خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اسلامی: 12 قطب پرتودهی در سطح کشور طراحی شد

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:24
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در سطح کشور 12 مرکز پرتودهی طراحی شده که اولین مرکز در خراسان رضوی به بهره برداری رسید.
كشور،پرتودهي،سامانه،محصولات،بهره،كشاورزي،سازمان،آفات،اتمي،ان ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، محمد اسلامی امروز در مراسم بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 109 پروژه یادگار ابراهیم خراسان رضوی اظهارداشت: امروز با تغییر رویکرد سازمان انرژی اتمی ایران تحرک بیشتر شده و با اولویت صنعتی و صنعتی سازی کارها پیش می رود و بررسی ها نشان از رشد صد درصدی در فعالیت های بخش های مختلف دارد.
وی ادامه داد: در کشور ما 130 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید داریم که 30 درصد این محصولات ضایعات می شود که اگر بتوانیم با تلاش در حوزه پرتودهی در 70 درصد باقی مانده سموم و آفات را زدوده جهش بزرگی در سلامت کشور برداشته ایم.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: در سطح کشور 12 قطب پرتودهی طراحی شده که قطب شمال شرق کشور یعنی اولین مرکز پرتودهی شرق کشور را به بهره برداری می رسانیم.
اسلامی عنوان کرد:کلیه سامانه‌های مولد پرتو، مانند سامانه‌های مایکروویو، سامانه‌های تابش گاما و شتاب دهنده، چون این‌ها تحریمی هست اولا نمی‌شود انتظار داشت که کسی به ما بفروشد، ثانیا اگر هم بفروشند قیمت‌های گزافی دارد لذا طراحی و ساخت آن انجام شده است.
وی افزود: امروز در مشهد توسط بخش خصوصی یک سامانه پرتودهی با فناوری مکرویوی را افتتاح می شود و در کنار آن عملیات نصب تابش گام های این مرکز شروع خوهد شد که در ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید و تا پایان شهریور نیز 8 مرکز دیگر را به بهره برداری خواهیم رساند.
سامانه پرتو دهی حذف آفات به بهربرداری رسید
پژمان شیرمردی، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتو‌ها در قالب ویدئو کنفراس در این جلسه نیز اظهارداشت: یکی از سیاست‌های مهم دولت سیزدهم افزایش ضریب نفوذ پرتوها در زندگی مردم بود که در ابتدای دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شد که تعداد سامانه‌های حاضر در کشور به 12 سامانه افزایش یابد.
وی ادامه داد: در یک شبکه دانشی و با سرعت زیاد و با دقت فوق العاده و استفاده از نیرو‌های جهادی در صنعت هسته‌ای کشور ما توانستیم بومی سازی تجهیزات پرتودهی را در کشور انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتو‌ها سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص نصب سامانه‌های پرتودهی در نقاط مختلف کشور، گفت: در این مسیر نقاطی که انتخاب شد دارای ظرفیت بالای تولید محصولات کشاورزی است و همچنین جزو مناطق لجستیک کشور بودند که امروز ما در خراسان رضوی دو سامانه بزرگ را خواهیم داشت.
شیرمردی خاطر نشان کرد: اولین سامانه مبتنی بر امواج ماکرویو برای حذف آفات از محصولات کشاورزی است.
در فاز دوم نیز فرایند ساختمانی ساخت راکتور استخری پرتودهی محصولات کشاورزی است که انشالله تا ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
انتهای پیام/282/