خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قاضی‌زاده در مناظره:دارایی‌های دولت باید به مردم واگذار شود - تسنیم

تسنیم | سیاسی | پنجشنبه، 31 خرداد 1403 - 22:12
قاضی زاده هاشمی در دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید دارایی هایی که در اختیار دولت است ر ا به مردم واگذار کنیم.
يارانه،برنامه،انتخابات،رياست،جمهوري،جامعه،دولت،زنجيره،نامزد، ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،‌ دومین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، از دقایقی قبل با حضور 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری و با موضوع «اقتصادی و سرفصل خدمات رسانی عدالت محور دولت» آغاز شد.
سوالات کارشناسان در بخش اول مناظره به شرح زیر است:
پرسش مردمی: برنامه شما برای منصفانه سازی یارانه سوخت چیست؟
مهدی امیدوار (سخنگوی اتاق اصناف ایران): امسال 450 هزار میلیارد به ارز 28500 تخصیص داده شده است، آیا این را بهتر است به ابتدای زنجیره تولید بدهیم یا دولت در قالب کالا برگ و کالا به مصرف کننده بدهد؟
پرسش مردمی: برنامه شما برای عادلانه کردن یارانه‌ها چیست؟
مرتضی بختیاری (رئیس کمیته امداد): با کمک مجلس در برنامه توسعه آمده است که در پایان برنامه فقط مطلق به صفر برسد، برنامه شما برای توانمندسازی افراد جامعه و بویژه نیازمندان برای گرفتار نشدن در تله فقر چیست؟
جلیل بشارتی (معاون اسبق مناطق محروم ریاست جمهوری): شهرهای بزرگ در حال گسترش زیاد است؛ الان 30 درصد روستا و 70 درصد شهرها هستند.
برنامه شما برای گسترش عادلانه این مسئله چیست؟
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش اول دومین مناظره تلویزیونی گفت: من پیروزی تیم والیبال ایران در مسابقه با آمریکا و هلند را تبریک می‌گویم که در نتیجه تعویض مربی خارجی با داخلی صورت گرفت و نشان داد ماحصل اعتماد به درون پبروزی‌های بزرگ است.
وی افزود: اسلام جامعه را مرفه و فقر را معادل بی ایمانی می‌داند و لذا وظیفه حکومت اسلامی این است که نگذارد فقر در جامعه گسترش یابد و از همه کسانیکه امکان تامین معاش خودشان را ندارند، دستگیری کند.
.
قاضی‌زاده عنوان کرد:‌ ما در دهه 90 چون رشد اتقصادی منفی داشتیم سفره مردم 30 درصد کوچک شد و متاسفانه شکاف طبقاتی بیشتر شد.
100 میلیارد دلار در جامعه توزیع کردیم اما به نفع مردم نشد و به نفع کسانیکه شد که می‌توانستند در جامعه از یارانه بیشتر استفاده کنند.
الان کار بجایی رسیده که باید بخشی از حامل‌های انرژی را وارد کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: الان 30 درصد جمعیت ایران درآمدی کمتر از 12 میلیون دارند که باید تقویت شوند و در برخی خانواده‌‌ها یک شاغل هم وجود ندارد.
بنابراین اقدام اساسی توسعه شغل و ارتقا وضعیت درآمدی مشاغل است.
وی تاکید کرد: اول باید دارایی‌هایی که در اختیار دولت است ر ا به مردم واگذار کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه‌ها را انجام دهیم.
باید قانون هدفمندی یارانه را اجرا کنیم تا همه خانواده‌ها بتوانند از آن استفاده کنیم.
علی رغم تحریم ‌ها چرا عملکرد رئیسی با روحانی متفاوت است؟
قاضی‌زاده هاشمی در بخش دوم صحبتهای خود گفت: سوالم از آقایان پزشکیان و پورمحمدی این است تحریم و FATF سالهاست که هست ولی چرا عملکرد دولت‌های نهم، دهم و سیزدهم با دولت‌های یازدهم و دوازدهم متفاوت است.
نمودارهای آقای پزشکیان خیلی آشنا بود؛ خود من این نمودارها را در انتخابات قبل به مردم عرضه کردم اما سوال این است که چطور می‌خواهیم آن را اجرا کنیم؟
برخی برنامه‌های ما در دولت شهید رئیسی اجرا شده است و نتایج آن را می‌بینیم.
وی افزود: ما کارهایی که گفتیم را در بنیاد شهید انجام دادیم و دارایی‌های بنیاد را به خود ایثارگران واگذار کردیم و فقر مطلق را رفع کردیم.
.
قاضی‌زاده ادامه داد: برنامه‌ای شبیه به آقای زاکانی داریم اما این برنامه به صورت پله کانی و بر اساس پول ملی است چون باید ارزش پول ملی راهم تقویت کنیم.
ما یک کارت انرژی به خانواده‌ها می‌دهیم و فرض می‌کنیم هم هر خانواده ایرانی دو خودرو دارد و بر اساس آن یارانه می‌گیرد و اضافه آن را هم به کالابرگی که در اختیار خانواده است، وصل می‌کنیم.
این نامزد انتخابات عنوان کرد: نظام یکپارچه مالیات و یارانه طراحی کردیم که بر اساس آن کسانیکه هزینه‌هایشان بیش از درآمدشان است، حمایت می‌شوند اما کسانیه درآمدشان بیشتر است، باید مالیات بدهند.
درست است باید یارانه را به انتهای زنجیره بدهیم اما ابتدای زنجیره هم مهم است.
بخشی از یارانه دولت باید توسط قرض الحسنه توسط بانک‌ها در اختیار تولید قرار بگیرد و به ابتدای زنجیره داده شود.
ادامه دارد...