خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ورزش‌ زورخانه‌ای در تاریخ اصفهان ریشه‌ قدرتمندی دارد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 31 خرداد 1403 - 22:31
استاندار اصفهان گفت: ورزش های زورخانه ای در تاریخ اصفهان ریشه های بسیار قدرتمندی دارد و برگزاری این رویداد بزرگ در اصفهان گام بزرگی در جهت توسعه و پیشرفت این رشته در سطح جهان خواهد بود.
اصفهان،مسابقات،فرهنگ،ايران،اميرالمؤمنين،جوانمردي،مسير،دوره،ع ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سیدرضا مرتضوی در حاشیه افتتاحیه اولین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای 2024 ضمن گرامیداشت فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیر،گفت: اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است و بسیار خشنود هستیم که اولین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای به میزبانی اصفهان برگزار می‌شود.
وی انتخاب اصفهان به عنوان میزبان این مسابقات را تصمیم شایسته و به جایی دانست و افزود: اعتقاد دارم که برگزاری این مسابقات و رویداد بزرگ در اصفهان گام بزرگی در جهات توسعه و پیشرفت این رشته در سطح جهان خواهد بود چرا که ورزش‌های زورخانه‌ای در تاریخ اصفهان ریشه‌های بسیار قدرتمندی دارد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه قدیمی‌ترین زورخانه‌های ایران در اصفهان بنا شده، تصریح کرد: ورزش‌های زورخانه‌ای از سایر رشته‌ها متمایز است و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند ورزش‌ باستانی و زورخانه‌ای تنها یک رشته ورزشی نیست بلکه یک فرهنگ و تاریخ است.
وی ادامه داد: در واقع باید گفت که ورزش‌های زورخانه‌ای ، ورزش اجداد ایرانیان است که در مسیر تاریخی خود و با ورود اسلام به سرزمین پارس، از جوانمردی و فرهنگ برگرفته از معارف اسلامی تاثیر گرفت و با الهام از خصایص و فضائل معنوی و اخلاقی امیرالمؤمنین(ع) به منظومه‌ای رشد یافته تبدیل شد و مسیر حرکت ورزشکاران را در جهت تقویت توان جسمانی با هدف خدمت به خدا و خلق تعریف کرد.
مرتضوی با بیان اینکه ورزش‌های زورخانه‌ای امروز به عنوان میراثی عظیم از ایران و اسلام در جهان مطرح است، افزود: بر همین اساس 17 شوال مصادف با سالروز نبرد امیرالمؤمنین (ع) با پهلوان مشرکان قریش به نام روز ملی فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای از سوی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید.
وی تاکید کرد: ورزشکاران در زورخانه‌ها علاوه بر تقویت جسم خود، به درک آموزه‌های اخلاقی و فضائل رفتاری می‌پردازند و با الگو قرار دادن سلوک امیرالمؤمنین(ع) فتوت و جوانمردی را به عنوان اصل اساسی حیات خود قرار می‌دهند و فرا می‌گیرند همچون امیرالمؤمنین(ع) یاور مظلومان و دشمن ستمگران باشند و در این مسیر زندگی خود را به نحوی رقم می‌زنند که در مقابل ظلم و ستم سینه سپر کنند و در کنار مظلومان متواضع و رئوف و یاریگر باشند.
استاندار اصفهان تصریح کرد؛ تاثیر فرهنگ فتوت و جوانمردی در ورزش‌های زورخانه‌ای به شکلی است که حتی در طراحی و معماری زورخانه‌ها همه اجزا از صدای ضرب تا محل گود زورخانه‌ و جایگاه مرشد و تماشاگران مسیر تربیت انسان قرار دارد.
وی ادامه داد: همه اجزای زورخانه‌‌ها خاکی از ادب، خضوع، احترام به بزرگان ، گذشت و جوانمردی است و حتی در اشعار مرشد هم در جهت تربیت انسان و مدح انسان کامل است.
مرتضوی گفت: اصفهان میزبان بیش از 20 کشور اروپایی، آفریقایی و آسیایی است و امیدوارم این دوره از مسابقات در قالب یک رقابت سالم و برگفته از فرهنگ غنی ایران اسلامی، به عنوان نقطه عطفی در مسابقات جهانی زورخانه‌ای ثبت شود و از فدراسیون و وزارت ورزش و همه کسانی که مساعدت کردند تا اصفهان میزبان این دوره از مسابقات باشد، تشکر و قدردانی می‌کنم.
انتهای پیام/170