خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تعلیق رهبر جمهوریخواه فرانسه به اتهام همکاری با راست افراطی

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
رهبر جمهوریخواهان دموکرات مسیحی فرانسه به دلیل اینکه اعلام کرد در انتخابات پارلمانی مجدد پیش رو برای تشکیل ائتلاف با حزب راست افراطی و نه حزب ماکرون تلاش می کند تعلیق شد.
حزب،انتخابات،فرانسه،ملي،جمهوري،اعلام،رهبر،مجلس،رئيس،راست،مسي ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رهبر حزب دموکرات مسیحی فرانسه در اقدامی بی سابقه و با توجه به پیروزی چشمگیر حزب راستگرای اجتماع ملی کشورش در انتخابات پارلمانی اروپا اخیرا اعلام کرد که در انتخابات جدید با این حزب و نه با حزب رنسانس ماکرون برای تشکیل ائتلاف مذاکره خواهد کرد.
به این ترتیب با توجه به اعلام برگزاری انتخابات جدید، برای اولین بار یکی از رهبران یک حزب سنتی در کشور فرانسه از اتحاد با حزب راستگرای اجتماع ملی RN صحبت کرد.
اریک سیوتی، رهبر جمهوری‌خواهان، روز سه‌شنبه به ایستگاه تلویزیونی TF1 گفت: ما به اتحاد با RN و نامزدهای آن نیاز داریم، در حالی که خودمان باقی می‌مانیم.
جمهوریخواهان دموکرات مسیحی بخشی از خانواده حزبی EPP هستند که شامل احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی نیز می شود.
آنها نماینده چندین رئیس جمهور سابق در این کشور از جمله ژاک شیراک و نیکلا سارکوزی بودند.
به طور خاص، البته سیوتی گفت که می‌خواهد هیچ نامزد مخالف RN در حوزه‌های انتخابیه خاص اعضای حزب او وجود نداشته باشد.
وی در عین حال اعتراف کرد که حزبش که سال‌ها در مارپیچ نزولی بوده است، به تنهایی هیچ شانسی در برابر اردوگاه ریاست جمهوری و ائتلاف جناح چپ ندارد.
این در حالی است که "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه و حزب "رنسانس" او می خواستند با دموکرات مسیحی ها پیمانی ببندند تا RN را در انتخابات جدید آینده کوچک نگه دارند.
اما سیوتی دست رد به سینه ماکرون زد.
مارین لوپن، بنیانگذار RN و رهبر این فراکسیون در مجلس ملی، از یک "تصمیم شجاعانه" صحبت کرد و بر "احساس مسئولیت" سیوتی گواهی داد.
جردن باردلا، رهبر حزب راست افراطی اجتماع ملی فرانسه هم شامگاه سه شنبه گفت که توافقی بین RN و جمهوری خواهان وجود خواهد داشت.
به گفته وی این شامل چندین نماینده جمهوری خواه می شود که توسط RN "انتصاب" یا "حمایت" می شوند.
به این ترتیب سیوتی، رهبر جمهوری خواهان، با گشایش در برای اتحاد با RN ، می خواست گامی بی سابقه بر همکاری با ملی گرایان بردارد.
راست یا افراط گرایان راست برای اکثر احزاب در فرانسه در دهه های اخیر تابو بوده است.
در پی این اقدام سیوتی انتقادها از وی از جمله از داخل حزب بالا گرفت.
ژرار لارشر، رهبر جمهوری خواه مجلس سنای فرانسه در واکنش به این مسئله گفت که "هرگز توافقی با RN را تایید نخواهد کرد".
جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه که قبلاً یکی از اعضای جمهوری خواهان بود و در سال 2017 به اردوگاه رئیس جمهور ماکرون رفت، انتقاد شدیدتری را به این مسئله ابراز کرد.
سیوتی، با این حال، حتی پس از اعلام خود به خبرنگاران گفت که استعفا نمی دهد.
حالا حزب محافظه‌کار LR تصمیم گرفته است "اریک سیوتی"، رهبر حزب را به دلیل اتحاد انتخاباتی که با پوپولیست‌های راست‌گرای مارین لوپن پیشنهاد داده است، اخراج کند.
