خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استان مرکزی رتبه پنجم را در احداث گلخانه‌ دارد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: استان مرکزی رتبه پنجم را در احداث گلخانه  دارد.
دنيا،استان،كشت،سند،هكتار،صادرات،نگاه،كشور،جماليان،نتوانستيم

گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدمحمد جمالیان پیش از ظهر امروز در هشتاد و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با اشاره به توسعه بخش کشاورزی در کشور و دنیا اظهار داشت: دنیا امروز به سمت کشت هیدروپونیک سوق پیدا کرده است و دغدغه دنیا این است که محیط کشت از روی خاک به سمت آب برود و بهره وری افزایش پیدا کند اما هنوز در تامین انرژی گلخانه‌ها دوار مشکل هستیم که نشان می‌دهد نتوانستیم سند راهبردی کامل و مدونی را ابلاغ کنیم تا زمانی این سند به استان‌ها می‌رسد باغبان‌ها بتوانند کار خود را به جلو ببرند.
وی‌ افزود: کشور از وسعتی بالغ بر یک میلیون و 648 هزار هکتار برخوردار دارد است اما توانستیم 28 هکتار گلخانه احداث کنیم، در حالی که هند با 10 هزار هکتار گلخانه به عنوان دومین صادر کننده محصولات در دنیا است و این نشان می‌دهد نتوانستیم از فرصت‌ها استفاده کنیم، اگر ایمان داریم بهره‌وری گلخانه‌ها 10 برابر کشت در فضای باز است و مصرف آب امروز یکی از اصلی‌ترین موضوعات است باید سند محکمی را تدوین کنیم و در سطح استان به صورتی اجرا شود که همه مدیران رفع موانع را جزو وظایف خود بدانند.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نگاه مدیران باید موانع‌زدایی باشد، همزمان با رفع موانع باید نگاه ما به بخش صادرات ویژه باشد امروز باید برای صادرات فکر کنیم، امروز از افرادی که صادرات انجام می‌دهند خبرهای خوبی شنیده نمی‌شود و باید برای آن چاره اندیشی شود.
جمالیان خاطرنشان کرد: استان مرکزی رتبه پنجم را در احداث گلخانه‌ دارد اما این موضوع نباید سبب غرور شود چراکه رشد کشور در این حوزه رشد مناسبی نیست و با توجه به ظرفیت‌های استان در این زمینه باید نگاه به این بخش توسعه پیدا کند.
ما به عنوان نمایندگان مردم مطالبات مردم را پیگیری خواهیم کرد، وظیفه‌ای که قانون بر عهده ما قرار داده خط قرمز ما قرار دارد و با مجمع نمایندگان مطالبه‌گری خواهیم داشت.
انتهای پیام/711/