خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چگونه از خطرات پشه مرگبار آئدس در امان بمانیم؟

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 15:30
با افزایش دمای هوا و گرمایش زمین و اعلام هشدارهایی مبنی بر خطر بازگشت پشه مرگبار آئدس به ویژه در مناطق جنوبی از جمله کیش، کارشناسان با نقش مهم مردم در جهت کنترل و مقابله با این قاتل بی رحم تاکید دارند.
پشه،آئدس،كيش،تب،بردن،اشاره،عنوان،مرگبار،پيشگيري،مبارزه،كنترل ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کیش،یکی از گونه‌های حشرات موجود در طبیعت که می‌تواند بیماری‌هایی نظیر تب دنگ و زیکا را منتقل کند، پشه آئدس است؛ گیاه لاکی بامبو یکی از زیستگاه‌های مورد علاقه پشه آئدس محسوب می‌شود.
پشه آئدس نزدیک به هزار گونه دارد، اما همه گونه‌ها ناقل بیماری نیستند؛ در حال حاضر مهمترین نوع پشه‌های آئدس از نظر پزشکی، «آئدس اجیبتی» و «آئدس آلبوپیکتوس» است.
برای نخستین بار ورود پشه آئدس در سال 1400 در استان هرمزگان گزارش شد و اسفندماه 1401 نیز در بندرگاه کیش مشاهد گشت؛ و با توجه به اینکه این پشه مرگبار ناقل بیمارهای خطرناک و مرگباری از جمله زیکا و تب دنگی می‌باشد و نقاط مختلف هرمزگان از جمله کیش با توجه به شرایط جغرافیایی و داشتن بنادر و اسکله و همچنین ورود و خروج گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه، در معرض خطر قرار دارند، نهادهای مرتبط اقداماتی را انجام داده اما مشارکت مردمی را مهمترین اصل در کنترل آن می‌دانند.
تب، استخوان درد شدید، سردرد، حساسیت‌های پوستی و درد در ماهیچه و مفاصل و در نهایت خونریزی چشم، ناخن‌ها و دست‌ها از نشانه‌های بیماری پشه آئدس است که به علت درد شدید به عنوان تب استخوان‌شکن نیز شناخته شده است.
طبق اعلام کارشناسان بهداشتی ، موثرترین راه پیشگیری از رشد و تکثیر پشه آئدس از بین بردن آب‌های راکد به ویژه در منازل و سکونت‌گاه‌ها است که باید تمامی وسایلی که احتمال دارد آب باران در آن باقی بماند جمع‌آوری و بهسازی شود و در این خصوص مهمترین رسالت و وظیفه بر عهده مردم است.
بنابراین برای پیشگیری از اپیدمی و مدیریت بیماری‌های منتقله از پشه آئدس اطلاع‌رسانی و آموزش درباره تدابیر پیشگیرانه به عنوان اولین و مهم‌ترین راهکار مقابله با این پشه مهاجم است.
مردم هشدارهای کارشناسان بهداشتی را جدی بگیرند
رییس مرکز بهداشت کیش با اشاره به اهمیت مبارزه با این پشه مرگبار و با تاکید بر حساسیت مردم نسبت به این موضوع و توجه ویژه به هشدارها، گفت: اگر به اندازه کافی درخصوص مبارزه با این پشه مهاجم حساسیت به خرج ندهیم بر همه ابعاد فعالیتی در جزیره کیش اثر می‌گذارد لذا هر یک از ما باید به عنوان یک کیش‌بان محیط زندگی خود را بهسازی کنیم.
اسدالله احمدی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم با تاکید بر اینکه کلید طلایی مبارزه با پشه آئدس از بین بردن زیستگاه این حشره است، اظهار داشت: کنترل نشدن این پشه موجب انتقال بسیار سریع بیماری‌های خونریزی دهنده تب دنگی، چیکونگونیا و ویروس زیکا می‌شود و اپیدمی‌های بزرگی از بیماری ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به حساسیت موضوع، همکاری و همیاری تمامی ارگانهای دولتی و خصوصی، ائمه جمعه، سازمانهای مردم نهاد، شوراها، دهیاران و معتمدین کیش و عموم مردم را در کنترل پشه آئدس و پیشگیری از بیماری‌های منتقله از گزش آن را مهم و حیاتی عنوان کرد.
رییس مرکز بهداشت کیش مناطق نزدیک سواحل، اسکله‌ها و بندرگاه‌ها را از جمله مناطق پرخطر عنوان کرد و گفت: مردم برای جلوگیری از رشد این پشه در مناطق محل سکونت خود اقداماتی نظیر تخلیه آب از زیرگلدان و زیرکولر، تعبیه توری بر روی درب و پنجره‌ها ، قرار دادن درپوش بر روی ظروف نگهداری آب در محیطهای بیرون از خانه را انجام دهند.
احمدی تاکید کرد: جابه جایی و از بین بردن لاشه لنج‌های فرسوده به علت اینکه مکانی مناسب برای رشد پشه و تخم‌گذاری است، جمع‌آوری سریع و روزانه زباله‌ها و لاستیک‌های فرسوده در محوطه‌های بندری و گمرکی، از بین بردن نخاله‌های ساختمانی، نیزارها و آب‌های راکد در حاشیه خورها و سواحل از اقدام‌های ضروری جهت پیشگیری از انتقال و شیوع بیماری در منطقه است.
برخورد قانونی با پروژه‌های ناایمن
معاون فرهنگی واجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به خطرات ناشی از پشه مرگبار آئدس و با اشاره به اهمیت مشارکت مردم دربحث مبارزه با این پشه گفت: در کنار تلاش نهادها وبخش خصوصی، مشارکت مردمی رکن موثر دیگر درمبارزه با پشه آئدس است .
علیرضا فاطمیان‌پور بیان داشت: پروژه‌های بخش خصوصی نیز باید دقت کنند بهسازی محیط ساختمانی خود را در دستور کار قرار دهند و دراین خصوص نظارت‌های لازم نیز در دست انجام است.
وی بیان داشت: تمامی بخش‌های بهداشتی، درمانی، محیط زیست، عمرانی ، اجرایی و بخش خصوصی کیش درحال رصد، شناسایی و نابودی این حشره موذی هستند اما مشارکت مردمی یکی از الزامات کنترل شرایط است
این مقام مسوول با اشاره به اقدامات در دست انجام برای مقابله با این پشه مرگبار، گفت: شناسایی زیستگاهها و انجام اقدامات ایمنی، برخورد قانونی با پروژه‌هایی که نسبت به از بین بردن زیستگاههای ایجاد شده و ایمن سازی محیط کاری خود اقدام نمی‌کنند و افزایش اطلاع رسانی وآموزش به شهروندان از جمله این موارد است.
انتهای پیام/7558/.