سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افتتاح 75 پروژه کشاورزی با سرمایه گذاری 335میلیارد تومان

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:23
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: 75 پروژه کشاورزی در این هفته به بهره برداری می رسد که 335میلیارد تومان سرمایه گذاری این تعداد پروژه است.
استان،كشاورزي،همدان،جهاد،تن،محصولات،صادرات،توليد،حوزه،برنامه ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، رضا بهراملو صبح امروز در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: جهاد سازندگی استان با تقدیم 100 شهید، 12 آزاده و 62 جانباز و ایثارگر خدمات اثربخشی را در دوران دفاع مقدس داشت و این نهاد به عنوان ارکان سه گانه جنگ در کنار ارتش و سپاه بود و سنگرساز بی سنگر لقب گرفت.
وی بیان کرد: جهاد کشاورزی بزرگترین سازمان اثربخش استان است که ادارات و اتحادیه‌های مختلفی زیر نظر این مجموعه برای دستیابی و ارتقای کمیت و کیفیت غذایی با وحدت و همدلی تلاش می‌کنند، در راستای عملکرد بهتر نقشه راه جهاد کشاورزی در استان را احصا کردیم و بر اساس آن برنامه‌ریزی انجام گرفت.
حذف آیش در استان همدان با جدیت دنبال می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه مساحت اراضی زراعی کشاورزی استان یک‌میلیون هکتار است عنوان کرد: یک چهارم اراضی همدان آبی و سه چهارم آن دیم است که با 5 میلیون واحد دامی دارد و به میزان 300 هزار هکتار اراضی آیش سالانه در استان رها می‌شود که با وجود بحران آب حذف آیش در دستور کار قرار دارد و اکنون در سیاست ما آیش معنی ندارد و باید این میزان را در استان به صفر برسانیم.
بهراملو با تاکید بر اینکه باید رشد تولید را در استان داشته باشیم اظهار داشت: در راستای ارتقای بهره‌وری برنامه ترویجی نیز پیش بینی شده و تامین امنیت غذایی پایدار از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی استان است به طوری که افزایش تولید امسال باید به 5 میلیون تن در سال زراعی و 6 میلیون تن در میان مدت در سال 1410 و 9 میلیون تن در بلند مدت سال 1440 برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه تنها استانی هستیم که نقشه راه استان را در سطح وزارت جهاد کشاورزی تهیه کردیم افزود: نیاز هست تا این امر در جهادهای کشاورزی کل کشور تسری یابد.
بهراملو با اشاره به عمده تولیدات استان در حوزه زراعت و الگوی کشت عنوان کرد: زراعت همچون تولید محصولات استراتژیک اهم تولیدات استان به شمار می‌رود که با اقداماتی چون برنامه الگوی کشت آب محور به دنبال ارتقای بهره‌وری در این حوزه هستیم، و در استان برنامه طراحی شده و منتظر تخصیص اعتبارات آن هستیم که در این راستا 100 هزار هکتار در مرحله اول برنامه ریزی داریم که 8.5 میلیون متر مکعب صرفه جویی آب را به دنبال دارد.
صادرات 15 هزار تن سیب زمینی از همدان انجام می‌شود
وی با تاکید بر کاهش تولید محصولات پرآب بر در استان و جایگزینی آن با مصولات کم آب نظیر کلزا، غلات، گلرنگ و غیره گفت: استان ظرفیت ذخیره سیب‌زمینی بالایی دارد و مجوز صادرات سیب زمینی استان با تناژ 3 هزار تن در یک مرحله و 15 هزار تن در مرحله دوم صادر شده تا کشاورزان همدانی ضرر نکنند و این مهم در راستای به تعادل رسیدن بازار است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه اثربخشی در حوزه کشاورزی چندین سال طول می کشد افزود: ظرفیت ذخیره سیب زمینی همدان نسبت به استانهای مجاور بالا است به طوری که همدان محل ذخیره محصولات استانهای هم جوار نیز هست.
بر این اساس سه هزار تن مجوز صادرات و 15 هزار تن مجوز جدید برای صادرات مجوز دریافت کردیم.
