خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جزئیات عفو مقام معظم رهبری به مناسبت اعیاد قربان و غدیر

تسنیم | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 27 خرداد 1403 - 16:31
معاون قضایی قوه قضاییه گفت: 29 نفر از افرادی که در این دوره مشمول عفو شده اند، مجازات قطعی آن ها اعدام بود که با تخفیف، مجازات آن ها به حبس تغییر کرده است.
عفو،نفر،محكومان،تخفيف،مشمول،مجازات،قضاييه،قوه

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست رئیس قوه قضاییه برای عفو، تخفیف و تبدیل مجازات 2 هزار و 654 نفر از محکومان محاکم موافقت کردند.
در همین رابطه معاون قضایی قوه قضاییه جزئیات عفو رهبری به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر را تشریح کرد.
حجت‌الاسلام رحیمی؛ معاون قضایی قوه قضاییه درباره جزئیات عفو و تخفیف مجازات محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی از سوی مقام معظم رهبری که به‌مناسبت سعید قربان و غدیر انجام شد، اظهار کرد: در این مرحله اسامی 2 هزار و 654 نفر که شرایط استحقاق عفو و تخفیف مجازات را داشتند و پرونده آن‌ها در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده بود با تأیید ریاست قوه قضاییه به محضر مقام معظم رهبری اعلام و در نهایت عفو آن‌ها مورد موافقت ایشان قرار گرفت.
وی افزود: از مجموع 2 هزار و 654 نفر مشمول عفو و تخفیف مجازات در این مرحله 2 هزار و 547 نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، 55 نفر از محکومان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و 52 نفر مربوط به محکومان سازمان تعزیرات حکومتی است.
معاون قضایی قوه قضاییه بیان کرد: از 2 هزار و 547 نفر محکومان محاکم عمومی و انقلاب که مشمول عفو و تخفیف مجازات شده‌‎اند، هزار و 38 نفر مشمول عفو منتهی به آزادی و مختومه شدن پرونده و هزار و 616 نفر باقیمانده مشمول تخفیف مجازات شدند.
رحیمی درباره محکومان دادگستری‌ها که مشمول عفو رهبری شده‌اند، گفت: 29 نفر از افرادی که در این دوره مشمول عفو شده‌اند، مجازات قطعی آن‌ها اعدام بود که با تخفیف، مجازات آن‌ها به حبس تغییر کرده است.
وی بیان کرد: 17 نفر از افراد مشمول عفو نیز محکومان ماده 20 هستند.
محکومان ماده 20 افرادی هستند که شرایط اولیه عفو را نداشته‌اند و رئیس قوه قضاییه با لحاظ احراز جهات تخفیف و ارفاق، رأساً عفو آن‌ها را درخواست کرده است.
معاون قضایی قوه قضاییه بیان کرد: در این مرحله 182 نفر از محکومان مشمول عفو از محکومان زن، 30 نفر اتباع بیگانه، 53 نفر محکومان امنیتی و 6 نفر زیر 18 سال هستند.
انتهای پیام/