سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

38 میلیون نهال در استان بوشهر کاشته شد

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:24
مدیرکل منابع طبیعی استان بوشهر با اشاره به طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: در این راستا در استان بوشهر تاکنون 38 میلیون نهال تولید و کاشته شده است.
استان،بوشهر،مقابله،هكتار،كاشت،اراضي،آبخيزداري،نهال،روان،كشاو ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، عبدالحسین گرشاسبی ظهر امروز به مناسبت روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و کاهش آثار خشکسالی اظهار داشت: 17 ژوئن مصادف با 27 خرداد همه ساله مراسمی با هدف افزایش آگاهی مردم از خطرات بیابان‌زایی و روش‌های مقابله با آن برگزار می‌شود.
وی شعار امسال را زمین ما، آینده ما بر احیای زمین، توقف بیابان‌زایی و ایجاد مقاومت در برابر خشکسالی دانست و گفت: بر اثر پدیده بیابان‌زایی هر ساله 12 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی، مراتع و جنگل‌ها در سراسر جهان به‌دلیل کمبود بارش تبدیل به بیابان می‌شود و حدود یک میلیارد نفر از جمعیت جهان در این سرزمین‌ها زندگی می‌کنند و فلات مرکزی ایران از این مناطق به‌شمار می‌آید که میانگین بارش باران کمتر از 50 میلیمتر است.
مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از مهمترین عوامل بیابان‌زایی تبدیل جنگل‌ها و مراتع به اراضی کشاورزی و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی به مسکونی و صنعتی، عدم رعایت اصول صحیح کشاورزی و عدم تعادل در دام و مرتع برشمرد.
وی راهکارهای مختلف را در راستای مقابله با بیابان‌زایی را روش‌های بیولوژیکی، مکانیکی و شیمیایی، کاشت نهال، بذرپاشی، مالچ باشی تثبیت شن‌های روان و پروژه‌های مقابله با ریزگردها و جنگل‌کاری مدیریت روان آب، جنگل‌کاری عنوان کرد.
گرشاسبی از جمله اقدامات مهم در استان بوشهر در راستای مقابله با بیابان‌زایی را جنگل‌کاری با هدف افزایش فضای سبز با گونه‌های سازگار با اقلیم استان، مدیریت روان آب با هدف افزایش ذخیره نزولات جوی و اجرایی شدن هلالی آبگیر دانست.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه یکی از مهمترین پروژه‌ها درختکاری است خاطرنشان کرد: این مهم فواید بسیاری دارد و در مقابله با آثار مخرب ریزگردها، تامین اکسیژن زمین و جذب دی‌اکسید کربن، جلوگیری از فرسایش و رانش زمین نقش حیاتی دارد.
وی به طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال در کشور اشاره و تصریح کرد: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت نسخه‌ای بسیار مناسب برای درمان مشکلات مقابله با بیابان‌زایی است که در استان بوشهر تاکنون 38 میلیون نهال تولید و کاشته شده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر به آمار اراضی بیابانی در استان اشاره و عنوان کرد: در استان بوشهر با 960 هزار هکتار اکوسیستم بیابانی مواجه هستیم که به جز شهرستان‌های جم و کنگان 569 هزار هکتار اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد.
گرشاسبی به اقدامات مقابله با بیابان‌زایی در استان نیز اشاره و گفت: اجرای 35 هزار هکتار کاشت نهال در استان، 4 هزار و 400 هکتار پروژه مدیریت روان آب و ذخیره نزولات جوی، 9 هزار و 800 هکتار مدیریت جنگل‌های دست کاشت از جمله اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در مقابله با بیابان‌زایی است.
انتهای پیام/190/.