر به ارتقای آزادی امنیت و حفظ حریم مردم است.
نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: امام خمینی در دهه 60 یک بیانیه 8 ماده ای صادر کردند و حریم خصوصی و حریم عمومی جدا کردند و در حریم خصوصی هیچ کس حق دخالت ندارد.
بزرگترین نکات را درباره حریم خصوصی اعلام کردند.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه اجتماع، حریم عمومی است در حریم عمومی قانون و نظم عمومی حاکم است.
در موضوع حجاب همه باید صریح صحبت کنند حجاب هم شرعی و هم قانونی است و اما نوع مواجه با بی حجابان جز از طریق احترام و مواجه درست قانونی میسر نیست.
ادامه دارد...