خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اکثریت کودکان کار در البرز از اتباع هستند

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:24
مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: آمار کودکان خیابانی نشان دهنده این است که اکثریت کودکان پذیرش شده در مراکز کودکان کار و خیابان از اتباع هستند.
كودكان،البرز،بهزيستي،استان،كودك،خيابان،مراكز،اتباع،مديركل،خا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، وجیهه محمدی فلاح به مناسبت روز جهانی "منع کار کودکان" در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مساله کودکان کار و خیابان از عمده‌ترین مسائل اجتماعی استان البرز است، اظهار کرد: متأسفانه سیاستگذاری هایی که تا کنون برای رفع این معضل اجتماعی صورت گرفته مقطعی و پراکنده بوده است.
مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: آمار کودکان خیابانی نشان دهنده این است که اکثریت کودکان پذیرش شده در مراکز کودکان کار و خیابان از اتباع هستند و به علت اینکه اغلب برخورد هدفمندی با این کودکان و خانواده‌های ایشان صورت نمی گیرد معمولاً این کودکان به مراکز استان‌ها و عمدتا شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند.
محمدی فلاح، با بیان اینکه 12 دستگاه متولی بحث ساماندهی کودکان کار و خیابان هستند و هیچگاه اقدامات مداخله‌ ای جامع و اثرگذاری در این حوزه شکل نگرفته است افزود: مهمترین مشکل در این حوزه، تعریف و جمع آوری آمار دقیق و مستند از کودکان کار و خیابان و مراکز ارایه دهنده خدمات به این افراد است و بدیهی است اطلاعات ناکافی و عدم جامعیت آماری، سیاستگذاری اجتماعی در این عرصه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی با اشاره به راهکار کاهش تعداد کودکان کار گفت: بخشی از سیاستگذاری های موجود باید به سمت پیشگیری و کاهش تنش و آسیب‌های موجود و آموزش خانواده‌ها هدایت شود و بخشی دیگر هم به کاهش مشکلات معیشتی خانوارهای فقیر و عمدتاً حاشیه‌نشین که برای امرار معاش کودکان خود را وارد شبکه کار غیررسمی می‌کنند، معطوف شود.
مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اینکه شکل گیری بخش فقیر جامعه معلول تحولات ساختاری اخیر، رشد مهاجرت بی رویه از استان‌ها و شهرهای کمتر توسعه یافته به استان البرز، رشد مهاجرت اتباع خارجی و گسترش حاشیه نشینی است، گفت: با این اوصاف، سیاست‌گذاری برای مقابله با این پدیده نمی‌تواند تنها به اقدامات قهری و فعالیت‌های جزیره ای در این زمینه متکی باشد.
مدیرکل بهزیستی البرز یادآورشد: اداره کل بهزیستی استان البرز پیرو قانون حمایت از اطفال و نوجوانان با هدف ساماندهی این کودکان و جلوگیری از حضور آنان در خیابان، ضمن راه اندازی 2 مرکز شبانه روزی (مرکز غربالگری کودکان کار و خیابان مهرافروزان کودک نمد و مرکز نگهداری شبانه روزی دنیای شیرین) با ظرفیت پذیرش هر یک به تعداد 30 نفر در گروه سنی 7 تا 15 سال پسر در شهرستان کرج، با ایجاد یک محیط امن، شرایط بهره مندی آنان از خدمات تخصصی روانشناسی و مددکاری با محوریت توانمند‌سازی خانواده‌ها برای بهتر زیستن و جلوگیری از سوء‌استفاده از این کودکان را فراهم آورده و به صورت روزانه و نگهداری موقت فعالیت می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا‌کنون تعداد 64 کودک در مراکز فوق‌الذکر مورد پذیرش قرار گرفته‌اند، گفت: از این تعداد 20 نفر ترخیص و به خانواده بازگشت داده شده اند و تعداد 40 کودک اتباع مورد رد مرز قرار گرفته اند و اقدامات لازم برای ساماندهی سایر کودکان در حال انجام است.
مدیرکل بهزیستی البرز درخصوص خدمات تخصصی ارائه شده به این کودکان در مراکز تحت نظارت بهزیستی بیان داشت: این خدمات شامل ثبت اسکن عنبیه، پیگیری قضایی جهت تعیین تکلیف کودکان، ارائه خدمات مددکاری و روانشناسی به کودک و خانواده جهت بازپیوند کودک به خانواده، پیگیری و بازدید پس از ترخیص خدمت گیرندگان، حرفه آموزی، دریافت پیگیری امور حقوقی کودکان فاقد سرپرست مؤثر از دادگستری استان، آموزش روزانه مهارت های زندگی ( مهارت نه گفتن، خودمراقبتی و...)، آموزش منع مصرف مواد مخدر، انجام خدمات بهداشتی با همکاری شبکه بهداشت ، ارائه مشاوره لازم به خانواده کودکان درخصوص آشنایی با حقوق کودک و منع کار کودکان، آموزش روزانه سوادآموزی و تحصیل به خدمت گیرندگان، هماهنگی با اداره اتباع و مهاجرین جهت اخذ مدارک هویتی و اقامتی نامبردگان و...
است.
وی درپایان یاداور شد بهزیستی استان البرز طی سه سال گذشته بیش از 2 هزارنفرخدمت، به کودکان کاروخیابان استان ارائه داده است.
انتهای پیام/