سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

معاون وزیر بهداشت: شیب سقوط جمعیت‌ کاهش یافت‌

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اعتقاد داریم نظام شبکه بهداشت کشور تمام تلاش خود را برای جوانی جمعیت به کار می گیرد و شیب سقوط جمعیت، کاهش یافته و آمار و ارقام چندین سازمان، بیانگر این واقعیت است.
سلامت،بهداشت،پزشكي،حوزه،پروژه،دانشگاه،وزارت،جمعيت،جواني،مشهد ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، حسین فرشیدی در دومین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور در مشهد، از جوانی جمعیت به عنوان یکی از دو اولویت مهم معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سال گذشته و سال جاری یاد کرد و اظهارداشت: شیب سقوط جمعیت، کاهش یافته و آمار و ارقام چندین سازمان، بیانگر این واقعیت است.
وی افزود: باتوجه به اینکه عملکرد نیروهای بهداشت در زمینه جوانی جمعیت مناسب بوده بنابراین از 4 بهورز و مراقب سلامت که عملکرد شایسته ای در مشاوره های فرزندآوری داشته اند، تقدیر کردیم و اعتقاد داریم نظام شبکه بهداشت کشور تمام تلاش خود را برای جوانی جمعیت به کار می‌گیرد.
فرشیدی ادامه داد: وزارت بهداشت تا کنون 22 جلسه قرارگاه جوانی جمعیت داشته که حاصل آن 300 تصمیم، 20 دستورالعمل و همکاری و هماهنگی زیرمجموعه وزارت بهداشت برای اجرای این قانون بوده و در اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی، از 13 دانشگاه با رتبه های عالی، خیلی خوب و خوب تقدیر به عمل آمد.
وی تاکیدکرد: شاخص های معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای انتخاب نیروهای بهداشت فعال در زمینه جوانی جمعیت شامل تعداد مشاوره های فرزندآوری در سال های 1401 و 1402، موالید حاصل از مشاوره های انجام شده و تعداد مادران باردار تحت پوشش این نیروها بوده است.
مهمترین پیشرفت‌ حاصله در دولت سیزدهم ، حوزه سلامت بود
محمدحسین پورحسینی، مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به اینکه از کارهای بسیارخوبی که پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت انجام شد بحث تصویب و اجرای بیش از 50 تبصره، بند و دستورالعمل در حوزه سلامت بود، گفت: تمامی این موارد در قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با تأکید ویژه مقام عالی وزارت این موضوع بسیار مهم به‌طور جد در برنامه کاری این وزارتخانه قرار گرفت.
پورحسینی تاکیدکرد: یکی از مهمترین پیشرفت‌های حاصله در دولت سیزدهم ، حوزه سلامت بود و در همین خصوص معتقدیم که شاخص‌های سلامت‌محور در دوره مدیریت شهید آیت الله رئیسی با رشد قابل توجهی همراه بود بنابراین کارهای بسیار تأثیرگذاری با محوریت توجه بر امر پیشگیری و برنامه‌های متعددی در حوزه سلامت انجام شد.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح سلامت خانواده و نظام ارجاع را یکی از مؤثرترین اقدامات صورت گرفته در دولت مردمی سیزدهم دانست و تصریح کرد: کارهای شاخصی در این حوزه انجام شد.
رونمایی از 20 پروژه ملی در ساختار نظام تبادل اطلاعات الکترونیک
رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت نیز ضمن برشمردن تمهیدات و اقدامات دولت سیزدهم در راستای تکمیل زیرساخت‌های نظام تبادل اطلاعات الکترونیک سلامت،از آمادگی این سامانه جهت ارائه خدمات حوزه سلامت به شهروندان خبر داد و افزود: جریان داده‌های الکترونیک در بسترهای مختلف حوزه سلامت کشور، پیش از این دارای ناهماهنگی‌ها و ارتباطاتی نامتقارن بود که در طی فعالیت دولت سیزدهم در راستای ساماندهی و یکپارچه ساختن این فرایند تلاش شد و در طی یک سال و نیم گذشته تدابیر و برنامه‌ریزی‌هایی جهت ایجاد و تثبیت زیرساخت‌های مذکور انجام شد و طبق چشم انداز پیش رو در سال جاری 20 پروژه ملی در این ساختار رونمایی خواهد شد.
رضا مظهری خاطرنشان کرد: هر شهروند در واقع یک میز خدمت الکترونیک درپرونده الکترونیک سلامت دارد و با تیم سلامت خود در ارتباط بوده و می‌تواند پزشک خانواده را انتخاب کند و به صورت مجازی با آنها در ارتباط باشد.
وی از ایجاد بانک اطلاعات متمرکز مراکز ارائه خدمات سلامت در کشور نیز یاد کرد و گفت: در گذشته مراکز مختلف درمانی، داروخانه‌ها و همینطور مراکز خدمات بهداشتی در سامانه‌های مختلفی به طور جداگانه اطلاعات خود را درج و عملاً هیچ ارتباطی با هم نداشتند که این مشکل با ایجاد یک بانک اطلاعات متمرکز مراکز ارائه خدمات سلامت و یکپارچه سازی اطلاعات و تعریف یک کد اختصاصی جهت ارتباط سامانه مراکز با هم می‌تواند مرتفع شود.
افتتاح 136 پروژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طی 3 سال
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در ادامه عنوان کرد : در طی 3 سال اخیر و در زمان فعالیت دولت مردمی سیزدهم، 136 پروژه این دانشگاه با اعتبار 20 هزار میلیارد تومان افتتاح شده است.
محمود شبستری یکی از شاخص‌ترین پروژه‌های سلامت‌محور که در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد را مرکز تخصصی سرطان امام رضا(ع) دانست و افزود: پروژه‌ای که در زیربنای 5 هزار مترمربعی ساخته شده این پروژه‌ها شامل 4 پروژه بهداشتی، 19 پروژه درمانی و 3 بیمارستان بزرگ از جمله مرکز درمانی گلبهار و تجهیزات آنژیوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن بوده و برای این پروژه‌ها بالغ بر 4 هزار همت هزینه شده است.
وی گفت: در طی 3 هفته گذشته پروژه‌های بزرگ و سرمایه‌ای با اعتبار 7 هزار میلیارد افتتاح شده و مجموع پروژه‌های افتتاح شده در طی 3 سال اخیر نیز 136 پروژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعتبار 20 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و در هفته دولت 40 پروژه در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد که تعداد بسیاری از آنها مرتبط با حوزه سلامت است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پس از شهادت شهید رئیسی اعلام شد که خدمت ادامه دارد افزود: از همان زمان تاکنون 22 پروژه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شده که شاخص‌ترین آن مجتمع55 هزار مترمربعی شهید دکتر خو‌ارزمی بوده و در کنار آن نیز باید به پژوهشگاه شهید آیت الله رئیسی اشاره کرد، پژوهشگاهی که با به روزترین امکانات و تجهیزات پژوهشی فعال شده است.
انتهای پیام/282/.