سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استان ایلام در نرخ تورم 12 پله بهبود یافت

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 27 خرداد 1403 - 15:13
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام از رشد اقتصادی  5.5 درصدی دولت سیزدهم خبر داد.
دولت،رفع،درصد،سيزدهم،ايلام،دستاوردهاي،واحدهاي،نرخ،استان،تولي ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، شهریار عباسی امروز در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان که در شهرستان چرداول برگزار شد به بیان دستاوردهای دولت سیزدهم و رئیس جمهور شهید پرداخت و اظهار داشت: دولت سیزدهم دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه اقتصادی و صنعتی داشته که از جمله رشد ذخایر استراتژیک در استان‌ها که از 40 روز به 6 ماه رسیده و یا در بحث احداث خطوط ریلی دولت به رکورد 481 کیلومتر احداث راه آهن دست پیدا کرده است.
معاون اقتصادی استاندار ایلام، در تبیین دستاوردهای دولت به رشد تجارت خارجی که بیش از دو و نیم برابر گذشته بوده اشاره کرد و افزود: در مهار نرخ تورم نیز با توجه به اینکه در مرداد سال 1400 نرخ تورم 45.7 درصد بوده و در فروردین ماه امسال این عدد به 38.8 درصد رسیده و استان ایلام از رتبه اول تورم کشور به رتبه دوازدهم کشور رسیده و 12 پله در کاهش تورم بهبود یافت.
عباسی با اشاره به دستاوردهای دولت در کاهش نرخ بیکاری تاکید کرد: نرخ بیکاری در سال‌های 92 تا 1400 به طور متوسط 10.8 درصد بوده که این نرخ در پاییز 1402 به 7.6 درصد رسیده و نرخ بیکاری استان ایلام نیز پایین‌تر از میانگین کشوری بوده است .
معاون استاندار ایلام تسهیل در صدور مجوزها، رونق بازارچه‌های مرزی و توجه به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و واحدهای راکد را از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم و رئیس جمهور شهید دانست و خاطرنشان کرد: در بحث گردشگری خارجی گردش مالی این صنعت از دو و نیم میلیارد دلار در سال 1400 به 6.2 میلیارد دلار در سال جاری رسیده ‌و سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری نیز در دولت سیزدهم بیش از 18 برابر بوده است.
وی به تسهیلاتی که برای رفع مشکلات و موانع واحدهای تولیدی از طرف دولت سیزدهم ارائه شده اشاره کرد و بیان داشت: رفع کاهش مالیات‌های واحدهای تولیدی از 25 درصد به 20 درصد در سال 1401 و کاهش آن به 18 درصد در سال 1402 از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم بوده است.
عباسی عنوان کرد: در بخش تولیدات کشاورزی بیش از 35 هزارهکتار در استان به کاشت دانه‌های روغنی اختصاص پیدا کرده و امسال شاهد برداشت 22 هزار تنی دانه کلزا از اراضی کشاورزی استان بوده ایم که این مورد در سال 1400 حدود 3 هزار تن بوده است.
معاون اقتصادی استاندار ایلام با اشاره به برگزاری نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستان‌ها تصریح کرد: برگزاری این ستاد در شهرستان‌ها با هدف بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی در حوزه‌های صنعت و کشاورزی و رفع آنها در خود شهرستان‌ها بوده است و امیدواریم که این اقدام به رشد تولید و رفع موانع واحدهای تولیدی در شهرستانهای مختلف استان بینجامد.
انتهای پیام/180/