سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بحران آب در شاهرود جدی شد + فیلم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:23
رئیس امور آبفای شهرستان شاهرود با بیان اینکه بحران آب در شاهرود جدی است گفت: شاید مجبور شویم به سمت مدیریت مصرف آب برویم.
آب،شاهرود،مصرف،شهرستان،فاضلاب،امور،شرب،آبي،بحران،سمنان،مطهري

علیرضا مطهری نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شاهرود، اظهار داشت: اقلیم سمنان به‌عنوان یکی از گرم‌ترین استان‌های کشور بوده و ازاین‌رو سمنان به‌عنوان یکی از استان‌های دارای تنش آبی مطرح بوده و همه تلاش برای توزیع عادلانه آب است.
وی با بیان اینکه بحران آب در شاهرود خیلی جدی است عنوان کرد: شاید مجبور باشیم برای حفظ همین منابع آبی موجود برای کنترل مصرف برای برخی ساعات شبانه‌روز این مهم را انجام دهیم؛ بنابراین مردم باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.
رئیس امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود با بیان اینکه اقلیم استان سمنان، این استان را به‌عنوان یکی از گرم‌ترین استان‌های کشور قرار داده و سمنان نیز بین چند استان دارای بحران و تنش آبی قرار دارد تصریح کرد: اداره امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود با حداکثر ظرفیت در حال تلاش برای توزیع عادلانه آب بین مردم است؛ اما بحران آب در شهرستان خیلی جدی بوده و ما در آینده شاید مجبور باشیم برای حفظ همین منابع محدودی که در اختیارداریم نسبت به کنترل مصرف در ساعاتی از شبانه‌روز اقدام کنیم.
مطهری نژاد با تأکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب شرب از سوی مردم شاهرود، از آنان خواست تا به این مهم توجه کنند.
وی افزود: اگر صرفه‌جویی 10 تا 15 درصدی در مصرف آب شرب در شاهرود صورت بگیرد، قطعاً بحران آب و تنش آبی در تابستان و گرمایی که پیش رو داریم را بدون قطعی آب سپری خواهیم کرد.
رئیس امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود با بیان اینکه تابستان امسال هم بر اساس گزارش سازمان هواشناسی گرم‌ترین تابستان در سنوات اخیر بوده است خاطرنشان کرد: این مهم همکاری مردم را می‌طلبد که با صرفه‌جویی آنان در مصرف آب بتوانیم بحران تابستانی را پشت سر بگذاریم.
مطهری نژاد با بیان اینکه اذهان عمومی به گمان این می‌رود که بازندگی‌های امسال، سبب شده است تا وضع آب شرب در شهرستان شاهرود نسبت به سال‌های گذشته بهتر شود تصریح کرد: اما نکته حائز اهمیت این است که آب‌های حاصل از بارندگی و بارش به روان آب تبدیل‌شده و هیچ تأثیری در نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی ندارد.
وی اضافه کرد: بارندگی‌ها برای آن دسته از شهرهایی بسیار مفید است که از نعمت سد برخوردارند و این بارندگی‌ها بلافاصله بعد از ایجاد روان آب در مسیر خود پشت سد ذخیره می‌شود و مردم این شهرها بلافاصله می‌توانند از حجم آبی که پشت سد ذخیره‌شده است؛ در مصرف آب شرب استفاده کنند.
رئیس امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود افزود: البته بارندگی‌ها در بهبود عملکرد تولید در اراضی کشاورزی بسیار تأثیرگذار بوده و تأثیر آن نیز این است که چاه‌های کشاورزی کمتر روشن می‌شود که همین هم در ذخیره منابع آب زیرزمینی کمک بزرگی است، اما اینکه بارندگی‌ها مستقیماً در جهت ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی تأثیری داشته باشد این‌طور نیست.
مطهری نژاد با اشاره به مهم‌ترین اقدامات اداره امور آب و فاضلاب شاهرود برای جلوگیری از قطع آب شرب در این شهرستان گفت: اداره امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود نیز در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و کنترل مصرف، اقدامات بسیار مهمی را انجام داده است که نصب و استفاده از شیرهای فشارشکن و شیرهای فشارشکن هوشمند ازجمله این اقدامات است.
وی اضافه کرد: شیرهای فشارشکن هوشمند با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام‌شده در ساعات مختلف شبانه‌روز و با توجه به مصرف و نیاز مردم، فشار آب موجود در شبکه مصرف آب شهری را تنظیم می‌کند تا مردم دچار مشکل نشوند.
رئیس امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود عنوان کرد: این سیستم، یک سیستم به‌روز و جدید بوده در جهت اصلاح مصرف و جلوگیری از قطع شدن آب کمک زیادی به اداره امور آب و فاضلاب شهرستان شاهرود کرده است.
.
انتهای پیام/363/