خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فروش نفت با تخفیف‌های سنگین به چین، پیشنهاد جلیلی بود؟

آفتاب | سیاسی | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:23
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت که با ایده های ما، فروش نفت در دولت فعلی به بیش از ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسید.
دولت،نفت،شهيد،فروش،دلار،چين،جليلي،سايه،نفتي،تصميم

فروش نفت با تخفیف‌های سنگین به چین، پیشنهاد جلیلی بود؟
«سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه "بامردم" در بخشی از اظهارات خود تصریح کرد: در بزنگاه‌های تصمیم گیری، دولت سایه تلاش کرد با تصمیم سازی‌های کاملا تخصصی، و ناظر به منافع ملی، دولت‌ها را با هر گرایشی یاری کند.
ده‌ها توصیه نامه کارشناسی در مورد راه حل مسائل کشور به عالیترین مراجع تصمیم گیری از رهبر معظم انقلاب تا روسای محترم جمهور و روسای قوای دیگر ارسال شد.
یادی کنم از برادر عزیزمان رئیس جمهور شهید و محبوب ملت، که با دلسوزی، از هریک از این نامه‌ها با اخلاص استقبال میکرد، ارجاع میداد و یا پیگیری کرد که مجموعه‌ای از دستور‌های شهید رئیسی روی این پیشنهاد‌ها به اطلاع شما خواهد رسید.
جلیلی با اشاره به اقدامات دولت سایه در ارائه راهکار‌هایی برای فروش نفت به دولت شهید رئیسی یادآور شد: قبل از شهید رییسی ادعا می‌شد نمی‌توانیم نفت را بفروشیم، ما در دولت سایه راهکار‌های فروش نفت در همان شرایط را تهیه کردیم، به دولت وقت دادیم و در همان دولت، فروش نفت شروع به رشد کرد.
کار در دوره شهید رییسی تکمیل شد و به جایی رسید که فروش ما به بیش از ۱ و نیم میلیون بشکه در روز رسید.
البته این حداقلی است و ما به این راضی نیستیم؛ ما باید دنبال توسعۀ صنایع پایین دستی و زنجیرۀ ارزش افزوده باشیم تا به جای نفت خام، فرآورده‌های آن را صادر کنیم تا نفع بیشتری به کشور برسد.
ما برای این موضوع برنامه‌های مشخصی داریم که منتشر خواهد شد.
گفتنی است که اگرچه ارقام مختلفی درباره تخفیف‌های نفتی ایران به چین شنیده شد، اما بیشتر ارقام میان ۱۲ تا ۱۵ دلار متغیر بود.
اگر میانگین صادرات نفتی ایران به چین را بنا به اظهارات دولت ۱.۲ میلیون بشکه در نظر بگریم، با عدد ۱۲ دلار بیش از ۹ میلیارد دلار و با عدد ۱۵ دلار تخفیف بیش از ۱۰ میلیارد دلار از درآمد‌های نفتی کشور، به چین هدیه شده است.
منبع: روزنو