خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اجازه قبرس به اسرائیل برای برگزاری رزمایش مقابله با ایران

مشرق | بین‌الملل | جمعه، 01 تیر 1403 - 21:25
روزنامه انگلیسی گاردین مدعی شد که قبرس به رژیم صهیونیستی اجازه داده است تا از حریم هوایی این کشور برای انجام تمرینات شبیه‌سازی حمله ایران به «اسرائیل» استفاده کند.
قبرس،رژيم،صهيونيستي،لبنان،حمله،كشور،منازعات

به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی گاردین مدعی شد که قبرس به رژیم صهیونیستی اجازه داده است تا از حریم هوایی این کشور برای انجام تمرینات شبیه‌سازی حمله ایران به «اسرائیل» استفاده کند.
ادعای گاردین در حالی است که رسانه‌های رژیم صهیونیستی هم گزارش دادند که این رژیم در ماه مه ۲۰۲۳، مانور «خورشید آبی» در قبرس را که شبیه سازی حمله در عمق لبنان بوده، برگزار کرده است.
این رسانه‌ها افزودند که رژیم صهیونیستی در سال های اخیر اتحاد راهبردی جدید با یونان و قبرس تشکیل داده است.
دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود به قبرس هشدار داد که در صورت قرار دادن فرودگاه ها و پایگاه‌های نظامی خود در اختیار رژیم صهیونیستی برای حمله به لبنان با قبرس ماندد کشور تمخاصم و شریک در تجاوز برخورد خواهد کرد.
رئیس جمهور قبرس به طور سراسیمه به سخنان دبیر کل حزب الله واکنش نشان داده و از عدم مداخله کشورش در منازعات منطقه‌ای خبر داد.
کریستودولیدس در این باره گفت: حقیقت این است که کشور قبرس به هیچ عنوان در منازعات نظامی فعلی منطقه‌ای مداخله نداشته و درگیر نیست.
وی با اشاره به نقش کشورش در حل و فصل مشکل فلسطینیان و جنگ غزه، افزود: قبرس بخشی از فرآیند حل مسئله است نه آنکه بخواهد بخشی از خود مشکل باشد.
ما اکنون از کریدور دریایی قبرس به غزه برای ارسال کمک‌های دریایی برای فلسطینیان استفاده می‌کنیم.