خام فروشی از سال آینده در برنامه های همدان نیست
بهراملو با تاکید بر اینکه در سال های آتی صادرات محصولات خام در برنامه های استان نیست اظهار داشت: به دنبال فرآوری محصولات هستیم و در این راستا 6 واحد فرآوری و صنایع تبدیلی سیب زمینی در استان وجود دارد و همچنین از سرمایه گذارانی که بر روی فرآوری محصولات کار کنند استقبال می کنیم.
وی به وجود 90 سردخانه فعال در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 250 هزار تن ظرفیت موجود سردخانه‌های استان است و 68 واحد سردخانه با ظرفیت حدودا 300هزار تن در حال احداث است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه در دولت سیزدهم صادرات محصولات گلخانه‌ای استان بیش از 20 برابر نسبت به دوره 20 ساله قبل رشد داشته است افزود: صادرات محصولات گلخانه ای 2.5 برابر بود و در این دوره بالای 30 هکتار عملیاتی شده است و در مدت سه سال اندازه 20 سال تغییر کاربری دادیم همچنین 272 هکتار با اشتغال 2300 نفر به صورت مستقیم در حوزه گلخانه در حال بهره برداری است.
بهراملو اظهار داشت: منتظریم تا دو هزار میلیارد تسهیلات برای توسعه 140هکتار گلخانه در سطح شهرستانها تخصیص داده شود ضمن اینکه 100 هکتار نیز در راستای توسعه گلخانه تغییر کاربری داده شده است.
وی با بیان اینکه تمام سیاست های ما باید طبیعت محور باشد بیان کرد: رشد تولید، ثبات تولید، تولید صادرات محور و حفظ منابع پایه تولید جزو اهداف این سازمان است.
مولدسازی تولیدات در روستاهای همدان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به مولدسازی تولیدات در روستاها بیان کرد: در حوزه دامدادی افرادی که مکان پرورش در روستاها دارند را شناسایی کردیم که بر این اساس 80 هزار راس بره پایه پرواری فضا در استان وجود دارد تا به جای واردات گوشت، بره پایه پرواری وارد شود و با این روند در آینده دیگر نیازی به واردات گوشت نخواهد بود.
بهراملو با اشاره به اینکه صنایع کوچک روستایی نیز 16 صنایع شناسایی شده تا تولیدکنندگان روستایی در منزل خود بتوانند در 16 آیتم کار کنند اعلام کرد: توسعه دامداری‌های سبک و سنگین روستایی، توسعه شیلات و زنبورستان‌ها، ایجاد صنایع کوچک روستایی در قالب صنایع لبنی، میوه خشک و صنعت بسته‌بندی، ایجاد گلخانه‌های کوچک مقیاس 300 مترمربعی با صدور مجوز کمتر از 24 ساعت و توسعه فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات روستایی از اهداف طرح مولدسازی تولیدات روستاها است‌.
وی با اشاره به جریان گردشگری کشاورزی گفت: این موضوع بر اساس مطالعات و برنامه ها انجام شده که در استان در حال پیگیری است و نیازمند اطلاع رسانی رسانه‌ها است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان عنوان کرد: در دولت شهید رئیسی با تلاش های دولت اکنون در حوزه گوشت مرغ هیچ مشکلی نداریم و حتی در این حوزه به صادرات نیز رسیده ایم چرا که در دولت های گذشته مشکل تولید داشتیم و شان مردم ما ماندن در صف های طولانی و معطل ماندن برای تهیه گوشت نبوده و نیست.
بهراملو با بیان اینکه برنامه های هفته جهاد کشاورزی با دیدارهای مردمی و دیدار با خانواده های شهدای جهادگر آغاز شد، بیان کرد: 75 پروژه کشاورزی در این ایام به بهره برداری می‌رسد که 335میلیارد تومان سرمایه گذاری این تعداد پروژه است.
وی افزود:50 میلیارد تومان از این اعتبارات از حوزه تسهیلات،32 میلیارد تومان اعتبارات ملی و 15 میلیارد نیز اعتبارات استانی بوده است ضمن اینکه این پروژه ها یک‌هزار و 362 اشتغال مستقیم و دو هزار و 360 اشتغال غیر مستقیم به دنبال دارد و 2هزار و 143 خانواده از این تعداد پروژه بهره‌مند می‌شوند.
انتهای پیام/