خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رئیس جدید ناتو انتخاب شد

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 31 خرداد 1403 - 23:43
طبق توافق همه ۳۲ کشور عضو ناتو مارک روته نخست وزیر هلند به عنوان جانشین ینس استولتنبرگ، دبیر کل بعدی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواهد بود.
مجارستان،ناتو،روته،حمايت،كشور،اوربان،نامزدي

به گزارش مشرق، بعد از تائید مجارستان و اسلواکی در روز سه‌شنبه، رومانی نیز حمایت خود از روته را اعلام کرد و کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانی از نامزدی خود برای پست ریاست ناتو انصراف داد.
یوهانیس در جلسه شورای عالی دفاع ملی این کشور گفت که به متحدان ناتو در مورد انصراف از نامزدی خود اطلاع داده است.
دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه که ممکن است به عنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا انتخاب شود گفته که در ناتو خواهد ماند اما او تهدید کرده است که کمک‌های آمریکا به اوکراین را قطع خواهد کرد.
پیشتر مجارستان با انتخاب روته نخست وزیر فعلی هلند به عنوان دبیرکل جدید ناتو مخالفت کرده بود.
پیتر سیجارتو وزیر خارجه این کشور در سخنانی در این باره گفت که مجارستان نمی‌تواند از نامزدی روته حمایت کند.
ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان نیز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که روته در نشستی در بروکسل به مجارستان اطمینان داده است که از توافق این کشور با دبیر کل قبلی، حمایت خواهد کرد.
اوربان در توافقی با استولتنبرگ توافق کرده بود که هیچ یک از نظامیان مجارستانی نباید در فعالیت‌های ناتو در اوکراین شرکت کنند.
روته همچنین در سال ۲۰۲۱ یادداشتی درباره مجارستان نوشته بود که موجب نارضایتی مقامات ارشد این کشور شده بود.
حالا این سیاستمدار ۵۷ ساله هلندی به اوربان اطمینان داده که سربازان و بودجه مجارستان در حمایت ناتو از اوکراین شرکت نخواهند داشت.