خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مردم در شمال و جنوب کشور مراقب گزش "پشه آئدس" باشند

تسنیم | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 27 خرداد 1403 - 16:31
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که گزش پشه در استان های شمالی و جنوبی کشور می تواند مربوط به پشه آئدس باشد، گفت: لازم است گزش پشه به ویژه در استان های پرخطر جدی گرفته شود و اگر کسی علائم بیماری تب دنگی داشت باید به مراکز بهداشتی مراجعه کند.
پشه،بيماري،آئدس،تب،بهداشت،كشور،دنگي،گزش،فرشيدي،انسان،وزارت،د ...

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، حسین فرشیدی با اعلام این که استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس، گیلان، مازندران و گلستان در معرض خطر گزش پشه آئدس هستند، اظهار کرد: هر نوع گزشی که در این استان‌ها توسط پشه اتفاق بیفتد می‌تواند گزش آئدس باشد.
وی افزود: تهوع، استفراغ، استخوان درد شدید، بدن درد از علائم تب دنگی ناشی از گزش پشه آئدس هستند.
این بیماری انتقال انسان به انسان ندارد و فقط از گزش پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: این پشه برای اولین بار در سال 98 در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان شناسایی شد و اقدامات برای جلوگیری از گسترش زیست بوم این پشه در کشور از همان زمان آغاز شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی یک سال پس از کشف این پشه، بیماری تب دنگی گسترش می‌یابد، گفت: خوشبختانه با ایجاد نظام مراقبت قوی، طی چهار سال و نیم گذشته از تکثیر بیماری تب دنگی در کشور جلوگیری شده است و در این مدت اگر پشه‌ای هم در منطقه‌ای از کشور مشاهده شده، آلوده نبوده‌ است.
فرشیدی اضافه کرد: با ورود بیماران از کشورهای حوزه خلیج فارس به‌ویژه دبی از اردیبهشت امسال و با وجود این که بیشترین ساکنان دوبی از شهرستان‌های لار و گراش استان فارس هستند، مراقبت در این استان تشدید شد.
وی از شناسایی 92 بیمار طی یک ماه گذشته در کشور خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه 3 تن از این بیماران تا امروز فوت کردند.
دو نفر از آنان در دوبی و یک نفر نیز در داخل کشور فوت کرده است بنابراین لازم است گزش پشه به ویژه در استان‌های پرخطر جدی گرفته شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برنامه‌های مراقبتی وزارت بهداشت در خصوص تب دنگی مبتنی بر سه استراتژِی در حال انجام است، تصریح کرد: در یک سری از استان‌ها هم پشه ناقل آئدس وجود دارد هم بیمار تب دنگی، در این استان‌ها استراتژی ما درمان و تشخیص سریع بیماری است.
وی اضافه کرد: در یک سری از استان‌ها نیز پشه آئدس وجود دارد ولی بیمار تب دنگی نداریم، این دو عامل باید کنار هم باشند تا انتقال بیماری صورت گیرد.
در این استان‌ها هم استراتژی خاص خود را دنبال می کنیم.
در استان‌هایی هم نه بیمار داریم نه پشه ناقل بیماری، که در این استان‌ها طبیعتاً انتقال بیماری وجود ندارد.
فرشیدی خاطرنشان کرد: آموزش مردمی بسیار مهم است زیرا تب دنگی از طریق انسان به انسان منتقل نمی‌شود و حتماً باید پشه ناقل بیماری وجود داشته باشد تا این بیماری به انسان‌ها منتقل شود.
پشه آئدس در روز انسان‌ها را می‌گزد.
وی یادآور شد: خوشبختانه با همکاری گمرک تجهیزات تشخیص بیماری تب دنگی وارد کشور شده است که با ترخیص آن‌ها روند مراقبت‌ها تسهیل می‌شود.
در حال حاضر در استان‌هایی مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، مازندران، گیلان و گلستان مراقبت‌ها بیشتر است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در این استان‌ها زندگی پشه آئدس در حداقل آب می‌تواند رخ دهد، حتی در استان‌هایی که از کولر آبی استفاده می‌کنند.
زیرا پشه آئدس در این آب‌ها تخمک گذاری می‌کند و این تخمک‌ها حتی پس از خشک شدن آب ها می‌تواند تا یک سا ل و نیم زنده بماند و بارندگی باعث جان دادن دوباره به این تخمک ها و تبدیل آن ها به پشه آئدس می‌شود.
فرشیدی با تاکید بر این که در مناطق آلوده هر نوع گزشی که صورت می‌گیرد مردم باید احتمال آئدس بدهند و مراقبت کنند، گفت: تب، درد شکننده استخوان، بدن درد، تهوع و استفراغ از علایم بیماری تب دنگی ناشی از گزش پشه آئدس هستند.
اگر کسی این علائم اولیه را داشت باید سریعاً به مراکز بهداشتی مراجعه کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در پاکستان و عراق هم این بیماری دیده شده و هر نوع ورود و خروج مسافر به کشور از این کشورها باید کنترل شود و هر مسافری در بدو ورود به کشور، باید سفرش به این کشورها را خبر دهد.
وی با بیان این که خطر بیماری در صورت عدم تشخیص زودهنگام و عدم مراقبت‌های لازم زیاد است، گفت: خوشبختانه سند ملی مبارزه با پشه آئدس با امضای رئیس سازمان پدافند کشور به تمام دستگاه‌ها ابلاغ شده است.
در این سند وظایف تمام سازمان‌ها بیان شده که باید به نقش خود عمل کنند تا بتوانیم از این بیماری پیشگیری کنیم.
فرشیدی در پایان آموزش مردمی، تجهیز آزمایشگاهی، آموزش نیروی انسانی و ایزوله کردن هر بیماری که تشخیص داده شود را مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از گسترش بیماری در کشور دانست و بر ضرورت همکاری مردم در این خصوص تاکید کرد.
انتهای پیام/