سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«شعر مقاومت خراسان» از زبان شاعران

تسنیم | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
کتاب «شعر مقاومت خراسان» به روایت 26 تن از شعرای خراسان در دوره انقلاب و دفاع مقدس از سوی انتشارات به نشر به چاپ رسید و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.
خراسان،شعر،كتاب،خراساني،ادبيات،مقاومت،حماسه،فارسي،شاعران،معر ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کتاب «شعر مقاومت خراسان» بر پایه منابع مکتوب و شفاهی متعدد، به قلم سعید حیدری نوشته و به تازگی از سوی انتشارات به نشر به منتشر و راهی کتابفروشی‌ها شده است.
کتاب «شعر مقاومت خراسان»، خاطرات شاعرانی است که سندهای زنده تاریخ حماسه خراسان و افراد تأثیرگذار بر ادبیات دفاع مقدس کشورند و در آن با 26 تن از شعرای دفاع مقدس و انقلاب خراسان از جمله حسین ابراهیمی، محمود اکبرزاده، محمد حسین جعفریان، احمد زارعی، غلام عباس ساعی، مصطفی محدثی خراسانی و ...
مصاحبه شده است.
این کتاب در هفت بخش به بررسی ادبیات پایداری بر مبنای «ادبیات عصر انقلاب»، «ادبیات جنگ» و «ادبیات پایداری جهانی» پرداخته است که پژوهش در منابع، مستندات و مصاحبه با شاعران تأثیرگذار خراسانی از جمله ویژگی‌های اثر محسوب می‌شود.
همچنین به دلیل معرفی شاعران بزرگ خراسانی و ارائه گزارش‌هایی از جلسات شعری و انجمن ادبی خراسان در کنار معرفی افراد مؤثر در شعر مقاومت خراسان به همراه گزیده‌ای از اشعار ایشان، این اثر را می‌توان کارنامه شعر مقاومت خراسان دانست.
در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «از دیرباز نام خراسان با شعر و حماسه عجین شده است و برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که مردم خراسان یا باید از شعر بهره‌ای داشته باشند و یا از حماسه و دلیری نشانی.
مروری بر تاریخ ادبیات فارسی نشان می‌دهد که اولین سبک شعر فارسی، خراسانی است و رودکی پدر شعر فارسی نیز خراسانی است.
جالب تر اینکه گستره شعر فارسی در قرن چهارم و پنجم بیشتر حوالی مشرق ایران بوده است.
شاعران و نویسندگان پارسی گوی خراسانی نیز بسیارند و وجود شاعرانی همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی، دقیقی طوسی، ناصر خسرو قبادیانی، ابوالفضل بیهقی، خیام، عطار نیشابوری و بسیاری دیگر خراسان را به عنوان مهد ادب و عرفان و حماسه معرفی می‌کند» .
کتاب «شعر مقاومت خراسان» در 180 صفحه، قطع رقعی توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده و با قیمت 100 هزار تومان در فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مشهد و سراسر کشور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت www.behnashr.com این کتاب و دیگر آثار را مشاهده و خریداری کنند.
نسخه الکترونیک کتاب حاضر نیز در اپلیکیشن کتابخوان به‌نشر و فراکتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.