خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جبهه‌گیری گروه ۷ علیه چین‌

مشرق | بین‌الملل | جمعه، 25 خرداد 1403 - 20:12
کشورهای عضو گروه هفت اقتصاد برتر (G۷ شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، کانادا و ژاپن) با انتشار بیانیه‌ای نسبت به کمک تسلیحاتی موسسات مالی چین به روسیه هشدار دادند.
گروه،روسيه،چين،بايدن،ناعادلانه،دوجانبه،مسكو

به گزارش مشرق، کشورهای عضو گروه ۷ روز جمعه در نشست پایانی خود در ایتالیا ضمن انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند که این گروه در تلاش برای آسیب رساندن به چین یا خنثی کردن توسعه اقتصادی این کشور نیست ولی به اقدامات ناعادلانه پکن در تجارت جهانی پاسخ خواهد داد.
یک مقام ارشد آمریکایی در گروه ۷ گفت: واشنگتن انتظار داشت که شاهد وحدت بی‌سابقه‌ای در میان کشورهای این گروه در مقابله با سیاست‌ها و اقدامات ناعادلانه چین باشد.
آمریکا این هفته تحریم‌های جدیدی علیه شرکت‌های چینی به اتهام ارسال ابزارهای نیمه رسانا به روسیه اعمال کرده بود.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز طی نشستی دوجانبه با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکرایی خود، پس از امضای پیمان امنیتی دوجانبه به خبرنگاران گفت: چین به طور مستقیم به روسیه سلاح نمی‌دهد بلکه دسترسی به فناوری تولید این سلاح‌ها را در اختیار مسکو قرار می‌دهد.
بایدن روز جمعه با جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، میزبان اجلاس سران گفت و گو کرد و در آنجا توافق کردند که همه گزینه‌ها را برای تحمیل هزینه‌های بیشتر به روسیه دنبال کنند.
رهبران گروه ۷ همچنین وعده دادند تحریم‌هایی علیه سازمان‌ها و موسساتی اعمال کنند که برای دور زدن تحریم‌های روسیه به مسکو کمک می‌کنند.