خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

4 میلیون نفر در بخش کشاورزی اشتغال دارند

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: باغات سنتی باید راهبرد خود را به سمت تجاری و تولید محور تغییر دهند.
كشاورزي،استان،توليد،راهبرد،اراك،مشكلات،آب،شوراي،توجه،مركزي،ح ...

گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، نادرقلی ابراهیمی پیش از ظهر امروز در هشتاد و ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی اظهار داشت: چالش آب و انرژی چالش تردید ناپذیر است و باید به آن پرداخته شود، راهبرد دنیای امروز در حوزه کشاورزی راهبرد استفاده از محیط‌های کنترل شده و محیط گلخانه‌ای به‌ویژه در حوزه سبزی و صیفی و گل و گیاه است که باید مورد توجه کشاورزان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در کشور اطلسی تهیه شده که جایگاه بارگذاری بخش‌ها مشخص شده است، افزود: در استان مرکزی به عنوان یکی از استان‌های مطرح در تولیدات باغی، اولویت ما حفظ باغ‌های موجود به جهت آلودگی هوا است، حفظ منطقه باغی سده در کریدور جنوب به شمال از اهمیت بالایی برخوردار است و باید حفظ شود، بسیاری از شهرهای استان به لحاظ باغبانی مستعد هستند و در بخش تولید نقش آفرینی می‌کنند اما تا جایگاه واقعی فاصله زیادی وجود دارد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی مشکلات بخش کشاورزی در سطح استان و برخی در سطح ملی قابل حل است، مسائل و مشکلات حوزه گاز، آب و برق مسائل پیش افتاده‌ای است که مردم را معطل کرده است و باید در شورای گفت‌وگو تعیین تکلیف شود، برخی از مشکلات باید در سطح وزرات و قوه قضاییه حل شود به طوری که هر کجا چالشی به ضرر عموم و بیت الملل بود دستگاه قضا باید وورد داشته باشد.
ابراهیمی عنوان کرد: بیش از 4 میلیون نفر در بخش کشاورزی شاغل هستند و 20 میلیون نفر جمعیت کشور مستقیما از بخش کشاورزی ارتزاق می‌کنند و باید مشکلات بخشی کشاورزی احصا و رفع شود، یکی از امتیازات مجلس این دوره این است که 11 نفر متخصص بخش آب و کشاورزی در کمیسیون حضور دارند، راهبرد دنیا راهبرد تولید در محیط گلخانه‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، با توجه به اینکه گلخانه‌ها منجر به صرفه جویی 90 درصد مصرف آب و 60 درصد مصرف انرژی می‌شوند باید توسعه گلخانه‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه باغات سنتی باید راهبرد خود را به سمت تجاری و تولید محور تغییر دهند، گفت: استان در ایجاد شهرکها و مجتمع‌های گلخانه‌ای بسیار عقب است، در سال‌های گذشته شش مجتمع گلخانه‌ای ایجاد شد اما توسعه پیدا نکردند، بدون زنجیره ارزش هیچ یک از اقدامات راه به جایی نخواهد برد، بیشترین درآمد، اشتغال و ارز آوری پس از تولید در فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی است.
برنامه اصلی استان مرکزی در توسعه گلخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی گلخانه‌ای است و حتما باید یک اعتبار و برنامه ویژه به این مهم اختصاص پیدا کند.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استفاده از روش‌های پایدار در تولید ضرورت دارد، اگر تولید پایدار وجود نداشته باشد صادرات راه به جایی نخواهد برد، بازار صادراتی باید در استان و اراک شکل گیرد، در همه‌ شرایط مدعی رفع مسائل هستیم اما باید در این زمینه به صورت جدی عمل کنیم، کشاورز باید به اقتصاد دائمی امیدوار باشد تا به انسجام برسیم.
برنامه ما جدیدت، حمیت و اقدام است و با حرف کاری پیش نخواهد رفت.
انتهای پیام/711/