خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

میزگرد قالیباف/تقویت محور مقاومت و امنیت را دنبال می‌کنم - تسنیم

تسنیم | سیاسی | یکشنبه، 27 خرداد 1403 - 16:30
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتدار منطقه و انتفاع اقتصادی را به عنوان راهبردهای خود در عرصه سیاست خارجی می دانم، گفت: تقویت محور مقاومت و تامین امنیت و ثبات در منطقه را دنبال می کنم.
حوزه،سياست،خارجي،منطقه،روابط،انتخابات،كشور،قاليباف،ديپلماسي، ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، برنامه «میزگرد سیاسی» انتخابات ریاست جمهوری با حضور محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات و دو نفر از همراهانش آقایان غریب آبادی و فکری و نیز با حضور 3 نفر از کارشناسان سیدمحمدکاظم سجادپور استاد تمام روابط بین الملل، ابراهیم متقی استاد تمام علوم سیاسی، فواد ایزدی استاد مطالعات آمریکا به صورت زنده از شبکه 3 سیما پخش شد.
قالیباف در این میزگرد اظهار داشت: اولین نکته این است که اگر مردم به بنده اعتماد کنند و دولت چهاردهم را به بنده واگذار کنند، سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی برای من مهم است و رکن رکین دولت چهاردهم خواهد بود.
یعنی تمام برنامه‌های دولت یک طرف و بحث دیپلماسی و سیاست خارجی طرف دیگر.
وی افزود: بخش قابل توجهی از موضوعات در کشور چه در حوزه امنیت ملی، اقتصادی کشور و منافع ملی، ریشه در عملکرد ما در اجرای سیاستهای خارجی و سیاستهای مصوب و دستگاه دیپلماسی که در قدرت اجرای سیاستها را داشته باشد، دارد.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حکمرانی در سیاست خارجی یعنی تنظیم روابط فارغ از این که ارتقاء پیدا کند یا کاهش، هدف این است حداکثر منافع و حداقل هزینه را برای کشور داشته باشد.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عزت و مصلحت و حکمت را سه رکن مهم در حوزه سیاست خارجی من است، گفت: معتقدم در عرصه های بین المللی موضوع ما «ایران و جانمایی ایران در روابط بین المللی» به خصوص در استراتژی های بخشی پنجگانه مهم است.
وی با اشاره به موقعیت ایران ادامه داد: در حوزه اقتصادی آگاهی دارم، اما تخصص ندارم و این شامل حوزه های فرهنگی و اجتماعی می‌شود، اما در حوزه راهبردی و ظرفیتهای جغرافیایی کشور اطلاعات کامل داشته و شاگردی پیش اساتید داشته و در دانشگاه هم درس می‌دهم.
قالیباف ادامه داد: 19.5 درصد ظرفیت نفت و گاز جهان در ایران است و ما منابع معدنی غنی داریم؛ اگر این ظرفیت ها هم نبود به تنهایی موقعیت ژئوپولتیک برای ادامه کشور کافی بود، اما از این ظرفیت استفاده نکردیم.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مدیریت قوی، آگاه، دارای کارنامه و برنامه، دارای شجاعت تصمیم گیری و تنظیم روابط و اتخاذ تصمیم نهایی مهم است که متاسفانه در دستگاه دیپلماسی این اتفاق نیفتاده است؛ توضیح می‌دهم چقدر برنامه باز داریم و پرونده بسته‌داریم که گفتگوها تبدیل به قراداد شده، اما توان اجرا نداشتیم.
وی با بیان اینکه اقتدار منطقه و انتفاع اقتصادی را به عنوان راهبردهای خود در عرصه سیاست خارجی می‌دانم، گفت: اقتدار منطقه‌ای به معنای گسترش روابط با همسایگان است که این سیاست در دولت شهید رئیسی بود که با قوت و قدرت ادامه می دهیم؛ تقویت محور مقاومت و تامین امنیت و ثبات در منطقه را دنبال کرده و اینکه منطقه تحت تاثیر قدرت های بیگانه و خارج از منطقه نباشد و ارتباط نزدیک با کشورهای منطقه داشته باشیم.
قالیباف با بیان اینکه تبدیل شدن به هاب منطقه در حوزه ترانزیتی را دنبال می‌کند، گفت: در حوزه انرژی و صدور کالاهای خدمات عمومی مثل خدمات بهداشت و درمان و مهندسی و آموزش به موضوع انتفاع اقتصادی توجه می‌شود.
در حال تکمیل...