خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هوش مصنوعی به کمک کشت انار می‌آید - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 30 خرداد 1403 - 22:13
مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد با همکاری یک شرکت دانش بنیان، کلکسیون ذخایر توارثی انار کشور را به دیتالاگرهای پیشرفته مجهز کرد.
يزد،كشاورزي،انار،تحقيقات،مركز،استان،كلكسيون،رطوبت،خاك

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، سیدعلیرضا اسمعیل‌زاده حسینی در بازدید از طرح‌های دانش‌بنیان کشاورزی یزد اظهار داشت: با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، کلکسیون ذخایر توارثی انار کشور به دیتالاگرهای برداشت داده‌های هواشناسی تجهیز شده است؛ این دیتالاگرها اطلاعاتی نظیر دمای هوا، رطوبت هوا، دمای خاک و رطوبت خاک را جمع‌آوری می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: این کلکسیون از سال 1366 با جمع‌آوری 762 ژنوتیپ انار از سراسر کشور تأسیس شده و به عنوان سومین کلکسیون بزرگ انار جهان شناخته می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد افزود: این مجموعه غنی ژنتیکی، نقش مهمی در پشتیبانی باغ‌های انار کشور و بهبود ژرم‌پلاسم برای اصلاح باغ‌ها ایفا می‌کند.
وی ادامه داد: دیتالاگرها با جمع‌آوری پارامترهای مهم نظیر رطوبت خاک، به مدیریت بهینه آبیاری کمک می‌کنند، همچنین این دستگاه‌ها نیاز به برق شهری یا سلول خورشیدی ندارند و با باتری به مدت طولانی داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.
اسمعیل‌زاده حسینی بیان کرد: از دیگر ویژگی‌های این دستگاه‌ها امکان ارسال داده‌ها حتی با حداقل آنتن‌دهی موبایل و دسترسی آنلاین به داده‌ها از طریق نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند است.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد بر اهمیت استفاده از این فناوری در سایر باغات نظیر پسته و انار تأکید کرد و افزود: مدل‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی، پیش‌بینی‌های مختلفی از جمله سرمازدگی را امکان‌پذیر می‌سازند.
وی همچنین با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید کشاورزی، استفاده از فناوری‌های نوین را برای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها ضروری دانست.
اسمعیل‌زاده خاطرنشان کرد: برای ترویج این فناوری، مرکز تحقیقات چندین دوره آموزشی برگزار کرده و برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های بیشتر نیز در دست اقدام است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد تصریح کرد: این اقدامات نشان‌دهنده تلاش‌های مستمر برای بهبود مدیریت و بهره‌وری در کشاورزی استان یزد است.
انتهای پیام/781