خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نشست دیوان‌های عالی کشور‌های بریکس در سوچی روسیه آغاز به کار کرد

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | چهارشنبه، 30 خرداد 1403 - 20:24
نشست رؤسای دیوان‌های عالی کشور‌های عضو بریکس روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه با حضور هیأت جمهوری اسلامی ایران در شهر سوچی روسیه آغاز به کار کرد.
بريكس،قضايي،حقوقي،رئيس،كشور،توسعه،گروه،خواند،چين،عضو،روسيه،ا ...

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پیامی به نشست روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه رؤسای دیوان‌های عالی کشورهای عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به بریکس بر ضرورت همکاری حقوقی و قضایی کشور‌های بریکس به منظور درک متقابل و بهبود روند‌های قضایی تاکید کرد.
ایرینا پودنوسوا رئیس دیوان عالی روسیه در سخنانی، هدف از این نشست را رسیدن به تصمیم‌های مشترک بر اساس گفت‌وگو و احترام متقابل اعضا خواند.
وی با اشاره به هدف غایی بریکس یعنی شکل دادن به نظام جهانی چند قطبی مبتنی بر عدالت، همکاری‌های حقوقی و قضایی کشور‌های بریکس را لازمه تحقق این هدف خواند.
حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان‌عالی کشور نیز که در راس هیاتی در این نشست حضور یافته، طی سخنانی با تجلیل از تلاش‌های رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه شهید کشورمان در پیوستن ایران به بریکس، تأکید آنها بر اهمیت این گروه را یادآور شد.
وی در ادامه خواستار اقدام کشور‌های عضو بریکس علیه جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی شد.
رئیس دیوان عالی کشور همچنین پیشنهاد کرد که دبیرخانه‌ای به منظور هماهنگ سازی و پایش اجرای تصمیمات نشست‌های حقوقی و قضایی بریکس تاسیس شود.
نشست روسای دیوان‌های عالی کشور‌های عضو بریکس به مدت یک روز در سوچی در حال برگزاری است.
در این نشست، موضوعات همسان سازی روند‌های قضایی، تامین حقوق اجتماعی شهروندان، روش‌های حفاظت از حقوق سرمایه گذاران، تضمین حقوق بشر در خلال دادرسی و استفاده از فن‌آوری‌های نوین در روند برگزاری دادگاه به بحث گذاشته خواهد شد.
ملاقات رؤسای دیوان‌های عالی ایران و چین
بنا بر گزارش دیگری، رئیس دیوان‌عالی کشورمان در حاشیه این نشست با ژانگ جون، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در این دیدار با اشاره به توسعه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور طی سال‌های اخیر، خواستار توسعه همکاری‌های حقوقی و قضایی ایران و چین شده و بریکس را چارچوب خوبی برای توسعه مناسبات دو و چند جانبه اعضاء خواند.
رئیس دیوان‌عالی کشور چین نیز از روابط دو کشور به عنوان روابطی کهن با قدمتی دو هزار ساله یاد کرده و بر علاقةمندی پکن به توسعه همکاری‌های حقوقی با کشور‌های عضو بریکس و همچنین کشور‌های واقع در مسیر یک راه- یک کمربند تاکید کرد.
ژانگ جون تصمیمات نشست سال گذشته روسای جمهور دو کشور را مبنای مناسبی برای توسعه مناسبات حقوقی و قضایی خواند.
جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، برزیل، هند، آفریقای جنوبی، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اعضای گروه بریکس را تشکیل می‌دهند.
روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای گروه بریکس، در سال ۲۰۲۴ حدود ۲۵۰ رویداد را در چارچوب این گروه و در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده است.