سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

با سنت کاندیدای پوششی، اصولگرا‌ها نمی‌دانند اصلح کیست؟

آفتاب | سیاسی | یکشنبه، 27 خرداد 1403 - 15:18
سیاست باز‌ها باید بدانند که مردم علاف آن‌ها نیستند که یک ماه از امکانات عمومی به ویژه صدا و سیما به طور رایگان برای برندسازی شخصی و سهم خواهی از دولت بعدی سوء‌استفاده کنند و چند روز مانده به انتخابات یادشان بیفتد اصلح نیستند و دو سطر نامه بنویسند و اعلام انصراف کنند!
اصلح،اصولگرا،كانديداي،انتخابات،پوششي،پزشكيان،رأي،نفع،جليلي،ا ...

با سنت کاندیدای پوششی، اصولگرا‌ها نمی‌دانند اصلح کیست؟
سیاست باز‌ها باید بدانند که مردم علاف آن‌ها نیستند که یک ماه از امکانات عمومی به ویژه صدا و سیما به طور رایگان برای برندسازی شخصی و سهم خواهی از دولت بعدی سوء‌استفاده کنند و چند روز مانده به انتخابات یادشان بیفتد اصلح نیستند و دو سطر نامه بنویسند و اعلام انصراف کنند!
امیر حسین قاضی زاده هاشمی، یکی از کاندیدا‌های جریان اصولگرا گفته است همه نامزد‌های اصولگرا باید به نفع کاندیدای اصلح کنار بروند و بعد از تشکیل دولت هم به او کمک کنند.
در این باره ۴ نکته قابل ذکر است:
۱ - آیا جریان اصولگرا تا کنون نفهمیده است کاندیدای "اصلح" اش کیست و فقط چند روز مانده به انتخابات "اصلح" خود را می‌شناسد؟
یعنی این جریان، تا بدین اندازه دچار نابینایی شناختی به چهره‌های خویش است؟!
شاید بگویند می‌خواهند رأی آورترین کاندیدا را انتخاب کنند، اما همه می‌دانند که "اصلح" مفهومی متفاوت با "رأی‌آور" دارد و بهتر است بگویند: "می‌خواهیم ببینیم کدام چهره اصولگرا رأی بیشتری دارد ولو این که اصلح هم نباشد چرا که در مسابقه کسب مناصب سیاسی، قدرت بیش از صلاحیت، ارزش دارد!
"
۲ - بازی زشت کاندیدا‌های پوششی، یکی از آفت‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران است که در دوره‌های اخیر باب شده است.
بدین ترتیب که عده‌ای قصد رئیس جمهور شدن ندارند، ولی با برخی چهره‌ها و جریان‌ها، اصطلاحا‌ می‌بندند تا بخشی از بار آن‌ها را در جریان انتخابات به دوش بکشند و بعد از پیروزی، سهمی از قدرت بگیرند.
حال که قانون در این باره ساکت است، مردم باید رأساً به این بازی ضد دموکراسی پایان دهند و در اعتراض به "پوششی بازی"، از دادن رأی به کاندیدا‌های مد نظر پوششی ها، اجتناب کنند.
سیاست باز‌ها باید بدانند که مردم علاف آن‌ها نیستند که یک ماهی از امکانات عمومی به ویژه صدا و سیما به طور رایگان برای برندسازی شخصی و سهم خواهی از دولت بعدی سوء استفاده کنند و چند روز مانده به انتخابات یادشان بیفتد که اصلح نیستند و دو سطر نامه بنویسند و اعلام انصراف کنند!
۳ - یکی از خوش بینی‌های جریان عقلگرا در انتخابات اخیر این است که، چون کاندیدا‌های جریان اصولگرا متعدد است و از این سو تنها یک نفر (پزشکیان) حضور دارد، پس آرای طیف مقابل تقسیم می‌شود و پزشکیان یا در مرحله اول به صورت مستقیم برنده خواهد شد یا به مرحله دوم می‌رود و از آنجا به پاستور خواهد رفت.
واقعیت، اما چیز دیگری است.
هر چند بخش عمده‌ای از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند خود قاضی زاده هاشمی و نیز زاکانی بعد از مناظره‌ها کنار بروند، ولی در سطحی کلان تر، حتی احتمال انصراف سعید جلیلی به نفع محمدباقر قالیباف وجود دارد.
به عبارت دیگر، احتمالاً طرح اصولگرایان این است که هر کدام سبدی از رأی را جمع کنند و در مناظره‌ها به طور هدفمند در خدمت کاندیدای نهایی شان باشند و سر بزنگاه، به نفع کاندیدای واقعی شان که احتمالاً قالیباف است، کنار بروند.
در این میان برخی نیز می‌گویند این قالیباف است که باید نفع جلیلی کنار برود؛ بنابراین نباید خیال رای دهندگان به پزشکیان از این بابت راحت باشد.
۴ - البته تا بدین جای کار، زاکانی شخصاً گفته است که کنار نمی‌رود و رئیس ستاد جلیلی هم گفته که او تا آخر می‌ماند.
منتظر می‌مانیم تا ببینیم که تا چه اندازه راستگو بوده اند؟
بعد از تحریر:
الان عده‌ای می‌گویند این‌ها را نوشتیم که کاندیدا‌های اصولگرا را ترغیب به ماندن کنیم تا بمانند و رای شان پخش شود و پزشکیان ببرد.
اگر اصولگرا‌ها می‌خواهند رای شان مجتمع شود، از اول با یک کاندیدا بیایند؛ چرا سنت کاندیدای پوششی را باب می‌کنند و مردم را سرکار می‌گذارند؟
کار زشتی نیست؟!