خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

از آمادگی 160 اتوبوس تا ایجاد سردخانه در مرز خسروی

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 25 خرداد 1403 - 21:12
جلسه ستاد اربعین استان کرمانشاه با حضور رئیس ستاد اربعین کشور مصوباتی داشت که پیش بینی 160 دستگاه اتوبوس، 40 هزار قالب یخ، ایجاد سردخانه و شبکه فاضلاب در مرز از جمله این مصوبات بود.
مرز،خسروي،اربعين،كرمانشاه،ستاد،وزارت،زائران،يخ،استان،نيرو،قا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، جلسه ستاد اربعین استان کرمانشاه با حضور میراحمدی، رئیس ستاد اربعین کشور و صحرایی، استاندار کرمانشاه در سالن شهید سلیمانی استانداری برگزار شد و در این نشست مهمترین دغدغه‌ها و نیازمندی‌های مرز بین المللی خسروی بررسی و تصمیمات خوبی برای ارتقای سطح کیفی امکانات این مرز با هدف میزبانی شایسته از زائران اربعین حسینی گرفته شد.
میزان آمادگی استان و پیش بینی‌ها حاکی است که در اربعین امسال میزان تردد زائران از مرز خسروی می‌تواند با جهش دو برابری نسبت به سال گذشته به حدود دو میلیون نفر برسد.
مرتضی ضامنی؛ نماینده وزارت کشور در قرارگاه حمل و نقل اربعین کشور در این نشست گفت: 160 دستگاه اتوبوس در داخل کشور برای جابه‌جایی زائران به مرز خسروی خدمت رسانی می‌کنند و در آن سوی مرز نیز از منذریه تا حسینیه بغداد خدمت‌رسانی می‌شود.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بین حسینیه تا بغداد فاصله وجود دارد پیشنهاد داده شده زائران از مرز خسروی به سمت کاظمین منتقل شوند و در این صورت بازگشت زائران نیز راحت‌تر خواهد بود.
نماینده وزارت کشور در قرارگاه حمل و نقل اربعین گفت: با توجه به اینکه بسیاری از رانندگان عراقی مرز خسروی را نمی‌شناسند سال گذشته زائران برای بازگشت به خسروی با مشکل مواجه می‌شدند و به همین دلیل مرز مهران را برای بازگشت انتخاب می‌کردند و چنانچه مکان و ایستگاه مشخصی وجود داشته باشد این مشکلات رفع می‌شود.
ضامنی از ایجاد پایانه مرزی ثابت در خسروی با تأمین اعتبار از سوی سازمان شهرداری‌ها خبر داد و گفت: برای نخستین بار در استان کرمانشاه مقرر شده اعتباری برای بازسازی اتوبوس‌ها تخصیص یابد که ظرفیت ناوگان افزایش یابد و شهرداری باید به سرعت در این زمینه همکاری کند که این ناوگان برای اربعین آماده باشد.
پیش‌بینی 40 هزار قالب یخ برای مرز خسروی
سیدیعقوب مرادی؛ مسئول ستاد عتبات عالیات در وزارت نیرو نیز در این نشست گفت: 40 هزار قالب یخ برای مرز خسروی پیش‌بینی شده که از استان کرمانشاه و استان‌های مجاور تهیه می‌شود و بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ستاد بازسازی عتبات عالیات، استانداری کرمانشاه و وزارت نیرو در این زمینه تعهد دارند.
وی با بیان اینکه در مرز خسروی هیچ سردخانه‌ای وجود ندارد عنوان کرد: هم اکنون 100 هزار قالب یخ در مرز مهران دپو شده در حالی که هنوز یک قالب یخ در مرز خسروی دپو نشده و برای ایجاد سردخانه یک سوله در نظر گرفته و ساخت آن 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
مسئول ستاد عتبات عالیات در وزارت نیرو با بیان اینکه در چهار کارخانه یخ استان کرمانشاه روزانه ظرفیت تولید 20 هزار قالب یخ وجود دارد گفت: در مجموع 21 میلیون بطری آب برای مرز خسروی در نظر گرفته شده است.
ایجاد شبکه فاضلاب در مرز خسروی
مرادی بیان کرد: در همه پایانه‌ها غیر از مرز خسروی شبکه فاضلاب راه‌اندازی شده و جمع‌آوری فاضلاب در این مرز به صورت سنتی انجام می‌شود که در صورت ازدحام جمعیت دشوار است و این موضوع باید در اولویت قرار بگیرد.
مسئول ستاد عتبات عالیات در وزارت نیرو با اشاره به اینکه طول شبکه جمع‌آوری 12.6 کیلومتر است گفت: برای ایجاد شبکه 5 میلیارد تومان و تأسیسات نیز 60 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که توسط شهرداری، ستاد مرکزی اربعین و وزارت نیرو باید تأمین شود.
با وجود آمار بالای تصادفات، در سرپل‌ذهاب یک پایگاه ثابت جاده‌ای هلال‌احمر وجود ندارد
محمدباقر محمدی؛ مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه در این نشست با اشاره به اینکه هیچ مرکز درمانی و پست امداد آن سوی مرز خسروی در خاک عراق تا بغداد و کربلا وجود ندارد، گفت: در سرپل‌ذهاب یک پایگاه ثابت جاده‌ای هلال‌احمر وجود ندارد در صورتی که آمار تصادفات در این مسیر بالاست.
لزوم تکمیل بیمارستان سرپل‌ذهاب برای اربعین
فتح‌الله حسینی، نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به پای کار بدون تمام مدیران استانی و شهرستانی در ایام اربعین گفت: گردنه پاتاق جوابگوی این میزان تردد نیست و باید یا تونل آن راه‌اندازی یا این مسیر تعریض شود.
وی با بیان اینکه مسیر جایگزین اسلام‌آبادغرب به قلاجه و قلاجه به قصرشیرین نیز نیازمند توجه جدی است عنوان کرد: 70 درصد زوار اربعین از جاده‌های کرمانشاه استفاده می‌کنند بنابراین باید به جاده‌های کرمانشاه به طور جدی توجه شود.
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی راه‌آهن اسلام‌آباد به خسروی گفت: بیشتر35 هتل و زائرسرای قصرشیرین و مرز خسروی ورشکسته شده‌اند و خسروی، نفت شهر و سومار خالی از سکنه شده و باید زمینه را برای بازگشت مردم فراهم کنیم.
حسینی افزود: بیمارستان سرپل‌ذهاب توسط خیران ساخته شده و 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تکمیل شدن نیاز به راه‌اندازی بیمارستان صحرایی توسط ارتش و سپاه در مرز نیست، زیرا با مرز خسروی 30 کیلومتر فاصله دارد.
انتهای پیام/