خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شناسایی زیستگاه جدید مرجان دریایی در خلیج‌ فارس

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:31
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از شناسایی زیستگاه جدید مرجان، در مرز دریایی خلیج فارس استان بوشهر خبر داد و گفت: این زیستگاه با وسعت 20 هکتار در عمق 5 تا 12 متر دریا در 100 کیلومتری نایبند استان بوشهر کشف شده است.
مرجاني،بوشهر،دريايي،حفاظت،استان،طرح،نايبند

عبدالرحمن مرادزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر یکی از ظرفیت‌های ساحلی و دریایی استان بوشهر را اکوسیستم غنی مرجانی دانست و اظهار داشت: در محدوده نایبند، خارگ و خارگو سواحل مرجانی وجود دارد که حفاظت از آن در دستور کار اداره کل حفاظت محیط زیست قرار دارد.
وی طرح احیا اجتماعات مرجانی در مناطق خارگ، خارگو و نایبند را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: اکوسیستم‌های مرجانی این مناطق به سبب آلودگی‌ها دچار آسیب شده بود و برای جلوگیری از سفید شدن و مرگ مرجان‌های دریایی طرح احیای اجتماعات مرجانی در خارگ و خارگو و نایبند اجرا شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه طرح احیا مرجان‌های دریایی از 3 سال قبل آغاز شد گفت: در 1.5 سال گذشته این طرح تسریع یافت و با قلمه زدن موفق به ماندگاری زیستگاه‌های مرجانی شدیم.
مرادزاده با بیان اینکه بیش از 6 هزار قلمه مرجانی در استان بوشهر انجام شد گفت: در راستای اجرای طرح احیای زیستگاه‌های مرجانی و جلوگیری از تخریب آنها، شش هزار قلمه مرجان تکثیر و اجرایی شد.
وی در ادامه از شناسایی یک زیستگاه جدید مرجانی در مرز دریایی خلیج‌فارس استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: یک تیم غواص موفق شد زیستگاه جدید مرجانی در 100 کیلومتر ساحل نایبند در مرز دریایی ایران و قطر کشف کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر این زیستگاه مرجانی کشف را در عمق 5 تا 12 متر دریا دانست و تصریح کرد: این مجموعه کشف شده به وسعت 20 هکتار همانند یک جزیره مرجانی در اعماق خلیج‌فارس قرار دارد.
مرادزاده حفاظت از این زیستگاه مرجانی را مورد توجه ویژه قرار دانست و بیان کرد: برای جلوگیری از صدمه به مرجان‌ها، تردد شناورها و صید و صیادی در این محدوده ممنوع شده است.
انتهای پیام/190/.