LR روز چهارشنبه پس از نشست ویژه رهبری حزب در غیاب سیوتی اعلام کرد که تصمیم برای حذف وی از این حزب به اتفاق آرا گرفته شده است.
البته خود سیوتی این وضعیت را متفاوت ارزیابی کرد و در سرویس آنلاین X نوشت: "من رئیس هستم و خواهم ماند."
وی تاکید کرد که جلسه رهبری حزب نقض قوانین حزب بوده و در نتیجه هیچ عواقب قانونی نداشته است.
با این حال، این حزب گفت که آنی ژنوار و فرانسوا-خاویر بلامی، نمایندگان پارلمان، پس از اخراج سیوتی، رهبری حزب را به صورت موقت به عهده خواهند گرفت.
بعد از اعلام سیوتی برای تشکیل ائتلاف با راستگرایان سپس چند تن از سیاستمداران و سناتورهای محلی هم اعلام کردند که حزب را ترک می کنند.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از پیروزی حزب راست افراطی و شکست کوبنده لیست لیبرال خود در انتخابات اروپا در روز یکشنبه، انتخابات جدید مجلس ملی را اعلام کرد.
وی تاریخ ها را برای برگزاری این انتخابات بسیار فشرده تعیین کرد.
ماکرون استعفای خود را در صورت پیروزی RN رد کرد.
رئیس جمهور فرانسه که بعد از شکست مفتضحانه حزبش در انتخاب پارلمانی اخیر اروپا انتخابات جدید پارلمانی را اعلام کرد از احزاب میانه رو خواست ائتلافی علیه راست افراطی مارین لوپن ایجاد کنند.
او می خواهد به این ترتیب با یک پروژه گسترده چپ-راست رقابت کند و برنده شود.
وی به حمایت از اردوگاه های چپ و راست مجلس ملی فرانسه امیدوار است.
ماکرون که خود در وسط لیبرال اقتصادی قرار دارد، از همه کسانی که این به زعم وی تب شدید را رد می‌کنند خواست تا دور هم جمع شوند.
ماکرون از انحلال مجلس ملی به عنوان اقدامی ضروری برای «روشن کردن» وضعیت دفاع کرد.
رئیس جمهور فرانسه در بخش دیگری از سخنانش به نتایج انتخابات اخیر اروپا اشاره کرده و تاکید کرد: فرانسوی ها روز یکشنبه خشم خود را ابراز کردند.
سیگنال رسیده است.
اما آیا می توان با عصبانیت حکومت کرد؟
ماکرون گفت، RN هیچ پاسخی برای این خشم ندارد، هیچ پروژه منسجمی مانند حزب حاکم ندارد.
برعکس، همانطور که افزایش نرخ بهره و کاهش ارزش فرانسه پس از نتایج انتخابات روز یکشنبه نشان داد، اگر RN انتخاب شود، زندگی گران‌تر می‌شود.
ماکرون همچنین از موافقت اریک سیوتی، رئیس جمهوری‌خواهان راست‌گرای محافظه‌کار برای وارد شدن به ائتلاف انتخاباتی با پوپولیست‌های راست‌گرای RN که در انتخابات اروپا قدرت یافته بودند، در انتخابات مجلس ملی انتقاد کرد و آن را به عنوان "پیمان با شیطان" رد کرد.
ماکرون با اشاره به مواضع متفاوت دو طرف در مورد اوکراین و حقوق بازنشستگی گفت: آنها در مورد چیزی به توافق نمی رسند.
قرار است دور اول انتخابات پارلمانی در 30 ژوئن (10 تیر ماه) برگزار شود.
اگر حزب افراطی فرانسه در این انتخابات پارلمانی پیروز شود، باردلا 28 ساله بیشترین شانس را برای تصاحب نخست وزیری خواهد داشت.
بهر حال ماکرون امیدوار است از این مانور مخاطره آمیز انتخابات جدید برای ایجاد اکثریت با ثبات تر برای باقی مانده دوره ریاست جمهوری خود استفاده کند.
اردوگاه حکومتی او دو سال است که اکثریت مطلق مجلس شورای ملی را ندارد.
از آن زمان تاکنون، حکومت داری برای ماکرون دشوار شده است.
انتخابات بعدی ریاست جمهوری در فرانسه تا سال 2027 برنامه ریزی نشده است.
انتهای پیام/